Witaj na polskim forum poświęconym sadze Heroes
of Might and Magic. Zarejestruj lub zaloguj się:

Pamiętaj:
0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Strony: [1]    Do dołu Wyślij ten wątek Drukuj
Wywiad z Jarqiem, założycielem Tawerna.biz (Czytany 3486 razy)
Martin
"Król Multikont"

*

Punkty uznania(?): 7
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 397


Nobody expects the Spanish Inquisition!

Zobacz profil WWW
« : 07 Kwietnia 2011, 10:32:39 »
1. Jak trafiłeś do świata  HM&M i od czego zaczęła się Twoja przygoda?
[Jareq] Z sagą Heroes of Might and Magic po raz pierwszy zetknąłem się bodajże w 2001 roku i była to trzecia część gry wraz z dodatkami w którą zagrałem u nowo poznanego kolegi. Muszę przyznać, że od samego początku bardzo mi się spodobała. Nie posiadałem wtedy jeszcze komputera, więc regularnie przesiadywaliśmy u niego w wolnych chwilach i rozgrywaliśmy tury - oczywiście pierwsze rozgrywki polegały na zaznajamianiu się z tajnikami rozwoju bohaterów, miast, jednostek itp. Swój pierwszy komputer kupiłem jakoś rok później. Pierwszą grą jaką nabyłem było naturalnie Heroes of Might and Magic ale już IV wtedy rozgrywki przeniosły się do mnie ponieważ oni nie posiadali tej części. Tak oto wyglądały moje początki z Herosami.

2. Parę słów na temat tego jak zrodził się pomysł takiego serwisu.

[Jareq] Pomysł na własną stronę www pojawił się w mojej głowie niedługo po podłączeniu internetu, czyli w 2003 roku i od samego początku postanowiłem, że będzie to właśnie strona poświęcona czwartej części sagi.
Dlaczego akurat tej części? Ponieważ stwierdziłem, że w polskim internecie praktycznie nic na ten temat nie było a wówczas istniały tylko dwie liczące się strony traktujące o sadze HoMM - Jaskinia Behemota, która to jakoś nie przypadła mi do gustu (za bardzo rozłożysta) oraz nieistniejąca już Twierdza Smoka na której to zawitałem dłużej.


3.Strona wystartowała w 2003. Jakie były początki serwisu?

[Jareq] Początki były ciężkie. Pierwsze wersje strony składały się jedynie z kilku podstron i nie były żadną rewelacją zarówno pod względem technicznym jak i wizualnym. Miałem je tylko na dysku komputera i nie publikowałem ich w internecie. Nie znałem wtedy nawet podstaw HTML'a więc zacząłem szukać jakiegoś kursu i znalazłem najlepszy w/g mnie kurs, który jest dostępny do dnia dzisiejszego pod adresem http://www.kurshtml.boo.pl/ pobrałem go i zacząłem uczyć się wszystkiego od podstaw jednocześnie wdrążając nowo poznane tajniki w stronę, która była to istnym poligonem doświadczalnym. Pierwszą odsłoną strony była wersja o nazwie "Klub-Heroes", która to pojawiła się w internecie 04.10.2003 roku i to właśnie ta data jest oficjalną datą powstania Tawerny. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule „Historia Tawerny” zamieszczonym na łamach naszego portalu.

4.Recepta na sukces?

[Jareq] Uważam, że podstawą do osiągnięcia każdego sukcesu jest wytrwałość w tym co chce się osiągnąć. Tak właśnie było i jest nadal jeśli chodzi o moje podejście do Tawerny. Ci którzy znają nas od lat widzą jak się zmienia.

5. W ciągu 7 lat internet się bardzo zmienił. Sądzisz, że ktoś może powtórzyć sukces Tawerny obecnie?


[Jareq] Sądzę, że niema bardzo dużej różnicy między tym co było kiedyś a jest teraz. Ogromną zmianą jest to, że stał się znacznie bardziej powszechny niżeli w chwili, gdy Tawerna stawiała pierwsze kroki.
Sukces może osiągnąć każdy. Tak jak już wspomniałem wcześniej. Wystarczy kilka zapalonych osób znających się na rzeczy wytrwale dążących do osiągnięcia celu.

6. Jaki jest Twój stosunek obecnie do strony? Czy była sytuacja, że rzucasz wszystko i ją opuszczasz?

[Jareq] Moje podejście do strony jest niezmienne od samego początku. Jeżeli coś robię staram się to dopracować w najdrobniejszych szczegółach. Były sytuacje kiedy miałem ogromnego lenia bądź brak czasu na realizację tego co siedziało w mojej głowie, ale nigdy nie stwierdziłem, że porzucę to co przez tyle lat było i jest tworzone nie tylko przeze mnie, ale i przez wiele osób, które przewinęły się przez naszą redakcję. Strona stała się moim hobby i nie wyobrażam sobie wolnych chwil przed komputerem kiedy bym na nią nie wchodził i doglądał czy wszystko jest ok.

7. Z innej beczki, co sądzisz o polskiej scenie HoMM (jeśli można w ogóle o takowej mówić)? Bardzo zmieniła się przez te kilka lat od powstania strony?

[Jareq] Akurat w tej kwestii niewiele się zmieniło. Dużych, liczących się stron o tematyce HoMM w Polsce jest tylko kilka. Można śmiało powiedzieć, że Polska scena nie zmieniła się praktycznie w ogóle – owszem, każdego roku powstają nowe strony, które po paru miesiącach stają się jak ja to mówię "stronami widmo" ale od powstania Tawerny nie powstała żadna inna równie prężna. Niestety powstają również strony, które od samego początku są plagiatami stron już istniejących między innymi Tawerny. Wiele razy spotkałem się z tym procederem na szczęście wystarczył mail z ostrzeżeniem do autora bądź zgłoszenie do administratora serwera i takie strony były usuwane.

8. Obecnie w internecie jest sporo polskich stron o grze HoMM. Co sądzisz o relacjach pomiędzy nimi?


[Jareq] Współpracujemy z kilkoma portalami/forami w ramach tzw. "Zjednoczenia HoMM" jak i poza nim. Jakiś czas temu była inicjatywa o zawarciu współpracy z tymi największymi jednakże nie wszyscy wyrazili takie chęci. Nie wiem czy były to obawy przed konkurencją czy jest to zupełnie inna przyczyna. Podziały nie zniknęły zarówno na poziomie osób trzymających władzę jaki i samych użytkownikach. Chciałbym tutaj zaznaczyć, że między stronami mimo wszystko jakaś tam konkurencja powinna być gdyż zdrowa konkurencja daje autorom bodźce do bycia lepszymi od innych co zarazem przekłada się na rozwój polskiej sceny.


9. Czy oprócz prowadzenia Tawerny jesteś zaangażowany w inne projekty, jak np czat gg?

[Jareq] Po części tak, ale jest to znikome zaangażowanie od czasu do czasu.

10. Zbliża się nieuchronnie premiera szóstej odsłony Heroes of Might and Magic. To duży ruch na stronie oraz forum. Czy sądzisz, że najnowsza część gry, łącząc elementy poprzednich części, przebije je pod względem grywalności oraz popularności?


[Jareq] Czasy się zmieniają nie tylko w życiu codziennym, ale także w świecie wirtualnym, świecie gier. Nic nie będzie takie jak było, czyli "gadki" fanów w stylu "Niech zrobią nową wersję w stylu trójki..." są nierealne. Wydaje mi się,  że szósta odsłona będzie czymś więcej niżeli piątka po części czwartej. Ponieważ piątka była pierwszą wersją w standardzie 3D a szóstka jest już dążeniem do ideału jeśli chodzi o fabułę a nie o standardy jak to miało miejsce w przypadku poprzedniej części. Uważam, że Heroes VI będzie dla nowego pokolenia fanów tym czym trójka była dla poprzedniego.

11. W czasie wakacji na Tawernie odbył się pierwszy turniej z nagrodami. Jak oceniasz ten turniej oraz czy możemy się spodziewać podobnych w przyszłości?
[/b]
[Jareq] Z nowościami zawsze jest tak, że nie da się przewidzieć wszystkich okoliczności oraz zachowań także i u nas nie odbyło się bez komplikacji. Uważam, iż turniej był nowością na łamach Tawerny i nie okazał się niewypałem. Jeśli chodzi o przyszłość mogę zapewnić, że na pewno pojawią się kolejne konkursy z nagrodami.

