Witaj na polskim forum poświęconym sadze Heroes
of Might and Magic. Zarejestruj lub zaloguj się:

Pamiętaj:
0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Strony: 1 [2] 3    Do dołu Wyślij ten wątek Drukuj
"Pieśń Lodu i Ognia" GRRM (wszelkie adaptacje) (Czytany 13719 razy)
Cahan
Człowiek - Szparag

*

Punkty uznania(?): 3
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 751


Dragons, dragons everywhere

Zobacz profil
« Odpowiedz #15 : 28 Lutego 2013, 16:54:51 »
Tyle, że dziadek tak naprawdę sam napewno nie wie. On pisze, wyrzuca i zaczyna od nowa. Tak właśnie było z Tańcem ze Smokami. Martin ma plany tylko odnośnie najgłówniejszego nurtu fabuły.


IP: Zapisane

Cytuj
[Dzisiaj o 22:15:22] ♣ Sojlex: Cahan jest do tego stopnia chłopczyca, że tylko bycie feministką ratuje jej kobiecość :>
Nimrod
Super Ślunzok

*****

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 388

I'am the One who knows path through the Darkness

Zobacz profil
« Odpowiedz #16 : 28 Lutego 2013, 17:01:09 »
no dokładnie odnośnie trzonu fabuły ma plany a co sie bedzie działo w poszczególnych sytuacjach jest "sytuacyjne", to dość częste podejście do tematu tak rozbudowanych  utworów, zwłaszcza jak pisze je tak wolno.


IP: Zapisane
"TAWERNO WALCZ!"
"Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. To od dawki zależy, pamiętaj wiec gdy czytasz i masz dość, możesz zawsze skończyć i wyjść, bo zamiast Cie *uleczyć*...  Zabije"
Andre94nt
Pierwszy Andrzej

*

Punkty uznania(?): 2
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 822


Zobacz profil
« Odpowiedz #17 : 08 Czerwca 2014, 13:07:52 »
Na sb non stop dyskutujemy o Grze o tron, a później to ginie, a te same tematy przewijają się i powracają,więc lepiej pisać tutaj.
Więc zarzucę coś na początek: Honor-głupota Starków jako przypadłość rodzinna.
Teraz nie mam czasu, ale na 100% napisze długą wypowiedź o tym pod wieczór, tymczasem zapraszam innych do dyskusji. BTW wydarzenia z książek które nie zostały zekranizowane prosiłbym o oddzielenie w jakiś sposób, aby nie spoilerować.


« Ostatnia zmiana: 08 Czerwca 2014, 13:32:44 wysłane przez Andre94nt » IP: Zapisane
Fast
Mołdawski Bulbulator

*****

Punkty uznania(?): 12
Offline Offline

Wiadomości: 873


Zobacz profil
« Odpowiedz #18 : 08 Czerwca 2014, 16:48:48 »
Well...

Cytuj
Cała saga jest moim zdaniem najlepszym fantasy na świecie, a Martin bije Tolkiena na głowę. "Pieśń Lodu i Ognia" jest po prostu taka brutalnie życiowa i powinna zostać obowiązkową lekturą szkolną

Podtrzymujesz?

UWAGA, szpoiler:
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=r8oOi6JOXEQ" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=r8oOi6JOXEQ</a>


« Ostatnia zmiana: 08 Czerwca 2014, 16:56:54 wysłane przez Fast » IP: Zapisane
Andre94nt
Pierwszy Andrzej

*

Punkty uznania(?): 2
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 822


Zobacz profil
« Odpowiedz #19 : 08 Czerwca 2014, 16:59:05 »
Lektura szkolna? Ale w jakiej klasie, może w liceum, tylko, że po 1sze, nikt by tego całego nie przeczytał, kto nie lubi fantasy, a fragmenty i streszczenia nie mają sensu, wszyscy ograniczyliby się do serialu, w którym chodzi i tak głównie o pokazywanie nagości i jakoś wyszłoby to wszystkim na złe. Promowanie PLIO w kręgach fantasy, jak najbardziej popieram, wprowadzanie do szkół- odradzam.


IP: Zapisane
Ptakuba
Sołtys Anduiny

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 533


Multikonto Martina

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #20 : 08 Czerwca 2014, 17:00:59 »
Pomijając to, że logika "każda książka jaka mi się podoba powinna zostać lekturą szkolną bo mi się podoba" jest żenująca xD W doborze lektur zwłaszcza w liceum liczy się raczej możliwość interpretacji treści, niż to, żeby było co poczytać.


IP: Zapisane
Wioska Anduina - moja piaskownica. Zapraszam wszystkich.

"My tutaj jedziemy na zgryzocie, problemach z dzieciństwa i pasywnej agresji."
Hellscream, 10 czerwca 2015
Andre94nt
Pierwszy Andrzej

*

Punkty uznania(?): 2
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 822


Zobacz profil
« Odpowiedz #21 : 08 Czerwca 2014, 17:15:00 »
A co sądzicie  o zarzuconym przeze mnie wcześniej temacie, mianowicie. Starkowie stają się na samym początku ulubionym rodem większości osób która ogląda/czyta, przedstawieni są dla czytelnika, który jeszcze nie wie, z czym się je PLIO, jako ci "dobrzy", są naświetlani i ogólnie cacy. Ned Stark-wiele osób go polubiło, honorowy, dobry, przyjaciel króla, no ale właśnie...  Analizując z grubsza 1szy tom można powiedzieć, że wszystkim Starkom dolega przypadłość im głębiej w fabułę, tym gorzej z ich głowami, no sorry, Catelyn, pomimo, że z Tullych też się to udzieliło.Branie Tyriona na zakładnika to pomysł o tyle głupi, o ile jedyne osoby które jej pomagały to zbieranina z karczmy, dobra, wiem, była zdesperowana, nie myślała logicznie. Powiedzmy, że ewentualnie można przymknąć na to oko. No ale Ned to już pięknie odwalił, powiedzieć królowie o tym, że wie, że to nie są dzieci Roberta? Przecież ta scena jest już (za sprawą serialu) legendarna, a dokładniej głupota Neda. Postać ta sama wpędziła się do grobu. Im dalej w las ( im dalej w sadze), tym ciemniej, także ciemniej na umyśle Starków. Po 1sze. Robb, no serio, rozumiem, zakochał się, młody jest odrzucił ten sojusz z Freyami i wolał swoją Talisę (czy tam Westerlingówne), ale po cholere zciął Karstarka, sam nie zachował się honorowo, a zabił go za brak honoru? Toż to hipokryzja w najczystszej postaci. Kolejny Stark, który SAM wpędza się do grobu. Jon Snow- bastard, ale też Stark. Wielki honorowy członek nocnej straży, a gdy tylko ma okazję, idzie z dziką do jaskini w celu spełnienia wiadomych celów, a później, oh honor, on nie może porzucić muru nawet jak Stannis mu już pomógł, oh honor, niech dzicy siedzą w czarnym zamku razem ze strażą. No idiota no, przeciez dobrze wie, że bracia ze straży nienawidzą dzikich, nie mógł im nie wiem, kazać się zakwaterować w Moles Town, albo w jakimś innym zamku a dopiero gdy WW(white walkers) nadejdą, to wtedy razem z nimi bronić muru? Sam się prosi o śmierć.


SPOILERY POD KONIEC WYPOWIEDZI


« Ostatnia zmiana: 08 Czerwca 2014, 17:17:08 wysłane przez Andre94nt » IP: Zapisane
Hellscream
Orczilla

*

Punkty uznania(?): 4
Offline Offline

Wiadomości: 1 125


One, Two, Hellscream's coming for you...

Zobacz profil
« Odpowiedz #22 : 08 Czerwca 2014, 17:24:49 »
Cytuj
Cała saga jest moim zdaniem najlepszym fantasy na świecie, a Martin bije Tolkiena na głowę. "Pieśń Lodu i Ognia" jest po prostu taka brutalnie życiowa i powinna zostać obowiązkową lekturą szkolną

Te zdania są względem siebie kontradyktoryczne. :P

Cytuj
saga jest moim zdaniem najlepszym fantasy na świecie
i

Cytuj
jest po prostu taka brutalnie życiowa

Ja tam nie chcę uchodzić za autorytet, ale dlaczego akurat "brutalna życiowość" ma być elementem przesądzającym o świetności dzieła fantasy? Założenie jest chyba takie, by to obrócić w inną stronę. ;>

Co do moich osobistych odczuć - kupiłem "Grę o tron" i "Starcie królów" kiedy były to relatywnie nowe książki, wielu ludzi sobie chwaliło... Przeczytałem pierwszy tom i musiałem sam przed sobą przyznać, że jak na kilkusetstronicowy doorstoper to jest to porządnie wykonana praca, jednakże to bardziej solidny kawał rzemieślniczej roboty niż kunsztowne dzieło, takie jak "Władca Pierścieni" czy "Miecz Shannary".

