Witaj na polskim forum poświęconym sadze Heroes
of Might and Magic. Zarejestruj lub zaloguj się:

Pamiętaj:
0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Strony: [1] 2    Do dołu Wyślij ten wątek Drukuj
Cahan i jej poezja (pseudopoezja, no bądźmy realistami) (Czytany 9779 razy)
Cahan
Człowiek - Szparag

*

Punkty uznania(?): 3
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 751


Dragons, dragons everywhere

Zobacz profil
« : 13 Marca 2013, 21:34:05 »
Zacznę od tego, że ten utwór miał być polem do nadinterpretacji i powstał na skutek mojego nie zadowolenia z powodu nadinterpretacji "Pielgrzyma" Cypriana Norwida, przez mojego pana od polskiego. Jak to utwór pisany w 5minut rymy ma kiepskie. A teraz niespodzianka: Kto poprawnie zinterpretuje to dostanie nagrodę :D.

Schabowy


Leży na stole kotlet schabowy,
widelec srebrny weń na sztorc wbity,
mięso ze świni, a nie z krowy,
tłuściutki, pyszniutki, mlekiem napity.

Wokół ziemniaczki i słodka kapustka,
ach ten smak, ach ta woń,
kiedyś by prosiak, teraz jest pustka,
bo świadomość zwirzęcia odeszła w toń.

Kotlecik najdroższy, był niegdyś żywy,
no, ale cóż, jeść trzeba,
a ponad to me dziwy,
by stronić od potraw, co odsyłają do nieba.


IP: Zapisane

Cytuj
[Dzisiaj o 22:15:22] ♣ Sojlex: Cahan jest do tego stopnia chłopczyca, że tylko bycie feministką ratuje jej kobiecość :>
Fast
Mołdawski Bulbulator

*****

Punkty uznania(?): 12
Offline Offline

Wiadomości: 873


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 13 Marca 2013, 21:38:35 »
Według mnie wyrażasz swój bunt wobec otaczającej rzeczywistości. Bije od Ciebie taka ambiwalencja.

...ale Freud i tak by powiedział, że to ukryty kompleks Edypa :D


IP: Zapisane
Cahan
Człowiek - Szparag

*

Punkty uznania(?): 3
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 751


Dragons, dragons everywhere

Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 13 Marca 2013, 21:43:03 »
Nie  :P. Kluczem do interpretacji jest zauważenie motywu wertykalnego i motywu horyzontalnego (czy jakoś tak to szło).


IP: Zapisane

Cytuj
[Dzisiaj o 22:15:22] ♣ Sojlex: Cahan jest do tego stopnia chłopczyca, że tylko bycie feministką ratuje jej kobiecość :>
Fast
Mołdawski Bulbulator

*****

Punkty uznania(?): 12
Offline Offline

Wiadomości: 873


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 13 Marca 2013, 21:46:20 »
Przykro mi Cahan, ale cierpisz na syndrom Szymborskiej. Nie umiesz zinterpretować własnego utworu. Lepiej zostaw to zawodOWCĄĄĄĄ.

 ;>


IP: Zapisane
Hadras

***

Punkty uznania(?): 5
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 245


STRIP THE FLESH!! SALT THE WOUNDS!!!

Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 13 Marca 2013, 21:48:17 »
Chcesz wyrazić swoją niechęć do odrzucania jakieś ważnej dla ciebie wartości/sprawy, pomimo tego, że było to przedtem coś innego ty dostajesz przy swoim.


IP: Zapisane
Cahan
Człowiek - Szparag

*

Punkty uznania(?): 3
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 751


Dragons, dragons everywhere

Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 13 Marca 2013, 21:49:26 »
Co? Nie... Jak już mówiłam wcześniej motywy wertykalny, horyzontalny, a do tego motyw śmierci, etc. Czego to jest metafora?


IP: Zapisane

Cytuj
[Dzisiaj o 22:15:22] ♣ Sojlex: Cahan jest do tego stopnia chłopczyca, że tylko bycie feministką ratuje jej kobiecość :>
Fast
Mołdawski Bulbulator

*****

Punkty uznania(?): 12
Offline Offline

Wiadomości: 873


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 13 Marca 2013, 21:53:49 »
Koniec dyskusji, przegrałaś maturę z własnego wiersza, Twoich odpowiedzi nie ma w kluczu :D

Ogólnie rzecz ujmując Twój wiersz opiera się na czterech fundamentach:
  • konceptualizm
  • konfrontowanie idei Św. Franciszka z nowoczesną myślą społeczną
  • dychotomia moralna
  • ambiwalencja



IP: Zapisane
Nimrod
Super Ślunzok

*****

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 388

I'am the One who knows path through the Darkness

Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 13 Marca 2013, 23:09:21 »
oki trollerzy ja sie tym zajme dajcie mi tylko chwile

Wiadomość doklejona: [time]13 Marzec 2013, 23:18:03[/time]


Wiadomość doklejona: [time]13 Marzec 2013, 23:40:13[/time]
Co do poprzedników Fast - nie niema tu buntu jest za to perwersyjna w swojej prostocie pragmatyka.

