Hyde Park > Fantasy

Eragon = Star Wars

(1/2) > >>

Nekro_L:
Ten dział wydawał mi się najbardziej odpowiedni dla tego tematu - w końcu dotyczy książki fantasy, a i widziałem jeden temat o Sci-Fi. Wiele osób na tym forum czytało "Eragona", a Gwiezdne Wojny oglądali chyba wszyscy, więc powinniście wiedzieć o co chodzi.
No więc tak. Eragona lubię. Jednak już od dłuższego czasu dręczyła mnie bardzo poważna sprawa - fabuła. Czytając książkę po raz któryś (i jej kontynuacje) postanowiłem założyć ten temat.
No więc właśnie. Fabuła. Czy nie zauważyliście, że jest łudząco podobna do "starszych" części Gwiezdnych Wojen? Poniżej postaram się to udowodnić.

Eragon / SW 4: Nowa nadzieja
Dobre stare czasy minęły. Wszystko przez Galbatorixa / Dartha Sidiousa który wcześniej wymordował Smoczych Jeźdźców / Rycerzy Jedi przy pomocy zdrajcy Morzana / Anakina Skywalkera. Galbatorix / DS stał się władcą wielkiego i potężnego Imperium. Jednak nie wszyscy są z tego zadowoleni. Władcę za wszelką cenę starają się obalić Vardeni / Rebelianci. Tak wygląda sytuacja. Tymczasem młody Eragon / Luk wychowywany przez wuja / wuja i ciotkę odnajduje jajo smoka / robota R2-D2 z wiadomością od księżniczki Lei. Wuj Eragona / rodzina Luka zostaje(ą) zamordowani przez Ra'zaców / bandytów. Eragon / Luk wyrusza więc ze starym Jeźdźcem Bromem / Jedi Obi-Wanem, aby zabić Ra'zaców / uratować Leię. Niestety Brom / Obi-Wan ginie zabity przez Ra'zaców / Dartha Vadera (Anakina). Jednak w czasie podróży Eragon / Luk poznaje Murtagha / Hana Solo przy pomocy którego udaje mu się uratować Aryę / Leię i dotrzeć z nią do Vardenów / Rebeliantów. Na końcu książki / filmu Eragon / Luk pomaga Vardenom / Rebeliantom wygrać bitwę z siłami Imperium, oraz zabić Cienia Durzę / zniszczyć Gwiazdę Śmierci.

Najstarszy / SW 5: Imperium kontratakuje
Imperium zabija przywódcę Vardenów Ajihada / niszczy bazę Rebeliantów. Eragon / Luk udaje się do Oromisa / Yody aby poznać kolejne tajemnice Jeźdźców / Jedi. Na końcu książki / filmu Eragon / Luk pojedynkuje się z Murtaghiem / DV od którego dowiaduje się, że jest synem Morzana / że DV jest jego ojcem.

Brisingr / SW 6: Powrót Jedi
Eragon / Luk wraca do Oromisa / Yody aby dokończyć szkolenie. Niestety niedługo potem Oromis / Yoda umiera zabity przez Galbatorixa / ze starości. Eragon / Luk przy pomocy Aryi / DV zabija kolejnego Cienia / DS.

Mimo, że "Dziedzictwo" liczy sobie cztery tomy, a starsze części Star Wars to trylogia trudno nie zauważyć tych podobieństw w obu fabułach, nie sądzicie? Osobiście uważam, że wiele wątków jest różnych, ale główny to dokładnie to samo - nowe pokolenie Jeźdźców / Jedi stara się zabić mrocznego tyrana, który ich zniszczył.

Gwynbleidd:
Podobieństwa nie trudno zauważyć. Do podobnych wniosków doszedłem czytając pierwszą część. Drugą tylko zacząłem, ale szybko mnie znudziła i tak sobie leży na półce od jakiś 2,3 lat... Myślę, że Paolini nie jest zbyt odkrywczy. Książka jest przewidywalna, fabuła oklepana, nie wciąga. Nie rozumiem skąd taka wielka popularność tego "dzieła".

Luk:
Co to jest eragon? ; P
Najlepiej jest sprzedać to co się już raz dobrze sprzedało. Więcej przykładów?

Pablossd:
O kurde...  ;D wprawdzie przeczytałem Eragona, a (oczywiście mówiąc to włączam automatycznie tryb ,, Lol - nie oglądałeś tego?  :o Żałuj stary  :P ,epickie sprawy..." itd. ) Gwiezdnych wojen wogóle nie oglądałem, ale aż takich podobieństw to się nie spodziewałem... Teraz już rozumiem, skąd Paolini wytrzasnął te cztery gruba...
ej,  :huh: wait a second - jakie cztery tomy? Wyszedł już czwarty? <pobieżnie sprawdza w googlach> hm... jest tylko o tym, że jakiś gość robi okładkę... i ma wyjść na jesień...  ^_^

No nic, podobieństwa jako takie aż rażą... teraz ta książka trochę straciła moje uznanie...

Edit: O, i teraz to z Barrym Troterem...   :/

Regeth:
To o plagiat zahacza

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona