Witaj na polskim forum poświęconym sadze Heroes
of Might and Magic. Zarejestruj lub zaloguj się:

Pamiętaj:
0 Użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.
Strony: 1 ... 10 11 12 [13] 14 15 16 ... 20    Do dołu Wyślij ten wątek Drukuj
Kącik historyków (Czytany 55469 razy)
Reuel
NaNaNaNaNaNaNa Reuel!

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 875


Kopnął cię ktoś kiedyś w rzyć, koziołku?

Zobacz profil
« Odpowiedz #180 : 23 Marca 2011, 22:09:47 »
Szkoda chyba bardziej ich głupiego zatracania się w sobie ale cóż przeszłości nie zmienisz. Zeby jeszcze umieli podjąć jedno stanowisko w danej kwestii, bo jak to się mówi, gdy dwóch się kłóci to trzeci korzysta...to znaczy ja bym nie powiedział, że ktoś widział jak słabniemy, tak właściwie nasze problemy przez pewien czas były niezauważalne, bowiem pewne złe rzeczy nawarstwiają się stopniowo, nie zawsze zbaczanie z właściwej ścieżki przynosi od razu skutki, jednak zazwyczaj jak już przyjdą ciężko je zwlaczyć.


« Ostatnia zmiana: 23 Marca 2011, 22:12:07 wysłane przez Michal787 » IP: Zapisane
Nimrod
Super Ślunzok

*****

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 388

I'am the One who knows path through the Darkness

Zobacz profil
« Odpowiedz #181 : 23 Marca 2011, 22:36:49 »
Wiesz co Michał nie zawsze słabnąć znaczy stawać sie słabszym, ale też gdy wszyscy wokół stają się mocniejsi a Ty stoisz w miejscu.
I co do tego nakładania sie w czasie, to wlasnie o to mi chodzi. To tak dla mnie jak z tą rewolucja społeczną teraz ... ale niebede sie wypowiadał o tem w tym temacie..


IP: Zapisane
"TAWERNO WALCZ!"
"Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. To od dawki zależy, pamiętaj wiec gdy czytasz i masz dość, możesz zawsze skończyć i wyjść, bo zamiast Cie *uleczyć*...  Zabije"
Reuel
NaNaNaNaNaNaNa Reuel!

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 875


Kopnął cię ktoś kiedyś w rzyć, koziołku?

Zobacz profil
« Odpowiedz #182 : 27 Marca 2011, 15:29:24 »
No dobra to Nimrod dawaj nowy temat, mam nadzieję, że ten się uda tak jak poprzedni ;D


IP: Zapisane
Nimrod
Super Ślunzok

*****

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 388

I'am the One who knows path through the Darkness

Zobacz profil
« Odpowiedz #183 : 27 Marca 2011, 22:05:59 »
O moja, moja kolej wreszcie !  ;D

To panowie(z tego co wiem żadne panie nie uczesniczą w dyskusjii a szkoda ;< ) cofnijmy sie troche w czasie. Do takich
czasów że większość z tego o czym opowiadaliśmy prawdopodobnie by sie nie zdarzyła. Do czasów powiedzmy wyboru na elekcyjnego króla Rzeczpospolitej syna Zygmunta III Wazy czyli objęcie władzy oraz rządy Władysława IV Wazy ( z niewielkim uwzględnieniem pewnej niedalekiej temu przeszłości).

spróbuje skrótowo napisać ;pp (p.s. o żesz ile to zajmuje ;D;D)

Założenie 1. :
    1592 r.  śmierć Jana III Wazy
    1592 r. luty - Zygmunt III Waza koronowany królem Szwecji
    1599   Władysław IV Waza jednak przechodzi na protestantyzm - unia personalna.(<= zmiana historii)
(więc i brak 4 wojen Polsko-Szwedzkich z których wyszliśmy mimo paru zwycięstw, niekorzystnie)


Założenie 2. :
     1618 r. w Czechy -powstanie antyhabsburskie, rozpoczynające tzw. wojnę trzydziestoletnią.
    marzec  1619  umiera cesarz ŚCRNN Maciej Habsburg
    maja do września 1619 Władysław IV Waza przyjmuje jednak korone Czeską. (<= zmiana historii)
(kontroluje Czechy i Śląsk oraz jest jeszcze do tego królem Szweckim jeśli założenie 1 pozytywne)


Założenie 3. :
   1598 r. Dynastia Rurykowiczów w Rosji wygasa, okres Wielkiej Smuty.
   1605 r. intronizacja  Dymitra Samozwańca na tron carski
   po roku obalenie jego rządów przez Wasyla Szujskiego, który zawarł pakt z    Karolem IX Sudermańskim
(co w przypadku pozytywnego rozpatrzenia założenia 1 nie miało by miejsca)
.
   lipiec 1610 r. Kłuszyn -  hetman Stanisław Żółkiewski rozbija wojska rysyjskie idące na osciecz Smoleńskowi atakowanemu przez oddziały Polskie.
   Obalenie Wasyla Szujskiego propozycja oddania korony carskiej Władysławowi IV, który przechodzi na prawosławie oraz zostaje carem Rosji. (<= zmiana historii) (nie mogło by sie to stać w wypadku pozytywnego rozpatrzenia założenia 1, pozytywne rozpatrzenie założenia 2 tez by z tym gryźć się mogło)


fakty.
  sejm elekcyjny 1632 roku Wybiera po chorobie i śmierci Zygmunt III Waza króla elektora Rzeczpospolitej jego syna Władysława IV Waze na króla elektora rzeczpospolitej. (W pozytywnych rozpatrzeniach założeń 1 i 3 (2 mniej lecz też trochę) Włodek mógłby miec pewne problemy z aprobatą papieża Urbana VIII, bądź sejmików, lecz po prawdzie nie miał własciwie żadnej znaczącej konkurencji więc prawdopodobnie byłby i tak wybrany Króle elektorem Rzeczpospolitej.)