     Więc tak pierwsza zwrotka pokazuje leżące w gruzach ideały. Zabite przez właśnie nasza pragmatykę i realistyczne podejście. To iż autorka napisała to pod wpływem "Pielgrzyma" C.K.Norwida (którego w nawiasie mówiąc lubię) jest dość widoczne.
     Dlaczego tak uważam?
     Ponieważ Norwid chciał odmalować romantyczne podejście, a tu jest jego całkowity negatyw - pragmatyzm. Jednak czy jest aż tak daleko posunięty zobaczymy posuwając się dalej w analizie.
   Leżący kotlet to pozostałości - szczątki świni. Tłusta świnia jest ogólnie symbolem dobrobytu, bogactwa. Dodatkowo słowo prosiak mówi o młodości owej świni. Tu w utworze oznacza bogactwo wewnętrzne, nasze młodzieńcze ideały (patrz: prosiak). Do których jak widać przestaliśmy dążyć - to właśnie widelec nasz pragmatyzm i szare życie które zabiło ideały. Jednocześnie jest zaś opis tego co można dostać w zamian, kosztem bogactwa wewnętrznego które odznacza wybitnych ludzi, ale jednocześnie ich alienuje. Dzięki odrzuceniu tego nie cierpi się biedy, życie nie jest zagrożone jest bogate materialnie.
     Druga zwrotka kontynuuje i wychwala właśnie taki rodzaj życia, choć pojawia się w niej rysa ze jednak coś straciliśmy przecież. Dobitnie obrazują to dwa słowa - "pustka" i "toń"
     Trzecia zwrotka utwierdza w przekonaniu i cementuje podmiot liryczny iż dobrze zrobił. To normalne że się dojrzewa i dorasta i traci się wtedy cześć młodzieńczych idei. Jednak następuje to co musi, taka już jest kolei rzeczy i owa jest pochwalana w utworze. Nazwałbym to po prostu zmianą priorytetów.
To by było zamknięcie motywu wertykalnego. Zaś motyw horyzontalny w porównaniu do uprzedniego wydaje się przyziemny, w takim samym stopniu jak młodzieńcze ideały do statecznej dorosłości. Jest to powiem motyw o przemijaniu i prawach natury. By coś żyło coś musi zginać. Dlatego tez z niegdyś żywej istoty powstało danie (1 zwrotka), danie okraszone w poszerzające gamę smaku dodatki (2 zwrotka), ponieważ jak już spożywamy to nie powinno być to torturą a przyjemnością(3 zwrotka). Dlatego też przez same uniesienie wywołane zjedzeniem dania, oddajemy szacunek prosiaczkowi którego właśnie cześć spożyliśmy.
     Oczywiście by doszło do posiłku lirycznego jest tu (lekki bo lekki ale jest) motyw śmierci prosiaka (tego realnego zwierzaka a nie tego co ów reprezentuje bo to jest właśnie głębia wiersza). I ten motyw jest jedna z części składowych motywu horyzontalnego. Metaforyczne zaś znaczenie podana w pierwszej części wiersza jest rdzeniem motywu wertykalnego.
     Podsumowując autorka chce ukazać ze nad próbę uczynienia swojego życia epicka opowieścią ceni sobie bezpieczeństwo i pewność jutra.

Każdemu któremu spodobał się utwór autorki gorąco polecam przeczytanie książek M.J. Moorcock'a



Wiadomość doklejona: [time]13 Marzec 2013, 23:48:07[/time]
No a tak serio prywatnie i osobiście uważam ze utwór powstał w celach czysto prześmiewczych. Motywy śmierci prosiaka w celach spożywczych miały zachęcić ludzi którzy by do tego podeszli za poważnie i w widoczny sposób nadinterpretowali (o co z reszta była prośba) by wychodziły kuriozalne sytuacje. Jest to wiersz który ukazuje lub ma ukazać różne metafory w krzywym zwierciadle.

Nie jestem pewien czy właśnie coś takiego Cahan chciałaś tu ukryć, ale w każdym razie jak przeczytałem to coś takiego wykoncypowałem. I chciałem to napisać jak i też zrobiłem. Jeśli nie trafiłem, lub choć się nie otarłem o to co chciałaś ukryć(*), to musisz trochę bardziej popracować nad próba przekazania tego ukrytego znaczenia w swoich następnych prześmiewczych utworach ;P

(*) - dlaczego ukryć? - ponieważ jak by chodziło o prosta analizę i interpretacje było by to łatwiej, a tak jak by musimy tak jakby zobaczyć ukryty wzór po pochodnej jaką nam podałaś, a przecież możliwych wzorów jest więcej niż jeden tak długo jak mają taka pochodną w tym momencie swojego przebiegu, że tak porównam to matematycznie ;p

i jak tam z moim całkowaniem Cahan ?:P


« Ostatnia zmiana: 14 Marca 2013, 11:05:52 wysłane przez Nimrod » IP: Zapisane
"TAWERNO WALCZ!"
"Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. To od dawki zależy, pamiętaj wiec gdy czytasz i masz dość, możesz zawsze skończyć i wyjść, bo zamiast Cie *uleczyć*...  Zabije"
Cahan
Człowiek - Szparag

*

Punkty uznania(?): 3
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 751


Dragons, dragons everywhere

Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 14 Marca 2013, 15:06:31 »
Blisko, ale nie do końca. Wiersz oczywiście jest parodią. Parodią nie samego "Pielgrzyma", a jego interpretacji przez mojego pana profesora. Mój pan profesor znalazł w "Pielgrzymie" motyw krzyża i męki pańskiej, o mnie lekko zdenerwowało. Dlatego jako swego rodzaju wyśmianie napisałam "Schabowego", którego jakby się uprzeć też da się go tak zinterpretować, choć ze względu na mało patetyczną formę nikt tego oczywiście nie zrobi. Pomocą do interpretacji ma tu być "widelec na sztorc wbity". W oryginale jest to wieża.


IP: Zapisane

Cytuj
[Dzisiaj o 22:15:22] ♣ Sojlex: Cahan jest do tego stopnia chłopczyca, że tylko bycie feministką ratuje jej kobiecość :>
Nimrod
Super Ślunzok

*****

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 388

I'am the One who knows path through the Darkness

Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 14 Marca 2013, 16:40:23 »
Nie wiem (czyt. wiem ze nie) czy tu można użyć zwrotu "w originale", możesz użyć zwrotu w oryginalnym koncepcie tego wiersza bądź coś podobnego.

Ponadto ni cóż Cahan jest niemalże nie możliwe oddać tego oryginalnego konceptu komuś kto nie słyszał nawet tamtej interpretacji Twojego nauczyciela. Jest parę możliwych dróg już przy samej interpretacji, a jeśli chodzi o próbę nadinterpretowania to liczba możliwości rośnie wykładniczo.
Więc możesz chyba założyć ze nikt tego nie zinterpretuje w totalnej zgodności z konceptem.

Aczkolwiek jak już podałaś motywy. 
Cytuj
(...) motyw krzyża i męki pańskiej (...)
To nie jest trudnością je dopasować do tak skrzywionej sytuacji, aczkolwiek wydaje mi sie ze niema wystarczająco dużo środków które by to w ogóle sprawiały możliwym. Poza tym ostatnim zdaniem.
W takim wypadku można prosiaka porównać do Jezusa, et-cetera et-cetera. Idąc podobnymi tropami można widelec porównać do WTC, albo czarnej wieży. Nawet idąc już w opary opium można to porównać do ...nie wiem ...do Barad-dur'u i zniszczenia pierścienia, jak ktoś będzie umiał dobrze szukać i wymyślnie nad-interpretować.

Nie mam pojęcia o co chodzi z Tym widelcem i wieżą - wydaje mi się ze za mało tropów dałaś które prowadziły by do tego. Dlatego ogólnie poszedłem takim tropem który na 85% wydawał mi się iż NIE JEST "tym Twoim oryginalnym konceptem", ale był nad wyraz obiecująca możliwością do nadinterpretacji ;p


IP: Zapisane
"TAWERNO WALCZ!"
"Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. To od dawki zależy, pamiętaj wiec gdy czytasz i masz dość, możesz zawsze skończyć i wyjść, bo zamiast Cie *uleczyć*...  Zabije"
Psychol55
Ja słyszę a ty słuchasz

******

Punkty uznania(?): 2
Offline Offline

Wiadomości: 441


Krytyk Fasta

Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 15 Marca 2013, 00:11:20 »
Zacznę od tego, że ten utwór miał być polem do nadinterpretacji i powstał na skutek mojego nie zadowolenia z powodu nadinterpretacji "Pielgrzyma" Cypriana Norwida, przez mojego pana od polskiego. Jak to utwór pisany w 5minut rymy ma kiepskie. A teraz niespodzianka: Kto poprawnie zinterpretuje to dostanie nagrodę :D.