12. Niedawno światło dzienne ujrzała kolejna odsłona layoutu Tawerny. Sam tworzysz oprawę graficzną strony?


[Jareq] Tak, obecny lay strony jest moim dziełem także i ten na forum. Może nie jest perfekcyjny, ale zawsze staram się dopracować każdy szczegół. Często poprawiam oraz zmieniam niektóre szczegóły już po upublicznieniu ów laya bo w trakcie okazuje się że coś mogłoby być inaczej, lepiej. Z wcześniejszymi layami bywało różnie ponieważ były robione na zamówienie lub w kilka osób.

13. Strona rozbudowuje się głownie dzięki działalności kilkuosobowej redakcji. Jak oceniasz pracę redaktorów na przestrzeni tych kilku lat?

[Jareq] Praca redakcji jest bezcenna. Sam nigdy bym nie osiągnął tego czy dzisiaj jest Tawerna. Efekty pracy naszej redakcji są ogromne. Trud tworzenia mogą docenić jedyni Ci, którzy mieli do czynienia z podobną pracą i wiedzą ile czasu oraz poświęcenia wymaga tworzenie tego co dzisiaj możemy podziwiać. Chciałbym w tym miejscu podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do rozwoju portalu, który to codziennie służy swymi zasobami setkom polskich fanów. Podziękowania należą się również wszystkim moderatorom na forum, którzy nieustannie pilnują, aby wszystko było na wysokim poziomie.

14. Jakie są tawerniane plany na przyszłość?

[Jareq] Planów w swojej głowie mam sporo i jak to z reguły bywa gorzej jest z ich realizacją. Aczkolwiek mogę zapewnić naszych użytkowników iż nie pozostaną one jedynie planami i obiecuję wdrożyć je w życie. Co to będzie na razie pozostawię tajemnicą a gdy zostanie zrealizowane będzie miłą niespodzianką :)

Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów:)


[Jareq] Również dziękuję i pozdrawiam


Rozmawiał: Martin


IP: Zapisane
Nimrod
Super Ślunzok

*****

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 388

I'am the One who knows path through the Darkness

Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 07 Kwietnia 2011, 10:47:27 »
I dzięki Ci za tę strone, w sumie mimo że nie jestem juz młodzikiem(no ale tez bez przesady dziadkiem nie jestem ) to jest moje w sumie pierwsze forum na którym jestem aktywny.

Co do designu strony czy tez jak to nazwane zostało wyżej profesjonalnie layoutem (default layout bo innych nie oglądałem w sumie, za bardzo mi sie ten podobal ).
Czyli ten zwój na którym pisze, w jakis sposób działa na mnie chyba magnetycznie tj bardzo mi się podoba.
 Gratuluje wytrwałości a co do rozwoju strony  forum i portalu powodzenia w tym a także we wszystkich innych sprawach i przedsięwzięciach. Fajnie że ktos pomyślał o wywiadzie ;>

Pozdrawiam Nimrod


« Ostatnia zmiana: 07 Kwietnia 2011, 10:50:37 wysłane przez Nimrod » IP: Zapisane
"TAWERNO WALCZ!"
"Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. To od dawki zależy, pamiętaj wiec gdy czytasz i masz dość, możesz zawsze skończyć i wyjść, bo zamiast Cie *uleczyć*...  Zabije"
Cepek
Tamer spamer soul

*

Punkty uznania(?): 3
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 399


Moja psina

Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 08 Kwietnia 2011, 15:33:58 »
I ja z tego miejsca chciałem podziękować Jarkowi za cztery lata pobytu i współpracy na forum. Z obecnym zaangażowaniem wielu osób można śmiało stwierdzić że serwis trzyma bardzo przyzwoity poziom i miejmy nadzieję że nadal będzie się rozwijał w tym oczywiście jakże dobrym kierunku.  ;)


IP: Zapisane
Life is short ,so play Heroes of Might and Magic or die.




Strony: [1]    Do góry Wyślij ten wątek Drukuj 
 





© 2003 - 2024 Tawerna.biz - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek elementów znajdujących się w obrębie serwisu bez zgody autorów jest zabronione!
Heroes of Might and Magic i powiązane z nimi loga są zastrzeżonymi znakami handlowymi firmy Ubisoft Entertainment.
Grafiki i inne materiały pochodzące z serii gier Might & Magic są wyłączną własnością ich twórców i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
Powered by SMF 2.0 RC1.2 | SMF © 2006–2009, Simple Machines LLC | Theme by jareQ
Strona wygenerowana w 0.07 sekund z 17 zapytaniami.
                              Do góry