Witaj na polskim forum poświęconym sadze Heroes
of Might and Magic. Zarejestruj lub zaloguj się:

Pamiętaj:
0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Strony: [1] 2 3    Do dołu Wyślij ten wątek Drukuj
"Pieśń Lodu i Ognia" GRRM (wszelkie adaptacje) (Czytany 13761 razy)
Idarion

*

Punkty uznania(?): 2
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 126


Amicus stultorum similis efficietur

Zobacz profil
« : 10 Października 2011, 18:28:56 »
Dziwne, że nie ma jeszcze takiego wątku :)

Jest to raczej nietypowa książka dark fantasy, głównie nastawiona na wątki polityczne. Nie ma głównego bohatera, czytelnik może jedynie "kibicować" swojej ulubionej postaci. Całość rozgrywa się w wymyślonym świecie, zwanym Westeros (chociaż to właściwie... hm... kontynent?). Oczywiście, na Westeros świat się nie kończy, są jeszcze te bardziej nieznane krainy. Całość może wydawać się ponura, to prawdziwie mroczne fantasy. Ale o czym to jest?
Hm... najprościej rzecz ujmując - o intrygach. Nie potrafiłbym tego opisać, nie spoilerując. Mimo wszystko spróbuję...

Król Robert Baratheon sprawuje władzę w królestwie już od kilku dobrych lat. Zwie się go "uzurpatorem", ale tylko dlatego, iż nie zyskał tronu w sposób... hm... normalny. Poprzedni król był tyranem. I, jak można się domyślić, zginął. A wraz z nim prawie cała jego rodzina. Król Robert jest bardziej sprawiedliwym i lepszym królem. W zdobyciu tronu pomógł mu Eddard Stark. I to właśnie przy tej postaci zaczyna się akcja książki. Eddard jest przyjacielem króla i panem na zamku Winterfell położonym na północy. Ma szóstkę dzieci (które są często postaciami, przy których "trwa narracja" książki), w tym jednego bękarta, co raczej nie spotyka się z aprobatą innych ludzi.

To tyle, jakbym napisał więcej, to zaczęłyby się spoilery. Wiem, mętny to opis, ale właściwa fabuła zaczyna się gdzieś na połowie książki (a nawet dalej). Najlepszym rozwiązaniem na początek byłoby choćby obejrzenie pierwszego odcinka "Gry o Tron" emitowanej na HBO. Ponoć jest zrealizowana wiernie z oryginałem. Nie wiem, nie oglądałem.

Początkowa część książki (a właściwie cały, pierwszy tom) skupia się na przedstawianiu poszczególnych rodów. Postaci jest tutaj od groma, na początku ciężko spamiętać imiona, ale żadna z nich nie jest pomijana i odgrywa mniejszą lub większą rolę. Po przeczytaniu, nie pamiętałem zaledwie dwóch czy trzech imion, a z zapamiętywaniem ich mam zazwyczaj duże problemy ;)

Aha, w tym cyklu nie uświadczymy typowej magii (jeśli jakaś w ogóle jest), ale istnieją wymyślone stworzenia, chociaż rzadko pojawiają się na kartach książki (za wyjątkiem jednego, ale tego dowie się dopiero osoba, która zacznie czytać książkę :>).

Aha, aktualnie w Polsce wydane są następujące tomy Pieśni Lodu i Ognia:

 - Gra o tron (A Game of Thrones, 1996) (wyd. pol. 1998)
 - Starcie królów (A Clash of Kings, 1999) (wyd. pol. 2000)
 - Nawałnica mieczy (A Storm of Swords, 2000), wydana w Polsce w dwóch częściach:
    Nawałnica mieczy: Stal i śnieg (wyd. pol. 2002)
    Nawałnica mieczy: Krew i złoto (wyd. pol. 2002)
 - Uczta dla wron (A Feast for Crows, 2005), wydana w Polsce w dwóch częściach:
    Uczta dla wron: Cienie śmierci (wyd. pol. 2006)
    Uczta dla wron: Sieć spisków (wyd. pol. 2006)
 - Taniec ze Smokami (premiera w Listopadzie)