Wojna Polsko-Rosyjska 1632-1634, poddanie sie Rosjan oraz zawarty pakt Władysława IV z  Michałem Romanowem oraz "pokój wieczysty" w Polanowie pod Wiaźmą na mocy którego car zrzekł się na rzecz Polski ziemi smoleńskiej, siewierskiej i czernihowskiej, a Władysław IV zrezygnował z praw do tronu moskiewskiego.


Przechodzę teraz do Meritum:

=> Przełom lat 30. i 40. XVII w. planowanie wojny z Turcją zakonćżone sukcesem, tak samo jak zwiekszenie zaciągu Kozaków rejestrowych oraz plany Ograniczenia wolności szlacheckiej w skutek zamachu stanu.

=> grudzień 1639 Unia Hadziacka, (bądź coś na jej kształt) planowana wcześniej dochodzi do skutku w wyniku ograniczenia wolności szlacheckich i rozciągniećia władzy królewskiej, ukrócenie samowładności na Rusi Kijowskiej rodów magnackich (gł. Wiśniowieckich, Zasławskich, Ostrogskich). W koncu utworzenie Rzeczpospolita Trojga Narodów (z terytorium oraz herbem jak poniżej), tym samym oddalenie zagrożenia buntów klasowych na Rusi i ukrainie, umocnienie jej przeciwko tatarom oraz rozwój.

=> Koniecpolski nie umiera w 1646 r. Dalsze plany rozwojowe Rzeczpospolitej Trojga Narodów, zdobycie Krymu oddanie go w lenno Rosyjskie, oni oddają nam prawa do Mołdawii i Wołoszczyzny oraz Śiedmiogrodu. (Czerpiemy i tak korzyści z lenna oddanego Rosji, Rosja państwem-satelita Rzeczpospolitej.) Dalsze prowadzenie Krucjaty przeciw Turcji.


1. Co by sie stało wg was gdyby wszystkie z założeń nie zostały 1-3 nie zostały sp0ełnione, a tylko meritum?
2. Jak by potoczyły sie losy Rzeczpospolitej jeśli Meritum oraz założenia 1-2 zostały spełnione?
3. Jak by sie potoczyły losy Rzeczpospolitej jeśli Meritum oraz założenie 3 zostało spełnione?
4. Co wy sądzicie o tym? (możecie równie dobrze pomijać Meritum w pozyższych bądź możecie obie wersje jeśli to zaznaczycie.)
5. Jak by wyglądała Europa wg was w wypadku takiego obrotu spraw jak prezentuje poniżej?


Dla mnie idealnym wypadkiem jest spelnienie sie 2 założenia, Król pozostaje Katolikiem, lecz nie skupia sie na Szwecji tylko na Polsce. Zgniatamy Rosje jak w meritum, kontrolujemy Czechy i Śląsk, może Czechy sie odłączą z czasem, lecz siłą zatrzymujemy Śląsk, rozwijamy go - spore zaplecze gospodarcze. Ruś Kijowska jako 3 podmiot uni rozwijamy gospodarczo - zboże np. Przeciwdziałać buntom - ukrócić samorządność magnatów, większe prawa dla Kozaków. Kozaków w wiekszosci zając wojna z Rosją pierw potem z Turcją, założenie portów nad możem Czarnym, rozwój floty. Rzeczpospolita krajem tranzytowym z ogromnymi szlakami handlowymi m.Czarne - m.Bałtyckie. Represje w stosunku do ruskich i staranie sie by nas nie zdradzili w wypadku wojny ze Szwecja, którą odeprzemy. Dostaniemy w związku z tym kontrybucje lecz ród wazów będzie musiał sie zrzec roszczeń do korony Szweckiej. Zpolszczenie dziedzica królewskiego oraz wybór jego na następce (Zygmunta Kazimierza, który nie umiera w wieku 7 lat) króla- elektora, przyjećie przez niego na stałe nazwiska Snopkowski (utworzonym od herbu Wazów - Snopek). Póżniej przywrócenie monarchi dzieczicznej.
Rzeczpospolita Trojga Narodów z rangą Imperium, najważniejsze i najpoteżniejsze państwo w europie środkowej. Sprezeciw rewolucji francuskiej i Bonapartemy zakonczony hmm mam nadzieje zwycięsko ;p. Brak rozbiorów I i II światowej, świat troche w tyle w porównaniu do dziś, ale Polska na przedzie Europy. ;>



Mapa prezentuje tylko ziemie jakie mieliśmy, oraz mniej więcej jak by wyglądała owa unia - jej tereny.