Podsumowując, mam do PLiO podejście podobne jak do "Lalki" - zdaję sobie sprawę, że jest to wielkie pisarskie przedsięwzięcie, pięknie rozplanowane i zaprezentowane, będące kamieniem milowym w swoim gatunku... ale do mnie nie przemawia.

Cheerio.


IP: Zapisane
Fast
Mołdawski Bulbulator

*****

Punkty uznania(?): 12
Offline Offline

Wiadomości: 873


Zobacz profil
« Odpowiedz #23 : 08 Czerwca 2014, 20:31:25 »
Cytuj
jednakże to bardziej solidny kawał rzemieślniczej roboty niż kunsztowne dzieło, takie jak "Władca Pierścieni" czy "Miecz Shannary".

Właśnie. Gra o tron to zajebisty hamburger. Opierdoli się to i człowiek jest nawet najedzony. Ale daleko tej sadze do wykwintnych dań z kuchni (i teraz tu proszę sobie wybrać tę, która jest według was najbardziej ĄĄĄĄ i ĘĘĘĘ) włoskiej/chińskiej/mołdawskiej/etc.

Styl Martina imo jest raczej prosty, mało fantazyjny, ale strawny, smaczny i nawet wciągający. Tolkien zaś, to już wyższa kategoria wagowa literatury. I nie piszę tego dlatego, że ,,Słowacki wielkim poetą był", ale i tak nie zamierzam tego uzasadniać, bo to wątek o PLiO.

Co do wypowiedzi Andre...
Cóż. Starkowie to mój ulubiony ród. Wynika to z tego faktu, że jestem raczej prosty lwopies i lubię takich zwyczajnych protagonistów, na których kreowani byli Starkowie. Poza tym Sean Bean był dobrym Boromirem, więc no siłą rzeczy Starkowie to moi faworyci.

Nie sposób jednak nie zgodzić się z Twoimi zarzutami. Tym niemniej poruszasz dużo szerszą kwestię, jaka zaczęła mnie razić ostatnimi czasy w twórczości Martina, a jaką wszyscy się zachwycają. Ten tzw. ,,realizm". Tym niemniej - faktycznie, Ned zachował się jak idiota. Gdy tak przeanalizować wszystko to co zrobił, to można snuć teorie o jakiejś przedwczesnej demencji. Jakim cudem on się uchował? Chociaż z drugiej strony, da się jakoś tam tego biednego Starka obronić. Że stolyca, że inni ludzie niż na Północy, że honorowy, że nie przewidywał zrobienia mu takiego świństwa... I ja to nawet kupuję. Wiecie, że większość Polaków w XVIII wieku, nawet nie wyobrażało sobie, że inne państwa mogą dokonać rozbiorów? IM SIĘ WE ŁBACH NIE MIEŚCIŁO, ŻE ICH SĄSIEDZI MOGĄ IM ZROBIĆ TAKIE ŚWIŃSTWO I ZABRAĆ CAŁY KRAJ. A zatem - idiotów nie sieją. Ned mógł się pomylić.

Gorsza rzecz - syn wdał się w ojca... Robb, gnoju, dlaczegóż to zrobił? Dlaczegóż? Wszystkie jego poczynania od pewnego momentu stają się no... niedorzeczne. Absurdalne wręcz. Chociaż scena egzekucji Karstarka to i tak moja ulubiona 8)

Zważywszy, że ja głównie bazuję na serialu i czytaniu w wolnym czasie internetów (tak żeby samemu sobie spoilerować i nie dawać potem róznym kurf[ananas]om satysfakcji) to na widelec wziąłbym jeszcze ostatnio zabitego Oberyna. Lubię Czarka Pazurę, więc i ten gościu jest na propsie.