Proszę nie zrażać się objętością książek. One naprawdę wciągają (chociaż jestem dopiero na drugim tomie). Ostatnio owa seria zyskała na popularności w Polsce, a to za sprawą emitowanego na HBO, dziesięcioodcinkowego serialu "Gra o Tron". A już zapowiedzieli drugi sezon ;)

A, i pytanie: Czytał ktoś? :3


IP: Zapisane
hamlet

****

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 257


Przytulacz niedźwiedzi

Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 10 Października 2011, 21:07:56 »
Jaaa czytałem!
Rzeczywiście trzeba przyznać, że wciąga. Wieje mrokiem i wciąga. Ja kończę już Starcie Królów. Oczywiście ulubieńcy moi to (werble): Jon Snow (za Ducha i to proste podejście do świata) i Tyrion Lannister (za to, że jest liskiem chytruskiem). Drudzy w kolejności: Ne(r)d Stark (jak dla mnie bratnia dusza) i Daenerys Targaryen (lubię jej podróże po tych wszystkich krajach).
Aha i jeszcze jak mógłbym zapomnieć o Hodorze (Hodor!).

Zaprawdę, rację masz Idarionie, strasznie rozbudowana ta powieść. Mnóstwo bohaterów, krajów, ludów... Podoba mi się to, że rzeczywiście, na początku mało w tym fantasy, a więcej intryg politycznych, wojen itp. ale później robi się coraz goręcej. Ciekaw jestem jaką rolę odegra ta czerwona kapłanka od Stannisa. Mogę się założyć, że to dzięki niej zgarnie całą pulę. Czytam łapczywie i polecam.


IP: Zapisane
Narody, narody! Po diabła narody
Stojące na drodze do szczęścia i zgody?
Historia nam daje dobitne dowody:
Pragniecie pokoju? - Usuńcie przeszkody -
Narody, narody, narody!
Adaskop

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 147


Abraham.

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 10 Października 2011, 22:19:00 »
Kolejne dzieło, które obiecałem sobie przeczytać i jest na mojej liście pilnych. Świetny serial zresztą na HBO "Gra o Tron" również nie ukrywam mnie do tego zachęcił:). Obiecuję sobie, że w jakąś wolną chwilę a w klasie maturalnej o to mi coraz trudniej zabiorę się za daną lekturę:).


IP: Zapisane

Cebulak
(Hadrian)

*

Punkty uznania(?): 7
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 062


Uzależniony od niebieskiego

Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 10 Października 2011, 22:23:58 »
Ja mam zamiar przeczytać przynajmniej "Grę o Tron", tylko najpierw skończę z manią czytania książek o historii. :P Gdzieś w listopadzie zacznę i później się zobaczy. Są intrygi polityczne, więc mi się raczej spodoba, byle nie za dużo miłości.


IP: Zapisane
Cytuj
Cahan: Hadrian się ucieszy, a jeśli ktoś nie będzie chciał grać, to będzie znaczyło, że go nie lubi. A przecież Hadriana wszyscy lubią, więc wszyscy zagrają. Plan idealny  8)
Adaskop

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 147


Abraham.

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 11 Października 2011, 06:32:02 »
Z tego co można zauważyć w serialu wątków erotycznych oraz/lub/i miłosnych jest od cholery i jeszcze więcej, ale niech się wypowie ktoś kto czytał. :)


IP: Zapisane

hamlet

****

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 257


Przytulacz niedźwiedzi

Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 11 Października 2011, 14:55:58 »
Erotyki jest tam sporo. Dużo jest gwałtów i napaleńców, ale miłości w sensie platonicznym raczej nie zbyt dużo, autor się nie rozckliwia (czego się spodziewacie po osiemdziesięciolatku?). No i są dosyć dokładne opisy (czego się spodziewacie po osiemdziesięciolatku?).

@Down: Oj tam, machłem się tylko o dwie dekady. Aha i jeszcze co do opisów do chodziło mi o akty seksualne ( xD). No, ale te zwykłe też niczego sobie. ^_^


« Ostatnia zmiana: 12 Października 2011, 00:06:34 wysłane przez hamlet » IP: Zapisane
Narody, narody! Po diabła narody
Stojące na drodze do szczęścia i zgody?
Historia nam daje dobitne dowody:
Pragniecie pokoju? - Usuńcie przeszkody -
Narody, narody, narody!
Idarion

*

Punkty uznania(?): 2
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 126


Amicus stultorum similis efficietur

Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 11 Października 2011, 16:20:18 »
I właśnie te długie, wspaniałe opisy... są wspaniałe. Facet ma bardzo dobry styl. I czasami nie ma lat sześćdziesięciu z hakiem? xD Chociaż wikipedia też ma prawo się mylić :>


IP: Zapisane
hamlet

****

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 257


Przytulacz niedźwiedzi

Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 15 Października 2011, 16:50:57 »
Skończyłem wczoraj Stercie Królów i stwierdziłem, że cykl ma jeszcze jedną, ważną zaletę: brak przewidywalności. Zawsze trzeba brać pod uwagę nawet najmniej prawdopodobny wariant wydarzeń. Zwrotów akcji, od cholery. Końcówka drugiej części cyklu zastawia dużo otwartych wątków więc wypożyczam w najbliższym czasie Nawałnice Mieczy i czytam.

Tak na marginesie to zauważyłem wielki bum na Martina, za sprawą serialu na HBO. W księgarniach i Empiku nagle pojawiła się cała seria do kupienia, chociaż wcześniej w ogóle jej nie widziałem.


IP: Zapisane
Narody, narody! Po diabła narody
Stojące na drodze do szczęścia i zgody?
Historia nam daje dobitne dowody:
Pragniecie pokoju? - Usuńcie przeszkody -
Narody, narody, narody!
Łowca Dusz
Tawerniany Wampir

****

Punkty uznania(?): 1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 785


Soul Collector

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #8 : 15 Października 2011, 17:47:36 »
Nazwiecie mnie durniem albo innym niecenzuralnym wyrazem ale kupiłem całą serię za jednym zamachem bo wiedziałem, że jest bardzo dobra ale ona tak już stoi z 1,5 miesiąca na półce i trochę boję się po nią sięgać bo jak przeczytam choć by pierwsze zdanie to nie przestanę czytać dopóki nie skończę całej serii a przecież trzeba chodzić do szkoły i do pracy no i jeszcze grać w Herosa VI.
Niedawno wyszła nawet gra pod tytułem: Gra o Tron.


IP: Zapisane


Uploaded with ImageShack.us

Homo-hetero-non-bisexualny emo punk rockowy mastochistyczny rasista, egoistyczny hedonistyczny hom
Idarion

*

Punkty uznania(?): 2
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 126


Amicus stultorum similis efficietur

Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 09 Listopada 2011, 21:23:36 »
Nazwiecie mnie durniem albo innym niecenzuralnym wyrazem ale kupiłem całą serię za jednym zamachem bo wiedziałem, że jest bardzo dobra ale ona tak już stoi z 1,5 miesiąca na półce i trochę boję się po nią sięgać bo jak przeczytam choć by pierwsze zdanie to nie przestanę czytać dopóki nie skończę całej serii a przecież trzeba chodzić do szkoły i do pracy no i jeszcze grać w Herosa VI.
Niedawno wyszła nawet gra pod tytułem: Gra o Tron.
No, gra wyszła, ale oceny raczej średnie. Na metacritic.com ledwie 50% :(
Cała nadzieja w jeszcze jednej, bodajże "erpeg" akcji, ale pewny nie jestem.


IP: Zapisane
Andre94nt
Pierwszy Andrzej

*

Punkty uznania(?): 2
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 822


Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 01 Maja 2012, 00:08:08 »
Może troche wykopki, ale co mi tam ;)

CAŁĄ sagę przeczytałem, jest niesamowita, pełna ciekawych wątków i niespodziewanych zwrotów akcji, można o niej rozmawiać godzinami, po prostu cud literatury.

Niestety, na drugim sezonie serialu się zawiodłem ;/ choć ostatni odcinek był niezły, z każdym coraz lepiej...