Dzięki za uwage :) czekam na was ;D    mam nadzieje że sie nie przestraszycie, oraz że temat okaże się dla was interesujący
Enjoy!

Pozdrawiam Nimrod


« Ostatnia zmiana: 28 Marca 2011, 14:06:00 wysłane przez Nimrod » IP: Zapisane
"TAWERNO WALCZ!"
"Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. To od dawki zależy, pamiętaj wiec gdy czytasz i masz dość, możesz zawsze skończyć i wyjść, bo zamiast Cie *uleczyć*...  Zabije"
Reuel
NaNaNaNaNaNaNa Reuel!

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 875


Kopnął cię ktoś kiedyś w rzyć, koziołku?

Zobacz profil
« Odpowiedz #184 : 28 Marca 2011, 16:46:45 »
Tu zacznę od tego, że pojawiły się głosy iż temat bardziej do Historii Alternatywnej, więc powiem swoje zdanie na temat. No to po pierwsze ten wątek jest zamknięty (o ile się orientuję nie można reaktywować tematu jak się go już zamknie, chyba, że znowu czegoś niewiem ;D), po drugie Hadrian nie jest gotowy z nowym tematem, po trzecie moim osobistym zdaniem on tam nie pasuje. Nie pasuje dllatego, że on opisuje hipotezę jak mogłaby się historia potoczyć według jednej osoby, a ja tak patrzyłem na Historię Alternatywną jako możliwość kreowania losów naszego państwa przez wszystkich, nie jedną osobę. Tak więc moim zdniem temat się tu nadaje. Resztę co mam do powiedzenia napiszę potem.

No dobra to czas bym ja coś napisał:
1. Tutaj trochę naważyłeś bo napisałeś, że Rosja będzie naszą satelitą tylko jakim cudem bez założeń 1-3? No ale pomijając tą lekką wpadkę to myślę, że jak najbajdziej korzystnie. Bylibyśmy bardzo silnym państwem, które w końcu umocniło się wewnętrznie zapewniając sobie bezpieczną przyszłość. Dzięki temu nie ma buntu Kozaków, nie sporów szlachty z królem przez co II wojna północna miałaby zupełnie inny obrót. Jeśli bowiem dosżłoby do wojny polsko-rosyjskiej pod innym pretekstem (no bo Kozacy nie będą mieli po co się buntować) to napewno będziemy mieli po swojej stronie Sicz co będzie ogromnym wsparciem wstrzymującym Rosjan przed wejściem w głąb kraju. Zreszta pewno dzięki takiemu umocnieniu to my byśmy weszli w głąb Carstwa. Nie będzie też problemu z obroną przed Szwedami bo jako iż Kozacy po naszej stronie to możemy wysłać więcej wojsk, które przede wszystkim będą bardziej doświadczone. Dzięki temu uderzenie Szwedów straci na impecie. Rzecz jasna Rzeczpospolita straci wówczas broniąc się zajęte rosyjskie terytoria ale najważniejsze, że nie dojdzie do takiej katastrofy jak Potop. Być może jeśli Cesarstwo nam pomoże to spokonie zakończymy to szybko i stosunkowo dobrym bilansem. Niewiem czy zyskalibyśmy jakieś terytoria Szwedzkie lub chociaż obronili Inflanty (bo Prusów raczej nie), jednak od Rosjan myślę, że możnaby było się o co nieco pokusić ;D Do tego nie stracilibyśmy na znaczeniu politycznym. Wciąż wszyscy musieliby się z nami liczyć. Bitwa pod Wiedniem pewno miałaby i tak miejsce, jednak później znowu III wojna północna zupełnie inaczej by się potoczyła. Przede wszystkim myślę, że nie byłaby taka jednostronna, myślę, że po początkowym ataku trzech państw na Szwecję (z tym, że Saksonia byłaby osamotniona bo Polska miałaby innego monarchę, pewno po takim wzmocnieniu władzy rządziłby u nas król z jednej dynastii) i być może jeszcze paru w eskorcie na wypadek gdyby nasz kraj zechciał pomóc Szwedom to bez względu na to kto by wygrał Polska pod koniec włączyłaby się do wojny by niedopuścić do zbytniego wzrostu potęgi jednego z sąsiadów. Myślę, że choć nie chcę przewidywać bo szczerze niezbyt wiem jakby mogło wszystko się potoczyć, że Rosja by zyskała parę przygranicznych terenów Finalndii zyskując dostęp do Bałtyku, Dania (ten kraj po wojnie północnej ocaliła tylko klęska Szwecjii) by mogła stracić kolejne tereny i stracić zupełnie znaczenie by później zostać wchłonięta przez Szwecję, Polska zaś odzyskałaby Inflanty. Dalej no to Polska bez rozbiorów, a dalej nie będę prorokował ;>

