Witaj na polskim forum poświęconym sadze Heroes
of Might and Magic. Zarejestruj lub zaloguj się:

Pamiętaj:
0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Ankieta
Pytanie: Jak wam idzie?
Nie no, w miarę - 1 (11.1%)
Dobrze - 2 (22.2%)
Dobże - 1 (11.1%)
No dajemy radę - 1 (11.1%)
Jest stabilnie, ale stabilnie - 4 (44.4%)
Głosów w sumie: 9

Strony: 1 ... 12 13 14 [15]    Do dołu Wyślij ten wątek Drukuj
KONKURS LITERACKI - Dyskusja (Czytany 53218 razy)
Ptakuba
Sołtys Anduiny

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 533


Multikonto Martina

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #210 : 30 Marca 2016, 19:36:23 »
Czy on porównuje się do Cthulhu? Jego próżność wzrosła aż tak bardzo?


IP: Zapisane
Wioska Anduina - moja piaskownica. Zapraszam wszystkich.

"My tutaj jedziemy na zgryzocie, problemach z dzieciństwa i pasywnej agresji."
Hellscream, 10 czerwca 2015
Loczek
King Loczdorah

*

Punkty uznania(?): 23
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 843


It's Seriously Christmas

Zobacz profil
« Odpowiedz #211 : 30 Marca 2016, 19:52:35 »
Nope, On się porównuje do Ćpuna(C'thuna), Zota, Saurona i tego czwartego. Ale ma poważny problem, Blizz wpadł na ten pomysł i już budzi ich ;P


IP: Zapisane
Fast
Mołdawski Bulbulator

*****

Punkty uznania(?): 12
Offline Offline

Wiadomości: 873


Zobacz profil
« Odpowiedz #212 : 31 Marca 2016, 10:05:14 »
Heeellzu buuudzi się ! : D

Laxiu, podaj komcie plz.



Edit: Nie będziemy uprawiać polityki innego portalu na tej stronie i siać ich propagandy. /Sylu
Ale jak ładnie komcie napisali i napisali np. że bardzo im się nie podobało coś, to ja chciałbym to zobaczyć, laksia plzzz.

PS. Tylko Tawerna najlepsze forum o forze Internetach kurde najlepsze i ja nie wiem co można innego robić na innych forach bo Tawerna rządzi, a jak ktos tego nie rozumie to chyba krótko jest w Internecie i nie rozumie pewnych prostych zasad, tak bo ja na przykład wiem i zdaje sobie z tego sprawe, no tylko ze ja jestem na tTawternie długo i no mam już jakieś pojęcie co i jak, a nie jak jakeigś nebwie co w ogóle nie wiedzą gdzie i co, szkoda na nich w ogóle strzępić ryja.


« Ostatnia zmiana: 01 Kwietnia 2016, 22:15:31 wysłane przez Fast » IP: Zapisane
Sylu
książe Szlezwiku, hrabia Esbjerg

*

Punkty uznania(?): 17
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 236


Doświadczenie jest najlepszym nauczycielem.

Zobacz profil
« Odpowiedz #213 : 02 Kwietnia 2016, 08:33:53 »
Rozumiem, że Ty, Fast, poprzez usunięcie opowiadania wycofałeś się z konkursu?


IP: Zapisane
Cytuj
Nigdy nie ogarniam czy Sylath żartuje, nie ogarnia, czy udaje, że żartuje, a tak naprawdę nie ogarnia. Albo udaje, że nie ogarnia, a żartuje.
- Unkown
Fast
Mołdawski Bulbulator

*****

Punkty uznania(?): 12
Offline Offline

Wiadomości: 873


Zobacz profil
« Odpowiedz #214 : 02 Kwietnia 2016, 13:29:08 »
Chyba tak.

A jak powiem, że nie to dostanę komcia?




« Ostatnia zmiana: 02 Kwietnia 2016, 13:31:31 wysłane przez Fast » IP: Zapisane
Sylu
książe Szlezwiku, hrabia Esbjerg

*

Punkty uznania(?): 17
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 236


Doświadczenie jest najlepszym nauczycielem.

Zobacz profil
« Odpowiedz #215 : 02 Kwietnia 2016, 13:34:13 »
Mamy już wyniki, więc musimy tylko wiedzieć, czy wziąć Ciebie pod uwagę czy nie.

To że podszyłeś się pod Loczka i użyłeś zabronionego koloru można puścić w niepamięć, bo szkodliwość tego czynu była znikoma.


IP: Zapisane
Cytuj
Nigdy nie ogarniam czy Sylath żartuje, nie ogarnia, czy udaje, że żartuje, a tak naprawdę nie ogarnia. Albo udaje, że nie ogarnia, a żartuje.
- Unkown
Fast
Mołdawski Bulbulator

*****

Punkty uznania(?): 12
Offline Offline

Wiadomości: 873


Zobacz profil
« Odpowiedz #216 : 02 Kwietnia 2016, 13:42:41 »
Chcę komcie. Tylko to.

Weź mnie pod uwagę przy wystawianiu ocenek plzzz [bo komcie], ale nagrody lepiej wręczyć innym userom bo się napracowali.

