Witaj na polskim forum poświęconym sadze Heroes
of Might and Magic. Zarejestruj lub zaloguj się:

Pamiętaj:
0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Strony: [1] 2    Do dołu Wyślij ten wątek Drukuj
Czym jest dla was fantastyka? (Czytany 10143 razy)
Ptakuba
Sołtys Anduiny

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 533


Multikonto Martina

Zobacz profil WWW
« : 20 Listopada 2008, 17:57:27 »
No właśnie. Co dla was znaczy fantastyka?

Dla mnie to odskocznia od tego wrednego świata, ratunek. "Miejsce" gdzie można wszystko. Dlatego też wolę Władcę Pierścieni a nawet Eragona, niż Wiedźmina itp. Wolę tą pozytywniejszą fantastykę.


IP: Zapisane
Wioska Anduina - moja piaskownica. Zapraszam wszystkich.

"My tutaj jedziemy na zgryzocie, problemach z dzieciństwa i pasywnej agresji."
Hellscream, 10 czerwca 2015
egzeq
Inkwizytor Tawerny

*

Punkty uznania(?): 10
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 941


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 20 Listopada 2008, 18:04:34 »
Dla mnie to zwykły, brudny świat, w którym magia czyni więcej zła, niż dobra. Miejsca fantastyczne są powiązane z magią i zdarzeniami nadprzyrodzonymi, Wiedźmin jest dla mnie świetnym odpoczynkiem od tych bajecznych, mięczakowatych uniwersów z zrypanym Eragonem na czele. Tolkien przynajmniej napisał coś nie dla dzieciaków...


IP: Zapisane
Ptakuba
Sołtys Anduiny

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 533


Multikonto Martina

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 20 Listopada 2008, 18:07:14 »
Zwykły brudny świat? A co w nim ciekawego? Mam taki na co dzień, wystarczy.


IP: Zapisane
Wioska Anduina - moja piaskownica. Zapraszam wszystkich.

"My tutaj jedziemy na zgryzocie, problemach z dzieciństwa i pasywnej agresji."
Hellscream, 10 czerwca 2015
Nightin

******

Punkty uznania(?): 1
Offline Offline

Wiadomości: 470


Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 20 Listopada 2008, 18:33:57 »
Fantastyka pytasz? Pozwolisz że umieszczę tu wpis mojej encyklopedii fantasy?

CZYM JEST FANTASTYKA?
Próby zdefiniowania słowa "fantastyka", przypominają łapanie mgły w sieć rybacką.
Fantastyka jest płynna i stale ulega zmianom(tu dodam swe zdanie: również w książkach i grach fantasy), nie ma stałych granic. Jej światy wpływają do naszego świata i wypływają z niego zawsze bliskie, lecz często dostrzegalne  oczyma wyobraźni. Fantastyka, zawiera mity, legendy, baśnie i podania ludowe(kolejne zdanie: niektórzy stale je zmieniają np. elfy były "wróżkami", teraz humanoidami z szpiczastymi uszami, długimi włosami przeważnie, melodyjnym głosem...), choć istnieją one także i poza nią.
Obejmuję magię - zarówno naturalne czary elfów(te wróżki), wróżek i duszków,  jak i bardziej uczoną magię ludzkich czarodziei. Na nic się nie zda próba zdefiniowania fantastyki poprzez jej przeciwieństwo. Przeciwieństwem fantastyki jest rzeczywistość - jednak twierdzenie, że fantastyka jest nieczysta, uznałoby się, że one nie istnieją.
Sama forma tworów i istot ze świata fantazji jest zmienna. Wiele z nich to zmiennokształtni: dżinn może się stać dymem czy mglistym oparem, ludzie potrafią przeistaczać się w wilki, wampiry równie przybierają postać nietoperza, jak człowieka, leśne duszki mogą być zarazem wysokie jak najwyższe drzewo albo małe jak źdźbło trawy. A bardzo wiele z nich posiada wielorakie aspekty, jak troista bogini, objawiająca się jako młoda dziewczyna, dojrzała kobieta lub leciwa starucha, może ona być niewinna, opiekuńcza lub mściwa, zależnie od nastroju. Inny przykład to orientalny smok(zdanie:który ma prawie takie same cechy co bogowie Ashanu),  sprowadzić deszcz, który sprzyja wzrostowi rośli, ale czasem powoduje powodzie.
Podzielenie rozmaitych istot, stworów, osób na grupy, szczególnie się okazało niełatwym zadaniem.
Stworzenia te przypatrując się - zbliżając się i wyczekując - gdy o nich się pisze, wiemy wówczas, że nie lubią, jak się je przyszpila i więzi.

Nieco to skróciłem, ale według mnie również fantastyka to "nauka" o wszelkich istotach, które nie żyją w rzeczywistości(wyjątkiem, mogą być prawdzie ludzie, ale nie posiadających mocy, takich jak ożywianie trupów, magii, wytwarzanie mikstur...). Zaś fantastyka u mnie to jakby jedzenie a "podróż" wokół jej to deser.


IP: Zapisane
Fehu
Pożeracz Kamieni

******

Punkty uznania(?): 1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 489


To tylko sen. Nikt nam go nie odbierze...

Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 20 Listopada 2008, 20:05:34 »
Brawo, Nightin. A słownik piętnastu języków autorskich też już napisałeś? ...

No więc, dla mnie fantastyka to sposób na życie, sposób na wyrażenie siebie. Dzięki fantastyce mogę rozwijać się pod wieloma względami, spełniając tym samym potrzebę samorealizacji. Poza tym, jak to ujął Pierzak, jest to swego rodzaju odskocznia od śmierdzącego, szarego świata rzeczywistego...


IP: Zapisane
Saph
wrrr.

*

Punkty uznania(?): 18
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 632


Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 21 Listopada 2008, 12:30:34 »
Fantastyka... Hmmm... Mogłabym napisać: znaczącym tworem zbiorowej wyobraźni, ale to za mało. Życie samo w sobie jest dość monotonne i przykre, a w świat fantasty zawsze można uciec.
Bo, co może robić osoba w realu, jeśli się w nim nie odnajduje?

Egzeq - Eragon pod względem fabuły jest dość płytki, fakt. Ale czyta się go o wiele łatwiej niż Tolkiena, co dla wielu jest dużym plusem.
Wiedźmin jest okej, jednak opowiada o rzeczach raczej przyziemnych... Mimo domieszki magii.
Ale i tak wolę Władcę.



« Ostatnia zmiana: 21 Listopada 2008, 12:38:28 wysłane przez Saph » IP: Zapisane
sylan

*

Punkty uznania(?): 5
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 528


:D:D;D

Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 21 Listopada 2008, 13:48:20 »
Fantastyka...... jest dla mnie światem marzeń, myśli studnią bez dna, która jest najlepszą odskocznią od szarego i nudnego świata, w którym na codzień życia. Co do magii to nieodzowna część fantastyki, która w znaczny sposób przyciąga mnie do pogrążania się w świecie fantasy. A co do książek  i gier o fantastyce to jedne są fajne, inne nie, nie ma co na ten temat dyskutować, bo każdy ma na ten temat własne zdanie. Jednak na pewno większość miało w rękach takie klasyki jak Władce Pierścieni Tolkiena, Eragona,czy wiedźmina, które całkiem się od siebie różnią, ale które stanowią nieodzowną całość świata fantastycznego.


IP: Zapisane
Laxx
Tawerniana Diablica

*

Punkty uznania(?): 10
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1 427


Posiadaczka Piekielnej Patelni

Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 21 Listopada 2008, 16:40:03 »
Fantastyka jest dla mnie światem w którym ożywa moja wyobraźnia, dzieją się rzeczy, ktore nie miałyby miejsca w realnym świecie. To także "wymiar" w którym dobro walczy ze złem; walka pełna intryg, przygód oraz nie do końca wiadomo kto wygrał - szala zwycięstwa co chwilę przechyla się to na jedną, to na drugą stronę. :)

no a poza tym dla mnie to HoMM ;)


IP: Zapisane
Miker

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 057


Wiedza to największa potęga

Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 21 Listopada 2008, 16:52:39 »
Dla mnie fantastyka jest sposobem na oderwanie się nieraz od rzeczywistości. I ja szczerze mówiąc wolę wiedźmina, w którym nie ma bohaterów niezniszczalnych ( bez przesady z tą fikcją :) ), każdy ma jakieś słabości co czyni ten świat podobny do naszego i dzięki temu nieraz mogę sobie pomyśleć "Ci to mają CENZURA" co sprawia, ze czuję się lepiej. Na doła jest Sapkowski dobry ;)
Ale innymi także gardzić nie będę gdyż są równie dobre.


« Ostatnia zmiana: 21 Listopada 2008, 16:55:30 wysłane przez Zehir15 » IP: Zapisane
Live is brutal and full of zasadzkas and sometimes kopas w dupas very mocno!
Szałas

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 525


Cień tego co było i mrok tego co będzie

Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 21 Listopada 2008, 18:56:50 »
Fantsastyka - świat nierealny do którego można wrócić kiedy ten realny stanie się zbyt realny... Przepełniony stworami, istotami nieistniejącymi realnie... świat który przepełniony jest zdradą, intrygami, pięknem, wojnami.. słowem całością z której składa się człowiek... :P


IP: Zapisane
Łowca Dusz
Tawerniany Wampir

****

Punkty uznania(?): 1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 785


Soul Collector

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 25 Listopada 2008, 13:19:38 »
Dla mnie Fantastyka jest magią elfami Krasnoludami i innymi fantastycznymi stworami ale nie takimi cukierkowymi ale mrocznymi ciekawym i jest też dla mnie światem pełnym przygód.


IP: Zapisane


Uploaded with ImageShack.us

Homo-hetero-non-bisexualny emo punk rockowy mastochistyczny rasista, egoistyczny hedonistyczny hom
Gryfik

***

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 38


Långa bollar på bengt...

Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 28 Lutego 2009, 17:01:03 »
Dla mnie fantastyka to ucieczka przed mroczną rzeczywistością    ;D . Dzięki niej mogę zapomnieć o swoich problemach   :-\  i zawsze można mieć z niej trochę zabawy.   (wiem co mówię) Mam młodsze rodzeństwo a kiedy tylko wrócę ze szkoły
od razu mnie obskakują wrzeszcząc: Rasa?  Rasa??

Przyznam że zawsze mnie to bawiło     :D
   




IP: Zapisane
Patrikos

**

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 4


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 10 Kwietnia 2009, 20:26:58 »
Czym jest dla mnie fantastyka...

Fantastyka to dla mnie wehikuł czasu, mogę się w kilka sekund przenieść z szarego, brzydkiego świata, do świata niekończących się opowieści, stworów, magii; czyli świata Fantasy. Świat ten to studnia bez dna, gdzie nic się nie kończy. Jest to miejsce gdzie mogę się uspokoić i wiele więcej. Ze względu że bardzo lubię Fantastykę, gram w Heroes of Might and Magic od momentu wydania części trzeciej, do czasów teraźniejszych, części piątej. Świat Fantastyki to świat w którym nigdy nic się nie kończy. Pozdrawiam.


IP: Zapisane
RadQu9

****

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 7


Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 10 Kwietnia 2009, 20:54:55 »
Fantastyka to coś pięknego. W każdej chwili mozna wziąść książkę, komiks lub wejsc na kompa i....."odpłynąć". Gdyby nie bylo fantastyki, to wszystko (moim zdaniem) bylo by 'szare', nudne. O czym by pisarze pisali? Przecież 80% komiksów, książek to czysta wyobraźnia. A gry na kompa? Pewnie same GTA lub Simsy. Fantastyka to drzwi które pozwalają ci odprężyć i oderwać się od wszystkiego (np.od nauki). Czesto ludzie żałują ze mieszkają w centrum miasta, bo tam tylko smród, spaliny i nic więcej. Chcą uciec od tego wszystkiego, chcą wziąść urlop, bo są w ciągłym biegu. Tak samo tutaj, uczysz sie, chodzisz do szkoly, co tydzien jakies big testy, kartkówki, a tu bierzesz 'fantastykę' do ręki i na chwile zapominasz o wszystkim.


IP: Zapisane
ostatni

**

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Wiadomości: 3

Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : 10 Kwietnia 2009, 21:51:15 »
Fantastyka to całkiem inny wymiar i rzeczywistość,świat w którym poruszam się od jakiegoś czasu i w którym czuje się całkiem dobrze.To "Świat czarownic"bo od tej właśnie serii rozpoczeła się moja przygoda z nią.


IP: Zapisane
Strony: [1] 2    Do góry Wyślij ten wątek Drukuj 
 





© 2003 - 2024 Tawerna.biz - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek elementów znajdujących się w obrębie serwisu bez zgody autorów jest zabronione!
Heroes of Might and Magic i powiązane z nimi loga są zastrzeżonymi znakami handlowymi firmy Ubisoft Entertainment.
Grafiki i inne materiały pochodzące z serii gier Might & Magic są wyłączną własnością ich twórców i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
Powered by SMF 2.0 RC1.2 | SMF © 2006–2009, Simple Machines LLC | Theme by jareQ
Strona wygenerowana w 0.101 sekund z 21 zapytaniami.
                              Do góry