2. Myślę, że Polska kosztem Cesarstwa stałaby się hagemonem Europy środkowej i północnej. Po pierwsze Cesarstwo okrążone od południa, północy, wschodu przez bardzo silne państwo co stawiałoby je w bardzo trudnym położeniu. Myślę, że mogłoby dojść do wojen, w których byłoby dużo nieroztrzygnięć, raz Polska by przejmowałą jakieś terytoria, raz traciła, jednak w końcu i tak by wyszła na plus (bo mimo wszystko Cesarstwo nawet wówczas stanowi duże zagrożenie). Musielibyśmy się jednak zmagać z Rosją, moim zdaniem bez względu na jej początkowe losy to ona urosłaby do rozmiaru potęgi i byłaby dla równorzędnym rywalem. Stawiam iż mimo wszystko stracilibyśmy trochę ziem na wschód i północ ich kosztem, jednak powetowalibyśmy sobie to w walkach na południu, gdzie z zarówno z Rosją jak i Turcją bylibyśmy górą. Tak więc, że w przypadku tego rozwiazania utowrzyłyby się w Europie Środkowo-wschodnio-północnej 4 silne państwa:
1) Cesarstwo (w nim dwa państwa wiodące prym Brandburgia oraz Austria ale nie było by nikogo silnego by Cesarstwo miało przestać istnieć bowiem Brandeburgia bez Prus, Austria jak przewiduje nie urosłaby tak znacznie jeśli by Turcja się utrzymała w dobrym stanie)
2) Rosja
3) Rzeczpospolita Pięciorga Narodów (bo jeszcze Szwedzi i Finowie)
4) Turcja pod znakiem zapytania czy by przetrwała ale mozliwe iż tak
Co do Danii-Norwegii (o czym powinienem pamiętać bo to ważne dla tego drugiego narodu) to przewiduję, że wzmocniłaby się kosztem Cesarstwa i Szwecji (bowiem zdaje mi się, że zlekceważono by ten kraj przez co mógłby z raz zadać Szwedom bolesną porażkę).

3. No to co państwo Polska-Rosja będące wielkim imperium, pewno przeciwwaga dla Napoleona, itp. itd.
4. W sensie nie rozumiem o co dokładnie chodzi mógłby to wyjaśnić trochę szerzej?
5. Myślę, że rozwiązanie jak najbardziej dobre, wręcz najlepsze tuż nad spełnieniem samego meritum. Bowiem inne uważam za połowiczne bowiem każde imperium ma swój kres. Tak zaś bylibyśmy silni ale nie na tyle by wzbudzać zazdrość o naszą pozycję Europie. Uważam iż walczylibyśmy o hagemonię w naszej części Europy z Rosją.


« Ostatnia zmiana: 31 Marca 2011, 16:19:11 wysłane przez Michal787 » IP: Zapisane
Cebulak
(Hadrian)

*

Punkty uznania(?): 7
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 062


Uzależniony od niebieskiego

Zobacz profil
« Odpowiedz #185 : 30 Marca 2011, 22:11:28 »
1. Co by sie stało wg was gdyby wszystkie z założeń nie zostały 1-3 nie zostały spełnione, a tylko meritum?
2. Jak by potoczyły sie losy Rzeczpospolitej jeśli Meritum oraz założenia 1-2 zostały spełnione?
3. Jak by sie potoczyły losy Rzeczpospolitej jeśli Meritum oraz założenie 3 zostało spełnione?
4. Co wy sądzicie o tym? (możecie równie dobrze pomijać Meritum w pozyższych bądź możecie obie wersje jeśli to zaznaczycie.)
5. Jak by wyglądała Europa wg was w wypadku takiego obrotu spraw jak prezentuje poniżej?

1.Pojęcie Rzeczpospolita Trojga Narodów obowiązywało krótko i było z góry skazane na porażkę, również i w twoim meritum rozpoczęły, by się bratobójcze walki Kozaków. Co do ataku na I.O. to może i zakończył się sukcesem, ale nie dało by to nam wiele, jak już to może chwila spokoju od tureckich najazdów.
2.Władek IV przechodzi na protestantyzm, ale czy zgadza się na układ pomiędzy nim a opozycją? Co do czeskiego tronu to małe szanse na to widzę, Habsburgowie nie oddadzą nam korony św. Wacława po dobroci, długie to byłby wojny, można liczyć na atak Rosji od wschodu..
3.Jeśli miałoby się spełnić marzenie o tronu Rosji, to ktoś z Rodziny Władka mógłby przyjeść na prawosławie + zatwierdzić dotychczasowe prawa. Władek nie musi rządzić na każdym tronie, wystarczy by nasłał kogoś młodego z rodziny, a w ten sposób mamy cztery trony (jednak z tymi Czechami to słabo widzę) i dynastię Wazów w Europie Wschodniej.
4.Nie rozumiem.
5.Z Wazów robi się nowa dynastia zasiadająca na kilku ważnych tronach, kontrola ścisła nad Bałtykiem, cała Europa Wschodnia Wazów + najprawdopodobniej krucjata przeciwko Chanatu Krymskiemu i podział terenów + kontrolowanie ważnych szlaków handlowych. Najprawdopodobniej na tronie Czech nie byłoby Wazy, ale już na Rosyjskim tak, ale długo raczej by tam nie zasiedział, chociaż może się uda? Nawet gdyby nie, to byśmy zrobili takie zamieszanie w państwie carów, że szybko by się nie pozbierali.. Polska by skierowała się ku zachodowi i południu, Szwecja na Danii i Norwegii. Habsburgowie z Anglią i Prusami zaniepokoiły by się nagłym wzrostem pozycji Wazów i najprawdopodobniej tworzyły koalicje Dania + Austria + Prusy + Anglia (raczej finansowo) + Imp. Osmańskie(chociaż nie uwieżyłbym by Austria chciała się z nimi sprzymierzyć), chociaż, gdyby RoN i Rosja zablokowały handel zbożem, to by zmusiło Anglię do odstąpienia z koalicji.


IP: Zapisane
Cytuj
Cahan: Hadrian się ucieszy, a jeśli ktoś nie będzie chciał grać, to będzie znaczyło, że go nie lubi. A przecież Hadriana wszyscy lubią, więc wszyscy zagrają. Plan idealny  8)
Adaskop

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 147


Abraham.

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #186 : 31 Marca 2011, 07:49:17 »
Ależ temat, ależ temat!! ;) Mam taki ogrom obowiązków, że nie miałem czasu tu zaglądać, ale jestem pod wrażeniem ;). Jak wrócę po spektaklach do domu to od razu zabiorę się za edytowanie tego postu i wtrące swoje trzy grosze:).
[Edit]
Cytuj
Rzeczpospolita Trojga Narodów z rangą Imperium, najważniejsze i najpoteżniejsze państwo w europie środkowej.
0.Ogółem:

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że scenariusz który przedstawiłeś wyżej jest według mnie 100% nierealny. Przede wszystkim sprawy narodowościowe przynajmniej mym skromnym zdaniem czy to za 50,100,200 lat odezwałyby się z ogromną siłą. Jako przykład można posłużyć się Austrią czyli poźniejszymi Austro-Węgrami. Obiawiam się, że Polska jako mocarstwo nawet jeśli przetrwałoby próby wszelakich zrywów np. na Ukrainie czy terenach zachodnich jak Śląsk przy konflikcie globalnym (coś ala I wojna Światowa, bo przyjmuję, że taka nie wybucha) miałaby ogromny, ogromny problem z utrzymaniem jedności narodowej i nastąpiłby nadzwyczajnie w świecie rozłam na mniejsze części.

Założenie 1
Cytuj
1599   Władysław IV Waza jednak przechodzi na protestantyzm - unia personalna.(<= zmiana historii)
Chodzi tu o Władka czy o Zygmunta? Władek miał wtedy 4 lata przypominam i może nie bardzo rozumiem pytanie.
A co z opozycją? Przecież na owe czasy sprawa religii była bardzo ważna. Obawiam się siła opozycji na czele z katolicką szlachtą i kościołem katolickim wzrosła by do niebezpiecznych rozmiarów co jak wiadomo skończyć by się mogło walkami i rozruchami na terenach Rzeczpospolitej

[Resztą dopisze jeśli znajdę kolejne pół godzinki czasu na poczytanie etc, pozdrawiam] :)




« Ostatnia zmiana: 31 Marca 2011, 15:27:50 wysłane przez Adaskop » IP: Zapisane

Nimrod
Super Ślunzok

*****

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 388

I'am the One who knows path through the Darkness

Zobacz profil
« Odpowiedz #187 : 31 Marca 2011, 19:45:50 »
@Michał
1. myślałem tu trochę o atakach i Polskiej marionetce na tronie carskim, oraz o tym, iż nie mieli by Kozaków do ataku i destabilizacji sytuacji w Rzeczpospolitej. ( i jakaś może nie do końca dokończona idea, pewnego nacisku na Rosję)

2. Rzeczpospolita Pięciorga narodów RoX ;D
   Choć wątpie o tak mocnej uni ze Szwedami. Podejrzewałbym po prostu personalną unie niż całkowitą.

3. W każdym wypadku musieli byśmy być przeciw Napoleonowi. Bo był w pewnym sensie ciągiem idei rewolucyjnych.

4. (do wszystkich) można powiedzieć że jest nieobowiązkowe. ;).
W każdym razie chodzi mi o taka wersje zdarzeń "preferowaną" przez WAS, oraz w miarę taką możliwa wg WAS.
Innymi słowy "jak by to sie potoczyło", jeśli ktoś ma wenę. (założenia własne - ciekawi mnie co Wy uważacie o tej sytuacji Rzeczpospolitej poprostu)


