Hyde Park > Pogaduchy

Kącik historyków

<< < (2/58) > >>

Belegor:
No to od czego zaczniemy naszą dyskusję- chronologicznie od pradziejów, czy może na te kontrowersyjne- np: średniowiecze prawdziwe, a stereotypowe.

Adaskop:
Jakiś ciekawy temat powinien się pojwaić i może niech założyciel tematu opisze swoją wizję jak to ma wyglądać:) Według niego. Bo Panowie nie wyobrażam sobie, abyśmy dyskutowali na tematy np. pokroju plusy i minusy Panowania Mieszka I w latach 966-976,albo sztuka garncarska w V i VI wieku na terenie dzisiejszej Francji:):D :/Jakiś zamysł musi być i dopiero do boju: )

Reuel:
Myślę, że o plusach i minusach może Mieszka nie ma co wspominać bo każdy praktycznie je zna ale w przypadku innych, kontrowersyjnych, wybitnie operujących głową władców czemu nie? Omówić jaką politykę toczył, co było dobrym posunięciem, co złym, co powinien zmienić, jak by to wpłyneło na tamten okres? Oczywiście to nie tylko tego może dotyczyć, to zależy od tego kto temat będzie zapodawał. Istota naszych rozważań nie musi być schematyczna, może to być czysta dysuksja o jakiejś wojnie, bitwie, która wpłyneła na świat ale może to być myśl, która kogoś nurtuje, np. właśnie o polityce władców jakiegoś okresu, co by się stało gdyby jakieś dzieje potoczyły się inaczej, obyczaje w danej epoce...obecnie nie mam w głowie jakiegoś uniwersalnego odwzorowania jaki mógłby być taki temat lecz nie muszą być szablonowe, omawiamy wątki histori interesujące każdego z nas, oczywiście tak by poprzeczka była postawiona wysoko, zagadnienie nie nudziło innych. Myślę też by na wstęp dać jakieś dane by w razie czego każdy się zorientował, przypomniał, bo co to za dyskusja bez argumentów ;D Póki nie znajdzie się jakiejś dobrej strony, możemy kożystać z Wikipedi choćby, najważniejsze by każdy wiedział o co chodzi. Zaś tym kto ma wymyślic pierwszy temat niech będzie Adaskop, jako iż zabardzo nikt go nie zna, więc ma szanse się wykazać :)

P.S. Jeśli coś wam się w tej koncepcji nie podoba mówcie swoje pomysły, ja dałem pomysł lecz chciałem byście wy wszyscy go rozwineli bo ja geniuszem nie jestem, a chcę by każdemu w temacie się podobało. Tak więc w razie czego nie krępujcie się, ja jestem otwarty na propozycje :)

Menelag:
Ich bin hier!
Ja mogę gadać o wszystkim, byle nie o starozytnosci xD
Z Mieszkiem też nie przesadzajmy, aczkolwiek wnikliwy historyk mógłby dużo na jego temat powiedzieć.
Ja proponuję zacząć od Kazimierza Wielkiego, ale idąc chronologicznie, postawiłbym na Bolka Krzywoustgo, a zwłaszcza rok 1138. czyli podział ziem Polski pomiędzy synów księcia i początek okresu rozbicia dzielnicowego, który będzie trwać aż do 1320 roku (koronacja Łokietka)
Teraz pewnie bedzie protest i zaczniemy albo od Chrobrego albo od Mieszka II Lamberta. Tylko moim zdaniem powinniśmy zacząć właśnie od krzywego, ponieważ to jeden z przełomowych momentów naszej historii, początek trudnego okresu, początek decentralizacji dużego państwa i przede wszystkim początek braku ducha jedności narodu.
Intencje Krzywoustego nie były złe, ale moim skromnym zdaniem, ten władca dysponował jednak za płytką wyobraźnią, a jego "oczy" nie "widziały" tak daleko. Wiadomo było, że jak coś się dostanie to będzie chcieć się jeszcze więcej i bam, konflikt gotowy, każdy sobie rzepkę skrobie i jak tu mówić o zjednoczonym królestwie? Wiadomo, że będzie ciężko, nasi wrogowie tylko czekali na taki moment.

Cebulak:
Jeśli ktoś ma zamiar sięgnąć się większej "opinii ludzkiej" polecam to forum, dopiero je niedawno odnalazłem:
http://www.historycy.org/historia/index.php/

Ja mam już uszykowany temat, jednak wolę zaczekać, także jeśli Adaskop będzie chciał podać swój temat, nie będę miał żadnych zastrzeżeń( no chyba, że będziemy mieli coś o sztuce garncarskiej)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona