Witaj na polskim forum poświęconym sadze Heroes
of Might and Magic. Zarejestruj lub zaloguj się:

Pamiętaj:
0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Ankieta
Pytanie: Czyje książki wolisz czytać?
J.R.R. Tolkiena - 40 (3.4%)
A. Sapkowskiego - 25 (2.1%)
Nie mogę się zdecydować - 12 (1%)
Głosów w sumie: 40

Strony: 1 [2]    Do dołu Wyślij ten wątek Drukuj
Tolkien vs. Sapkowski (Czytany 16113 razy)
Belegor
Mistrz oryginalnych pomysłów

*

Punkty uznania(?): 1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2 445


Bestiarysta z zamiłowania

Zobacz profil
« Odpowiedz #15 : 14 Września 2011, 22:33:34 »
Ja niestety muszę czytać ''Hobbita" Tolkiena, bo jest to moja lektura szkolna.
NIESTETY?! Nie doceniasz Tolkiena, a to wielki błąd.. Co złego w czytaniu tak przyjemnej lektury?!
A może nie nie docenia tylko zwyczajnie mu się nie podoba? Nie każdemu w końcu musi. Do tego jeśli się robi coś z musu to potrafi to zbrzydnąć.
Fakt, nie pomyślałem, ma prawo do swoich przekonań, dziękuje za uwagę!

No właśnie, nie róbmy tu drugiej "Ferdydurki", a z Tolkiena "drugiego Słowackiego":
"....bo Tolkien wielkim pisarzem był."


IP: Zapisane
"TAWERNO, WALCZ!"

Aydenhow

**

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Wiadomości: 3

Zobacz profil
« Odpowiedz #16 : 08 Maja 2012, 11:02:44 »
A ja dużo bardziej wolę Sapkowskiego. Geralt bardziej mi się spadobał, niż... Frodo, na przykład.
Świat Tolkiena jest, co prawda, bardziej rozbudowany, lecz "dziecinny". 
Jestem za Sapkowskim.


IP: Zapisane
Fast
Mołdawski Bulbulator

*****

Punkty uznania(?): 12
Offline Offline

Wiadomości: 873


Zobacz profil
« Odpowiedz #17 : 14 Października 2012, 13:16:38 »
Tolkien i Sapkowski to dwaj różni twórcy i tutaj, przede wszystkim na pierwszy plan wychodzi ich filozofia [odbita w utworach].

Otóż Tolkien [podobnie, jak Lewis] chciał stworzyć opowieść o chrześcijaństwie, bez chrześcijaństwa (swoją drogą, kłótnia pomiędzy tymi dwoma twórcami ma swoje korzenie w tym, że Lewis - wg. Tolkiena - zbyt "wprost" umieścił chrześcijańskie przesłanie w swoich książkach [pomijam już kwestie lekkości pióra Lewisa i coraz to liczniej wydawanych przezeń tytułów]), a zatem wykreowany świat może wydawać się odrobinę "wygładzony", pozbawiony odcieni szarości, czy spotykanej u Sapkowskiego brutalności i brudu. Jak dla mnie taka jest specyfika Śródziemia nie jest ani wadą, ani zaletą (tj. obiektywnie ; mi osobiście się to podoba).

Sapkowski zaś, to postmodernista, człowiek cyniczny, a nadto alkoholik [jeżeli ktoś przeanalizował dokładnie okoliczności wydania dzieła pt. "Żmija" to pewnie i tak domyślił się już wszystkiego]. Wiedźmin Geralt to bohater, który jest upity [jak jego twórca:D] nihilizmem [może się to podobać, sam uważam, że to nadaje temu bohaterowi pazura :D] i choć np. ma jakąś tam swoją miłość to i tak nie przeszkadza mu to w chędożeniu wszystkiego co napotka na swej drodze.

To dwa skrajne światy, różni autorzy, a ich porównywanie jest, jak najbardziej na miejscu (bo na czym miałoby się opierać porównywanie utworów /bliźniaczych/?).

Uważam, że jeżeli chodzi o "lepsiejszosć" i całokształt to zdecydowanie wygrywa Tolkien, ponieważ stworzył potężne uniwersum praktycznie od podstaw, zaś Sapkowski jedynie [tutaj /jedynie/ weźcie sobie oprawcie tonem skrajnie ironicznym] zaadaptował realia średniowieczne i podlał to sosem z anachronizmów.

Jeżeli chodzi o głównych bohaterów to [mimo tego co napisałem wyżej], w starciu Frodo/Aragorn vs. Biały Wilk = wygrywa zdecydowanie Geralt. Wiedźmin był po prostu kawałem sukinsyna, a tacy posiadają dużo większą siłę przebicia i pazurrr :>

Tym niemniej głos oddaję na Tolkiena. To arcymistrz, któremu dodatkowo zawdzięczamy [pośrednio - zaznajomieni z tematem, wiedzą o co chodzi] "Opowieści z Narnii". Innymi słowy nie dość, że stworzył jedno uniwersum, to jeszcze maczał palce w powstaniu drugiego :D

Sapkowski zaś, po wojnach husyckich i wiedźminie, zaliczył mega-wtopę w postaci wyżej wspomnianego "Wenża", udowadniając tym samym, że niczego ciekawego już nam nie zaprezentuje. Co nie zmienia faktu, że za dwie pierwsze sagi należy mu się ten tytuł "Ojca polskiej fantastyki" (albo przynajmniej wujka).

 ^_^




« Ostatnia zmiana: 14 Października 2012, 13:18:56 wysłane przez Fast » IP: Zapisane
Cahan
Człowiek - Szparag

*

Punkty uznania(?): 3
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 751


Dragons, dragons everywhere

Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : 14 Października 2012, 21:26:59 »
Czytałam większość dzieł obu panów i bez wątpienia wolę Sapkowskiego.
Tolkien stworzył genialny, rozbudowany świat z własną historią. Jest pionierem gatunku fantasy i chwała mu za to, ale... na tym niestety koniec. Jego książki są imfantylnymi opowieściami o walce dobra ze złem i większość z nich fabułą niestety nie powala. Dodatkowym utrudnieniem dla czytelnika jest mało wartka akcja, połączona z długimi opisami przyrody. "Hobbit" nadawałby się na książkę dla dzieci! Warto zauważyć, że postacie są dobre, albo złe i jest to bardzo wyraziste i mało życiowe. Wspaniali piękni, dobrzy elfowie, kontra paskudni, źli orkowie... To nie dla mnie. Z całego dorobku Tolkiena moim zdaniem najlepsze są "Dzieci Hurina" i "Sillmarilion". Wspomniany już "Hobbit" i "Opowieści z niebezpiecznego królestwa" jakkolwiek całkiem dobre, nadają się do czytania dziecku na dobranoc. Zaś "Władca Pierścieni" to niezwykle nudna, długa i naiwna książka.
Sapka ciężko porównywać do Tolkiena. Obaj panowie piszą w gatunku fantasy, ale na tym koniec podobieństw. Książki Sapkowskiego są satyryczne, obdzierają świat z naiwności i wyśmiewają się ze stereotypów. Mają one bawić czytelnika. Styl jest lekki i przyjemny, opisy często dowcipne. Świat przedstawiony jest wyraziście, bez lania wody. Świat wiedźmiński łatwiej jest sobie wyobrazić niż Śródziemie. Postaci nie są czarne, lub białe. Są raczej szare, mają wady i zalety oraz co się rzadko widuje w literaturze- potrzeby fizjologiczne. Sprawia to, że są one nam o wiele bliższe. Książki Sapka pokazują, że medal ma często więcej niż dwie strony, że nikt nie jest nieśmiertelny i idealny.


IP: Zapisane

Cytuj
[Dzisiaj o 22:15:22] ♣ Sojlex: Cahan jest do tego stopnia chłopczyca, że tylko bycie feministką ratuje jej kobiecość :>
Nekro_L

******

Punkty uznania(?): -1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 476


Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : 23 Lutego 2013, 12:23:38 »
Przepraszam, że odkopuję, ale nie mogłem się powstrzymać.
@Up. O gustach się nie dyskutuje, niektórych mogą nie podobać się wyidealizowane postacie i dosyć, trzeba przyznać, wolna akcja powieści Tolkiena. Mi to akurat nie przeszkadza uważać Tolkiena za Mistrza nad Mistrzów, ale szanuję zdanie innych.
Jedyne, co chciałbym zauważyć to to, że "Hobbit" był pisany jako właśnie książka dla dzieci, więc nie czepiajmy się autora, że można czytać go małoletnim na dobranoc, bo taki był cel ^_^


IP: Zapisane
Cheetara

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 2


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #20 : 27 Września 2018, 19:35:06 »
To ja tez odkopie :D

Tolkien był świetny jako pionier. To, co zrobił ze Śródziemiem to fenomen na skalę światową pod kątem worldbuildingu. Niemniej... no... był człowiekiem swoich czasów. Wiele rzeczy, które wtedy były przełomowe dzisiaj są standardową kliszą. I tutaj Sapkowski ma ogromny plus.


IP: Zapisane
gerdi93

**

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 4


Zobacz profil
« Odpowiedz #21 : 07 Stycznia 2019, 13:35:03 »
Jak dla mnie tylko Tolkien, Sapkowski mnie nie porwał.


IP: Zapisane
Krem Mialenia sprawi, że zapomnisz o problemie ze zmarszczkami https://mialenia.pl/
adrianosta

***

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 6

Zobacz profil
« Odpowiedz #22 : 31 Sierpnia 2023, 09:43:57 »
Z całym szacunkiem dla Sapkowskiego, ale nie dorasta Tolkienowi do pięt

___________________________________________
https://www.twojevent.com/formalnosci-przy-organizacji-imprezy-masowej/


« Ostatnia zmiana: 09 Października 2023, 14:27:19 wysłane przez adrianosta » IP: Zapisane
Strony: 1 [2]    Do góry Wyślij ten wątek Drukuj 
 





© 2003 - 2024 Tawerna.biz - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek elementów znajdujących się w obrębie serwisu bez zgody autorów jest zabronione!
Heroes of Might and Magic i powiązane z nimi loga są zastrzeżonymi znakami handlowymi firmy Ubisoft Entertainment.
Grafiki i inne materiały pochodzące z serii gier Might & Magic są wyłączną własnością ich twórców i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
Powered by SMF 2.0 RC1.2 | SMF © 2006–2009, Simple Machines LLC | Theme by jareQ
Strona wygenerowana w 0.036 sekund z 25 zapytaniami.
                              Do góry