5.-

@Hadrian

1. Mylisz sięm nie odnosze sie do aktu który był podpisany przez Jana Kazimierza 16 września 1658 roku w Hadziaczu, między Rzeczpospolitą Obojga Narodów a Kozackim Wojskiem Zaporoskim, reprezentowanym przez hetmana kozackiego Iwana Wyhowskiego.
Tylko o znacznie wcześniejszym "daniu" kozakom tego co chcieli (przeczytaj jeszcze raz Meritum tam jest data). czyli zwiększenie ilości "rejestrowych", nie było by podziału na lewobrzeżną i prawobrzeżną. Było by to zapobieganie a nie zaradzanie problemom.
Ataki na Rosje oraz Turków są po to by Kozaków czymś zająć! Ponadto by to "zajęcie" było dla Rzeczpospolitej Trojga Narodów pozytywne, a jesli bysmy mieli spokój z Rosja kontrolowalibyśmy Moldawie i Wołoszczyznę oraz Siedmiogród to hajda na turka by była dobra opcją - złupienie miast Osmańskich.
2. Wtedy Cesarz umarł był bunt i powstanie protestanckie oraz prośba do Włodka o przejecie korony. Więc nie wiem o co Ci chodzi, pewnie że by były rozruchy, ale wtedy sie juz źle działo w Austrii.
3. Bojarowie powiedzieli wyraźnie że warunkiem jest przejście Włodka na prawosławie, a nie kogoś z rodziny niestety. Jednak mozna pofantazjować.
4. jak u Michasia
5. O Czechach powiedziałem że by sie pewnie po jakims czasie wyrwały, ale zachowalibyśmy Śląsk. ;p
Nie pisz "RoN" jak mówimy o ..."trojga"...
troszku pomieszałeś, ale nic ;p

@Adaskop

-. Sprawy narodowośćiowe nie były jszcze takie silne, dopiero rewulucja francuska oraz sukcesy Bonapartego rozwiały płomienie rewolucjii po Europie. Nie zapominajmy że bunty Kozackie na Siczy NIE BYŁY Zrywami narodowowyzwoleńczymi czy wolnościowymi, BYŁY to zrywy klasowe, bunty klas niższej i wyzyskiwanej. Jakbyśmy ukrócili samowole magnatów, oraz zwiększyli Rejestr dali Kozakom niejaka swobodę we władzy tak by byli oni zarządcami - zwiększenie sie kręgów opowiadających sie za systemem władzy. To oni sami by trzymali tam porządek! niesamowite o.O prawda ? Jednakże w tamtym czasie ludzie nie patrzeli tak perspektywicznie, oraz uważali ich za dobre źródło dochodów oraz nie chcieli ich dopuścić do "korytka".
Jak by Napoleon został pokonany szybciej, byłby ZUPEŁNIE inny obraz Europy - prawdopodobnie nie było by I Wojny Światowej oraz co z tym idzie postęp technologiczny byłby znacznie wolniejszy.
1. W tym wypadku chodzi o zgodę Zygmusia na przejście syna na prawosławie, i rządy regencyjne.


Tak ten temat jak pisałem pisałem raczej dość hmm idealistycznie, zafascynowany możliwościami, nie patrzałem na realia że by wszystko mogło upaść(rozkradzione zachłannymi rękami), ale w większości jesli by wszystkim zależało, i byli dalekowzroczni. ;> Warto czasem pomarzyć ;D
(dodam brak wielkich sukcesów Bonapartego => I światowej => brak II światowej => USA to nie imperium :P tylko kraik za oceanem )


« Ostatnia zmiana: 31 Marca 2011, 19:53:00 wysłane przez Nimrod » IP: Zapisane
"TAWERNO WALCZ!"
"Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. To od dawki zależy, pamiętaj wiec gdy czytasz i masz dość, możesz zawsze skończyć i wyjść, bo zamiast Cie *uleczyć*...  Zabije"
Reuel
NaNaNaNaNaNaNa Reuel!

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 875


Kopnął cię ktoś kiedyś w rzyć, koziołku?

Zobacz profil
« Odpowiedz #188 : 02 Kwietnia 2011, 20:24:48 »
Ależ temat, ależ temat!! ;) Mam taki ogrom obowiązków, że nie miałem czasu tu zaglądać, ale jestem pod wrażeniem ;). Jak wrócę po spektaklach do domu to od razu zabiorę się za edytowanie tego postu i wtrące swoje trzy grosze:).
[Edit]
Cytuj
Rzeczpospolita Trojga Narodów z rangą Imperium, najważniejsze i najpoteżniejsze państwo w europie środkowej.
0.Ogółem:

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że scenariusz który przedstawiłeś wyżej jest według mnie 100% nierealny. Przede wszystkim sprawy narodowościowe przynajmniej mym skromnym zdaniem czy to za 50,100,200 lat odezwałyby się z ogromną siłą. Jako przykład można posłużyć się Austrią czyli poźniejszymi Austro-Węgrami. Obiawiam się, że Polska jako mocarstwo nawet jeśli przetrwałoby próby wszelakich zrywów np. na Ukrainie czy terenach zachodnich jak Śląsk przy konflikcie globalnym (coś ala I wojna Światowa, bo przyjmuję, że taka nie wybucha) miałaby ogromny, ogromny problem z utrzymaniem jedności narodowej i nastąpiłby nadzwyczajnie w świecie rozłam na mniejsze części.

Przede wszystkim ja bym nie skreślał takiej ewentualności, jednak nie uznałbym to za sprawę przesądzoną. W Wielkiej Brytanii jest mnóstwo innych narodowości do tej pory, a jakoś nie słyszałem o jakichś wyjątkowo krawaych buntach, co więcej, takie kraje jak Szkocja wspierały Anglików w ich wypadach i wojnach. Nie było tam jakiejś drugiej Jugosławii choć osobiście cieszę się, że tak się potoczyła historia, bo szczerze mówiąc bałbym się, że to całkiem prawdopobne, a tam było masakrycznie.