IP: Zapisane
Cahan
Człowiek - Szparag

*

Punkty uznania(?): 3
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 751


Dragons, dragons everywhere

Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 01 Maja 2012, 21:31:29 »
Akurat cały drugi sezon jest moim zdaniem do niczego. Wyszedł im niemal drugi "Miecz Prwdy", a szkoda bo pierwszy był naprawdę znakomity. Cała saga jest moim zdaniem najlepszym fantasy na świecie, a Martin bije Tolkiena na głowę. "Pieśń Lodu i Ognia" jest po prostu taka brutalnie życiowa i powinna zostać obowiązkową lekturą szkolną (ma więcej sensu niż jakiś pies co koleją jeździł).


IP: Zapisane

Cytuj
[Dzisiaj o 22:15:22] ♣ Sojlex: Cahan jest do tego stopnia chłopczyca, że tylko bycie feministką ratuje jej kobiecość :>
Nimrod
Super Ślunzok

*****

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 388

I'am the One who knows path through the Darkness

Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 17 Lutego 2013, 07:36:28 »
heh zwijcie mnie nekromanta jesli chcecie nie boje sie takiego miana

 ksiazka jest wg mnie must read,  czytałem lata temu jak była nowoscia i od tego czasu  czekam az dziadzius  napisze nastepna, mam nadzieje ze zdązy napisac je wszystkie z tych planowanych  czyli jeszcze 2 o ile sie nie myle  to tak za 6 lat bedzie koniec serii mniej więcej ;D
jak ze znajomymi liczylismy ;p

up Cahan nie mów mi o tym badziewnym serialu (MP) wg mnei 2 sezon GoT jest skadinad  lepszy


IP: Zapisane
"TAWERNO WALCZ!"
"Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. To od dawki zależy, pamiętaj wiec gdy czytasz i masz dość, możesz zawsze skończyć i wyjść, bo zamiast Cie *uleczyć*...  Zabije"
Cahan
Człowiek - Szparag

*

Punkty uznania(?): 3
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 751


Dragons, dragons everywhere

Zobacz profil
« Odpowiedz #13 : 17 Lutego 2013, 17:59:36 »
UWAGA POST ZAWIERA SPOILERY, WIĘC JEŚLI NIE CZYTAŁEŚ STARCIA KRÓLÓW NIE CZYTAJ
Nimrod jest lepszy i to o wiele. Pierwszy sezon mi się naprawdę podobał, ale drugi... Kradzież smoków? Xaro Murzyn i do tego ginie? Śmierć Jhogo i Srebrzystej? Arya & Tywin? Dziewczyna Robba? Something awful is coming.


« Ostatnia zmiana: 17 Lutego 2013, 18:55:03 wysłane przez Cahan » IP: Zapisane

Cytuj
[Dzisiaj o 22:15:22] ♣ Sojlex: Cahan jest do tego stopnia chłopczyca, że tylko bycie feministką ratuje jej kobiecość :>
Nimrod
Super Ślunzok

*****

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 388

I'am the One who knows path through the Darkness

Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : 28 Lutego 2013, 15:45:01 »
Cahan wiesz ze dziadek zdradził scenarzystom serialu co sie stanie w nienapisanych częściach, na wypadek jak by mu sie przytrafiło to samo co Tolkienowi ?


IP: Zapisane
"TAWERNO WALCZ!"
"Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. To od dawki zależy, pamiętaj wiec gdy czytasz i masz dość, możesz zawsze skończyć i wyjść, bo zamiast Cie *uleczyć*...  Zabije"
Strony: [1] 2 3    Do góry Wyślij ten wątek Drukuj 
 





© 2003 - 2024 Tawerna.biz - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek elementów znajdujących się w obrębie serwisu bez zgody autorów jest zabronione!
Heroes of Might and Magic i powiązane z nimi loga są zastrzeżonymi znakami handlowymi firmy Ubisoft Entertainment.
Grafiki i inne materiały pochodzące z serii gier Might & Magic są wyłączną własnością ich twórców i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
Powered by SMF 2.0 RC1.2 | SMF © 2006–2009, Simple Machines LLC | Theme by jareQ
Strona wygenerowana w 0.032 sekund z 19 zapytaniami.
                              Do góry