To do czego od samego początku zmierzam - realizm Gry o Tron.
Jak to ktoś w internetach napisał:
Cytuj
Można powiedzieć, że statystyczny wieśniak w Westeros ma siostrę, która jest dziwką w stolicy.
Gra o Tron nie jest realistyczna. Jest fatalistyczna. Nie chodzi o to, by pełna była happy endów, wesołych przygód i radości, ale prawda jest taka, że ten przerysowany fatalizm dla mnie jest nudny i przewidywalny. IMO jest to słabe. Fakt, jak ktoś lajkuje na fejsbuku strony w stylu: ,,cynizm, nihilizm, sarkazm, orgazm" no to dla niego Gra o Tron będzie lekiem na całe zło dobro tego świata. Prawda jest jednak taka, że -> prawdziwy <- świat tak nie jest. Warhammer także jest przesiąknięty mrokiem i każdy tam jest potencjalnym demonem, kultystą, mutantem - ale no nie mówimy, że warhammer jest realistyczny. Mówimy, że to dark fantasy.

Swoją drogą - tu taka wolna myśl - po co na siłę szukać realizmu w sadze fantasy, która z założenia jest fantasy i fantasy jest napisane na okładeczce no... ale chust. Zacząłem wywód to i skończę.


Osobiście uważam, że Martin po prostu za bardzo się podjarał tą swoją ,,złą" sławą mordercy lubianych postaci. No i fajnie. To było całkiem strawne, tak do krwawych godów. To były dwa naprawdę dobrze przeprowadzone zwroty fabularne (pomijając idiotyzmy Neda i Roba, ale tego w tej chwili nie poruszam), która wywołały zaskoczenie (śmierć ,,protagonisty" i śmierć syna, który miał go pomścić). Tym niemniej dalej staje się to troszkę takie no... przewidywalne.

Powiedzcie mi - czy kiedy oglądacie horror, który opiera się w głównej mierze na paskudnych mordach wyskakujących nagle z ciemnego kąta to jesteście przerażeni? Może fotelu w podskoczycie, ale za chwilę i tak wzruszycie ramionami. Tu jest tak samo. Podejrzewam, że Martin na tym co jest nie poprzestanie i dalej będzie nam serwował tylko straszne mordy w postaci nagłych zgonów, wyskakujących z ciemnego kąta. Przykład? Chociażby śmierć Czarka Pazury. No i się niestety stało to co przewidywałem. Zanim w ogóle ktoś mi to zaspoilerował to czułem, że Oberyn przegra. Zakładałem oczywiście, że zginie normalnie, ale że Martin lubi być przewidywalnym, nawet w kwestii mordowania postaci, to postanowił, że da się przez chwilę pocieszyć czytelnikowi, by potem nagle zza ciemnego kąta wyskoczyła ów ciemna morda, o której mówiłem - tym razem - w postaci Góry. Problem polega jednak na tym, że imo tu nie było żadnego realizmu.

Wielki wojownik, który spędził lata pośród najemników, walczący z największym badassem po tej stronie Łaby czy tym Wisły, nie wpadł na to, by jednak jakoś się zabezpieczyć na wypadek nagłego ataku. Zamiast przyszpilić go do ziemi swoją włócznią to postanowił nad nim stać i troszkę zagrać pod publikę. Czarek, ja Cię lubię, ale wiedziałem, że jak zaczniesz gwiazdorzyć to spieprzysz sprawę. Wiedziałem Czarek. Pamiętasz Psy jak Ci kciuk obcięli?

Jeszcze raz - doświadczony wojownik, nie ogarnął, że walczy ze sterydowym mutantem większym od Roberta Burnejki i dał mu się zabić w tak idiotyczny sposób. Idiotyczny. Góra nie zadał mu żadnego śmiertelnego obrażenia w czasie walki (i to bym akurat kupił dajmy na to. Kupiłbym, że Oberyn przegrywa pojedynek, ale Góra umiera od trucizny i poniesionych ran dzień później. Albo by patosu stało się zadość, że pada na twarz, tuż po ucięciu Pazurze łba), ani nic z tych rzeczy - po prostu musiało być WOOWWww1111. Czytelnik musiał po raz kolejny zobaczyć, jak to jest w tym prawdziwym życiu.