Zaś co do punktu nr. 4 to ja preferuję spełnienie założenia 1 i meritum, bo kraj byłby wówczas o wiele silniejszy, zaś nie na tyle by wszycy chcieli go zniszczyć w obawie przed tym, że on zniszczy ich.


IP: Zapisane
Cebulak
(Hadrian)

*

Punkty uznania(?): 7
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 062


Uzależniony od niebieskiego

Zobacz profil
« Odpowiedz #189 : 03 Kwietnia 2011, 21:37:54 »
Jak można się dowiedzieć Gdańscy (i nie tylko oni) kupcy dostali propozycje popłynięcia razem z Anglikami do Ameryki, lecz niezbyt odbiło to się echem wśród nich i z wyprawy nie było. Jednak
co by się stało gdyby jednak cześć (mniejsza, czy większa raczej mało ważne) popłynęła wraz z nimi?

1.Czy gdyby kupcy polscy popłynęli razem z Anglikami (lub z kimkolwiek innym) mogłoby wzrosnąć zainteresowanie Polaków Nowym Światem?
2.Czy była możliwość założenia gdziekolwiek koloni w jakimś okresie?(Jednak od rozbiorów z wyż oraz przed wojną trzynastoletnią nie bierzemy pod uwagę)
3.Czy gdyby król Polski Jan Kazimierz II wsparł władcę Kurlandii http://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_Kettler w jego staraniach o założeniu koloni to mielibyśmy stałą kolonię w Afryce lub na Tobago? (Tu następuje lekka zmiana, Szwedzi go nie porywają, tylko zdoła on uciec razem z Janem Kazimierzem)
4.Czy taka kolonia byłaby zyskowna?
5.Co by na niej uprawiano, czy handlowali by z "miejscową ludnością"
6.Co na to inni zdobywcy Nowego Świata, jeśli podbilibyśmy jakieś ziemie, albo mieli swoje "przedstawicielstwa handlowe" gdzieś w świecie? (wiadomo, zależy od wielkości koloni, ale daje wam wolną rękę)
7.Możliwa była Kompania Handlowa Rzeczypospolitej, lub Polskiej?

A więc odpowiem jako pierwszy:
1.Zapewne tak, zwłaszcza jeśli to będą gdańscy kupcy, bo do Gdańska dużo ludzi wtedy zjeżdżało, przecież tam koncentrował się cały handel Polski z światem, obojętnie w jakim okresie.
2.Yhm.. tak za czasów Władka III lub IV, gdyby nie walczyli tak z tymi Szwedami, to mogło do czegoś dojść. No i może też gdyby Batory dłużej żył.. chyba najlepiej założyć kolonię na Tobago i okolicznych wyspach, albo gdzieś w afryce południowo-zachodniej (poniżej rzeki Kongo)
3. Nic to by nie dało, nawet gdyby uciekł razem z Janem nie wiele by to zmieniło.
4. Tak, na pewno, uprawa różnych egzotycznych roślin, pewno wzbudziła by w Polakach zainteresowanie nowościami.
5.Hm.. trzcinę cukrową, pieprz, paprykę, ziemniaki, jeśli byłoby to kolonia w Ameryce Płd. Jeśli w Afryce, futra, kość słoniową, może złoto.
6.Anglicy i Holendrzy patrzyli by z chęcią odebrania nam koloni, więc zależy gdzie one by były, im bliżej pozostałych kolonii tej dwójki, tym gorzej.
7.Gdyby niektórzy magnaci i średnia szlachta, a tym bardziej mieszczanie pruscy (Gdańsk, itd.) i król się tym zainteresowali to byłoby możliwe, ale znając naszych czarno to widzę.

Śpieszyłem się, jeśli napisałem coś głupiego, to nie dziwić się, nie sprawdzałem co piszę. :P


IP: Zapisane
Cytuj
Cahan: Hadrian się ucieszy, a jeśli ktoś nie będzie chciał grać, to będzie znaczyło, że go nie lubi. A przecież Hadriana wszyscy lubią, więc wszyscy zagrają. Plan idealny  8)
Belegor
Mistrz oryginalnych pomysłów

*

Punkty uznania(?): 1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2 445


Bestiarysta z zamiłowania

Zobacz profil
« Odpowiedz #190 : 03 Kwietnia 2011, 21:54:11 »
1.Na pewno. Nowy swiat dał państwom kolonizatorskim wielkie bogactwa, to właśnie przez nie nasza polska pszenica słabo się sprzedawała, co osłabiło kraj.
2.Być może by była gdybyśmy mieli większą flotę oraz zacięcie eksploratorskie jak Hiszpanie, Portugalczycy...
3.Raczej nie, bowiem Jan Kazimierz bardziej by się interesował Szwecją i swoimi sąsiadami. Znając nasze szczęście szybko byśmy ją stracili.
4.Nie, bez odpowiedniej floty i szlaku handlowego opartym sojuszem z Portugalczykami nie ma szans na porządne zyski z kolonii.
5.Miejscowe uprawy, oraz zapożyczone nasiona roślin z Ameryki. Nie wyobrażam sobie szlachcica handlującego z murzynem o kość słoniową.
6.Szybko byśmy stracili kolonie, chociazby patrząc na relacje Hiszpania-Portugalia-Holandia nie długo byśmy się cieszyli zagranicznymi podbojami.
7.Nie, bo nie mieliśmy w tym dobrego doświadczenia- łatwo inne kraje by nas wykiwały, zwłaszcza Holandia.