Schabowy


Leży na stole kotlet schabowy,
widelec srebrny weń na sztorc wbity,
mięso ze świni, a nie z krowy,
tłuściutki, pyszniutki, mlekiem napity.

Wokół ziemniaczki i słodka kapustka,
ach ten smak, ach ta woń,
kiedyś by prosiak, teraz jest pustka,
bo świadomość zwirzęcia odeszła w toń.

Kotlecik najdroższy, był niegdyś żywy,
no, ale cóż, jeść trzeba,
a ponad to me dziwy,
by stronić od potraw, co odsyłają do nieba.

Yhym... Skoro napisałaś go w pięć minut to ogromny szacunek dla ciebie (Motyw groteski ambiwalentnej)

Pozdrawiam. Posiedź, przemyśl i wrzuć. No chyba, że to są żarty ;]
(No takkk...)

Pozdro: Fast, Nimrod, Michał, Hadrian, Loku i reszta o której zapomniałem.

Może czas na jakiś mentos ode mnie?

My Polacy Tak Mamy...

Tatko...3 dni, już, doprawdy ach...kiedy to ostatnio?!...
Wolnego czasu mego, bliskiego prawdy, jest serce
wam je dam najprędzej.


1863 Okolice Wilna, mieszkanie nr 12, kamienica na ul. Florjańskiej.




IP: Zapisane
http://emikozinska.wix.com/emi-kokoz-art

Sprawdźcie co robi moja siostra!
Nimrod
Super Ślunzok

*****

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 388

I'am the One who knows path through the Darkness

Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 15 Marca 2013, 00:15:17 »
Psychol jak zwykle ni z gruchy ni z pietruchy i większość ludzi nie ogarnie co właściwie sie stało ;p

ale chyba żadnej interpretacji tam nie zamieściłeś a szkoda jestem ciekaw co bys wymyślił ;PP


IP: Zapisane
"TAWERNO WALCZ!"
"Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. To od dawki zależy, pamiętaj wiec gdy czytasz i masz dość, możesz zawsze skończyć i wyjść, bo zamiast Cie *uleczyć*...  Zabije"
Cahan
Człowiek - Szparag

*

Punkty uznania(?): 3
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 751


Dragons, dragons everywhere

Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 16 Marca 2013, 21:27:05 »
Zima

Za oknem jest zima,
śniegu czapy na dachach,
szczęśliwa dusza ma,
że widoki jak w snach.

Padają płatki gęsto,
gwiazdki o kształtach pięknych,
wicher dmie często,
by rozsiewać moc cudów bezcielesnych.

Mróz osadza się na drzewach,
białych igieł lasem,
o tym w ptasich śpiewach,
słychać czasem.

Nocą gwiazdy nad światem
i zórz mroczne łuny,
nie widać tego latem,
jak konstelacje tworzą runy.





IP: Zapisane

Cytuj
[Dzisiaj o 22:15:22] ♣ Sojlex: Cahan jest do tego stopnia chłopczyca, że tylko bycie feministką ratuje jej kobiecość :>
Hadras

***

Punkty uznania(?): 5
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 245


STRIP THE FLESH!! SALT THE WOUNDS!!!

Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 16 Marca 2013, 21:32:46 »
Jakież to piękne ^_^
Gdy to czytałem, łzy napłynęły mi do kanalików łzowych i strumień łez spłynął po mych licach ;)
A tak na poważnie, naprawdę piękny i dobry wiersz. Wspaniale odzwierciedla to czym jest zima i jak wspaniała jest ta pora roku.

Jeszcze taki plusik ode mnie za to, że zima jest moją ulubioną porą roku :)


IP: Zapisane
Sojlex
Drugi Andrzej

*

Punkty uznania(?): 13
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 659


Swego czasu Last Pączek Standing

Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : 16 Marca 2013, 21:38:21 »
Pączek approves 8) a tak serio całkiem ciekawe :)


IP: Zapisane
Strony: [1] 2    Do góry Wyślij ten wątek Drukuj 
 





© 2003 - 2024 Tawerna.biz - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek elementów znajdujących się w obrębie serwisu bez zgody autorów jest zabronione!
Heroes of Might and Magic i powiązane z nimi loga są zastrzeżonymi znakami handlowymi firmy Ubisoft Entertainment.
Grafiki i inne materiały pochodzące z serii gier Might & Magic są wyłączną własnością ich twórców i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
Powered by SMF 2.0 RC1.2 | SMF © 2006–2009, Simple Machines LLC | Theme by jareQ
Strona wygenerowana w 0.029 sekund z 18 zapytaniami.
                              Do góry