To nie jest ,,realizm". To jest słaby zabieg fabularny w tej postaci, że każda postać, której ludzie kibicują ma umrzeć, a przed śmiercią dostać chwilowego porażenia mózgowego. No bo umówmy się, że ludzie, którzy byli jak... jak Chrabąszcz, jak gajowy, jak Tommy Lee Jones, nagle popełniają przed śmiercią takie błędy w logicznym rozumowaniu, że... no nawet niejeden gimnazjalista pozazdrościłby wyczyniania takich głupot. Niestety na tę chorobę cierpi wielu bohaterów, w tym chociażby Khaleesi - komunistka, ale ona jest trwale upośledzona, bo nie wyrosła z socjalizmu.

A teraz przejdźmy na chwilę na rodzimy grunt do naszego ASa. Stary dobry wiedźmin imo jest sto razy bardziej prawdziwszy i sto razy bardziej ,,realistyczny", niż ta cała Gra o Tron, pomimo tego, że zagęszczenie magicznych stworów na kilometr kwadratowy jest u Geralta sto razy większe. To świat, w którym ,,skurfy[pomarańcze]syni będą zawsze", ale mimo tego napotykamy tutaj również i dobrych ludzi. Fakt, faktem świat u Sapka (a także sam wiedźmin) również jest na swój sposób przesiąknięty swego rodzaju nihilizmem, ale w tym wydaniu jest on po prostu logiczny i strawny. Okazuje się, że to nie potwory, a najczęściej ludzie są groźnymi bestiami, a ci, których posądzilibyśmy o najgorsze bywają zwyczajnie tymi, których los nie oszczędził. I to też jest prawda. W życiu spotkamy więcej ludzi, którzy zostali skrzywdzeni, niż tych, którzy krzywdzą bo brutalność jest zajebista i tak bardzo wpisana w naszą naturę. Co więcej - sam właśnie dopuściłem się błędu logicznego pisząc, że spotkamy ludzi dobrych. Błąd. Natkniemy się po prostu na ludzi, którzy mają swoje dobre i złe strony. Którzy bywają chamscy, wredni, głupi, ale też bywają poczciwi i pozytywnie rozczarowujący. Pamiętacie może końcówkę sezonu burz i to, kto wyłowił wiedźmina z wody? To jest właśnie realizm (którego jak już wspominałem - i tak IMO nie powinniśmy się, aż tak bardzo doszukiwać w książkach fantasy). Przypominam również końcówkę Pani Jeziora i decyzję jaką podjął ten Sztuczny Ogień Tańczący na Krużganku czy jak on tam miał.

Realizm w wydaniu Martina, to tani realizm, a w zasadzie fatalizm, który idealny jest dla internetowej gawiedzi.

Realizm w wydaniu Sapka imo jest o klasę wyżej. Podobnie zresztą jak konstrukcje postaci, opisy, a także styl i zabawa słowem. + Humor, który w jednym, cieniutkim - w porównaniu do dzieł Martina - tomie prozy Sapka zjada wszystkie ,,wesołe" akcenty z czterech tomiszczy PLiO.

PS. Nawet lubię tę Grę o Tron, pomimo zarzutów.



PS2.
Pamiętamy Fred, trzymaj się. Zadbaj by aniołkom nie puszczały zwieracze, żeby nie spadł na nas gówniany deszcz. Na mojej marynarce, za którą dałem 1500 papierów, będzie widać różnicę.
 


IP: Zapisane
Hellscream
Orczilla

*

Punkty uznania(?): 4
Offline Offline

Wiadomości: 1 125


One, Two, Hellscream's coming for you...

Zobacz profil
« Odpowiedz #24 : 09 Czerwca 2014, 14:17:10 »
No i pytanie oczywiste - jak wam się podobał dzisiejszy odcinek?

Z racji, że dużo osób pewnie czeka, aż HBO wieczorem wyświetli, zdradzę tylko, że "DROP DA SCYTHE!" to moje aktualnie ulubione odejście od książkowego oryginału. ;P


IP: Zapisane
Fenir
Lupus Hellsus

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 182


Zobacz profil
« Odpowiedz #25 : 09 Czerwca 2014, 15:52:18 »
Fastu, śmierć Żmii wydaje Ci się taka idiotyczna ponieważ w serialu przedstawili to troszku inaczej. W książce Oberyn nadepnął na Górę i zamierzam mu zrobić coś mieczem (Góry) w czaszkę, "odrąbać mu głowę, czy też wepchnąć sztych przez wizurę" (tak Góra miał hełm, Oberyn zresztą też). Walka serialowa ma masę różnic, ale walić to - wygląda epicko.


IP: Zapisane
Hellscream
Orczilla

*

Punkty uznania(?): 4
Offline Offline

Wiadomości: 1 125


One, Two, Hellscream's coming for you...

Zobacz profil
« Odpowiedz #26 : 10 Czerwca 2014, 14:27:09 »
Martin ogólnie bardzo lubi hełmy, nie jest fanem jakże popularnego "Zdejmij hełm bedziesz bardziej bohaterski"... To się bierze stąd, że w jednym z pierwszych seriali, przy których pracował Jerzyk, kaskader stracił nos od ciosu miecza, bo nie miał hełmu. :P

W książce Góra miał pełny hełm (taki typu "psi pysk"), zaś Broberyn miał półhełm bez nosali, dzięki czemu Gregor mógł mu wbić paluchy w oczy.


IP: Zapisane
Hellscream
Orczilla

*

Punkty uznania(?): 4
Offline Offline

Wiadomości: 1 125


One, Two, Hellscream's coming for you...

Zobacz profil
« Odpowiedz #27 : 25 Marca 2015, 19:08:51 »
Normalnie miałbym opory przed dublem, ale tutaj i tak nikt nie liczy postów (why oh why)...

Zapodaję link: http://www.geek.com/news/its-official-game-of-thrones-will-spoil-the-books-1618633/

Jak widać, kolejne sezonu serialu (zakładam, że już od 5), z racji że szybciej idzie im kręcić niż GRRM pisać, będą spoilowały fabułę jeszcze niewydanych części cyklu.

Jak zapatrują się na to najbardziej zagorzali fani?


IP: Zapisane
Fast
Mołdawski Bulbulator

*****

Punkty uznania(?): 12
Offline Offline

Wiadomości: 873


Zobacz profil
« Odpowiedz #28 : 25 Marca 2015, 19:16:26 »
Jako mega zagorzały fan stwierdzam, że propsy. Teraz te wszystkie niedobraki, które się znęcały nad ludźmi spoilując kilkunastoletnią książkę będą też mogły płakać przy śmierci Tyboriona Starka i jego smoków w czasie obrony Muru przed Martellami.

PS: Jako mega-fan ,,Procesu" Kafki i fan Fasta stwierdzam, że łamiesz jego prawa. 99 problems but Hellz ain't one.


IP: Zapisane
Hellscream
Orczilla

*

Punkty uznania(?): 4
Offline Offline

Wiadomości: 1 125


One, Two, Hellscream's coming for you...

Zobacz profil
« Odpowiedz #29 : 25 Marca 2015, 19:43:39 »
Przecież wszyscy wiedzą, że w razie dowolnego ataku na Mur zjawi się znikąd jedyny realny OG Westeros czyli maester Aemon, krzycząc, "HaH! To był jeno fortel!", po czym zbudzi swojego błękitnego smoka zamrożonego pod Murem i władczo poleci na nim podbijać świat, rozkazując stanowczo Tarly'emu "Bieraj me wodze, tłuściochu."

Maester Aemon na króla. Najważniejsza z punktu widzenia historii postać w Pieśni Lodu i Ognia. Gdyby zdecydował się na koronę, nic złego by się nie wydarzyło. :)


IP: Zapisane
Strony: 1 [2] 3    Do góry Wyślij ten wątek Drukuj 
 





© 2003 - 2024 Tawerna.biz - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek elementów znajdujących się w obrębie serwisu bez zgody autorów jest zabronione!
Heroes of Might and Magic i powiązane z nimi loga są zastrzeżonymi znakami handlowymi firmy Ubisoft Entertainment.
Grafiki i inne materiały pochodzące z serii gier Might & Magic są wyłączną własnością ich twórców i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
Powered by SMF 2.0 RC1.2 | SMF © 2006–2009, Simple Machines LLC | Theme by jareQ
Strona wygenerowana w 0.095 sekund z 19 zapytaniami.
                              Do góry