Edit Ad.5:
Nie mielibyśmy dobrych kontaktów z tubylcami, dowód: w czasie okupacji carskiej Rosji Polacy założyli miasto chyba w Wenezueli. Niestety tubylcy nie byli tym zachwyceni i nasi walczyli z nimi.


IP: Zapisane
"TAWERNO, WALCZ!"

Nimrod
Super Ślunzok

*****

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 388

I'am the One who knows path through the Darkness

Zobacz profil
« Odpowiedz #191 : 04 Kwietnia 2011, 08:04:31 »
1. Zainteresowanie mogo by wzrosnąć, ale i tak w sumie było ono niemałe, tyle że możliwości nie mieliśmy.
2. Założenie może tak, utrzymanie raczej nie.
3. Nie sądze, patrz pkt wyzej.
4. Na początku prawdopodobnie tak, jednakże, na tych terenach które wymieniłeś nie było tych roślin które wymieniłeś. Ponadto pamietaj że bylibyśmy bardzo uzależnieni od Duńczyków, na ich cieśninach byśmy zostawiali krociowe pieniądze na cła, oni by sie bogacili siedząc w domach a my byśmy dostawali znacznie mniej niż ryzyko oraz włożony kapitał sumowane.
5. Uprawa byłaby i tak przecież "przeprowadzana" przez tubylców... chyba żebyśmy "wymyślili" bądź zaaprobowali niewolnictwo.
6. Konkurencja starała by sie nas wygryźć, a z powodu bliskości "bazy" pewnie by sie im to udało.
7. Nie, te tereny co wymieniłeś, zbyt biedne, raczej nie miały na handel. Co więcej konkurencja ostra, oraz później kaperstwo i piractwo, by to uniemożliwiło.


IP: Zapisane
"TAWERNO WALCZ!"
"Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. To od dawki zależy, pamiętaj wiec gdy czytasz i masz dość, możesz zawsze skończyć i wyjść, bo zamiast Cie *uleczyć*...  Zabije"
Bandaro
Użytkownik jest na liście obserwowanych Obserwowany
******

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 477


Dziki z natury...

Zobacz profil
« Odpowiedz #192 : 07 Kwietnia 2011, 20:48:19 »
1. Zapewne by wzrosło, szczególnie jakby do Polski sprowadzono trochę unikalnych towarów z Ameryki.
2. Dałoby się założyć, ale długo by ona nie pociągnęła.
3. Nie sądzę.
4. Nie, jak już wspomniał Nimrod Duńczycy nie przepuściliby takiej okazji do zarobku.
5. Pewnie tak jak to było w Nowym Świecie. Tytoń, Kakao, Bawełna i inne popularne rośliny. Nie sądzę byśmy handlowali z miejscową ludnością, już widzę naszą dumną szlachtę targującą się z Tubylcami...
6. Długo nie zabawilibyśmy w Ameryce. Prawdopodobnie byłoby tak jak z Niemcami. Przybyli do niej na chwilę, próbowali szukać El Dorado, ale i tak wszystko im się nie udało i musieli porzucić Nowy Świat.
7. Nie.


IP: Zapisane
Reuel
NaNaNaNaNaNaNa Reuel!

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 875


Kopnął cię ktoś kiedyś w rzyć, koziołku?

Zobacz profil
« Odpowiedz #193 : 09 Kwietnia 2011, 21:04:23 »
No dobra to z racji, że temat już się skończył to czas na... SeRaFiNkA i Bandaro z racji tego, że mnie prosili, zwłaszcza, że nie mieli wcześniej tematu.


« Ostatnia zmiana: 12 Kwietnia 2011, 00:07:42 wysłane przez Michal787 » IP: Zapisane
Reuel
NaNaNaNaNaNaNa Reuel!

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 875


Kopnął cię ktoś kiedyś w rzyć, koziołku?

Zobacz profil
« Odpowiedz #194 : 12 Kwietnia 2011, 00:09:29 »
Ogłoszenie: Bandaro i SeRaFiNeK nie dadzą rady więc lecimy według starej kolejności. Proszę nie sklejać do jutrzejszego popołudnia.


IP: Zapisane
Strony: 1 ... 10 11 12 [13] 14 15 16 ... 20    Do góry Wyślij ten wątek Drukuj 
 





© 2003 - 2024 Tawerna.biz - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek elementów znajdujących się w obrębie serwisu bez zgody autorów jest zabronione!
Heroes of Might and Magic i powiązane z nimi loga są zastrzeżonymi znakami handlowymi firmy Ubisoft Entertainment.
Grafiki i inne materiały pochodzące z serii gier Might & Magic są wyłączną własnością ich twórców i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
Powered by SMF 2.0 RC1.2 | SMF © 2006–2009, Simple Machines LLC | Theme by jareQ
Strona wygenerowana w 0.069 sekund z 15 zapytaniami.
                              Do góry