PS. Loczek mógł też podszyć się pode mnie podszywającego się pod Loczka. Stać go na to. W ten sposób wygral chyba II edycje mafii. 


« Ostatnia zmiana: 02 Kwietnia 2016, 13:45:13 wysłane przez Fast » IP: Zapisane
Hellscream
Orczilla

*

Punkty uznania(?): 4
Offline Offline

Wiadomości: 1 125


One, Two, Hellscream's coming for you...

Zobacz profil
« Odpowiedz #217 : 21 Czerwca 2017, 22:50:00 »
Wygrał Fast bo napisał najlepiej.


IP: Zapisane
Fast
Mołdawski Bulbulator

*****

Punkty uznania(?): 12
Offline Offline

Wiadomości: 873


Zobacz profil
« Odpowiedz #218 : 21 Czerwca 2017, 22:50:45 »
WIEDZIAŁEM, ŻE PRĘDZEJ CZY PÓŹNIEJ BĘDĄ WYNIKI!  ^_^


IP: Zapisane
Ptakuba
Sołtys Anduiny

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 533


Multikonto Martina

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #219 : 21 Czerwca 2017, 22:52:23 »
Gratuluję zwycięzcy i serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom


IP: Zapisane
Wioska Anduina - moja piaskownica. Zapraszam wszystkich.

"My tutaj jedziemy na zgryzocie, problemach z dzieciństwa i pasywnej agresji."
Hellscream, 10 czerwca 2015
Hellscream
Orczilla

*

Punkty uznania(?): 4
Offline Offline

Wiadomości: 1 125


One, Two, Hellscream's coming for you...

Zobacz profil
« Odpowiedz #220 : 21 Czerwca 2017, 22:55:51 »
Ja jako główny pomysłodawca i najmniej kompetentna osoba zobowiazuję się kupić Fastowi butelkę Perły Chmielowej i mu dać ja jak będę następnym razem w Łodzi.

Zamieszczam recenzję dla potomności.

Omówię pokrótce moje wrażenia z "Zaćmienia nadziei", ponieważ praca jest długa, a nie bardzo już czas i wena tworzyć opisanie proporcjonalnej wielkości.

Co mi się już na samym początku rzuciło na oczy, to wstęp, który jest ładnym nawiązaniem do "Ogniem i mieczem", za co (biorąc pod uwagę tematykę i stylistykę językową całej pracy), uważam za miły akcent.

Mam wrażenie, że autor pracował pod presją czasu. W pracy jest wiele niedociągnięć, którym mogłaby zaradzić nawet niezbyt wnikliwa korekta. Są to: brakujące przecinki oraz ogólnie słabe zastosowanie interpunkcji, złe wprowadzenie myślników, zdublowane spacje, wreszcie błędy składniowe i ortograficzne. Na szczęście opowiadanie broni się fabularnie, także ww. niedoróbki nie odstraszają, nie sposób jednak ich nie zauważyć.

Miejscami tak opisy, jak i dialogi, są niespójne i chaotyczne - nie tylko w treści, ale i we wprowadzeniu. Trend ten można zaobserwować już od samego początku. Tekst "sam w sobie" też jest słabo podzielony, a opisy czasami wyglądają jak bardzo nachalna ekspozycja. Często musimy tez obcować z nietrafnie dobranym słownictwem, jak na przykład w pierwszym fragmencie Vernricha ("Musisz to zrozumieć, by poszanować różnice kulturowe. Rozumiesz to, prawda?"). POVy też specjalnie nie urzekają, ot, są poprawne.

Na osobną wzmiankę zasługują przeróżne, jak to chwytliwe nazwał Ptakuba, "GoTowości", czyli różnorakie nawiązania czy zapożyczenia z magnum opus GRRM. Normalnie uznałbym, że "fajnie że chłopak dobrą literaturę czyta", ale jest ich tak wiele, iż momentami przytłaczają oryginalne elementy czy koncepcje autora. Aby nie być gołosłownym, wymienię szybko kilka takich, które można ujrzeć już na początku:

1. Ogólny sposób pisania typu Point-Of-View. Nie jest to zabieg stricte "Dżordża", niemniej w konwencji fantasy utożsamiany zazwyczaj z nim.
2. POVy należą w przeważającej mierze do postaci szlachetnie urodzonych, lub piastujących ważne stanowiska.
3. "Kontynent" nie ma określonej nazwy (podobnie jak planeta z cyklu PLiO), a pokrywa go niewielki zlepek państewek związanych pragmatycznymi pokojami.
4. Mamy do czynienia z kulturą wschodnią, która przybywa do turniej w celu pomszczenia śmierci swoich najświetniejszych. Przywódca delegacji stracił wtedy bardzo bliską sobie osobę (rzeknę tylko Oberyn Martell; look it up).
5. Księżniczka wschodniej kultury nazywała się Elia (d'oh).
6. W pewnym momencie nucona/śpiewana jest pieśń o "lwie, który zachował pazury", co przywołuje identyczny fragment tekstu "Deszczy Castamere".
7. Pojawiają się ubrani na czerwono kapłani, którzy palą ludzi żywcem.

I tak dalej, i tak dalej... :)

Na całe szczęście, sama fabuła utworu podpasowała mi i jest moim zdaniem świetlanym punktem opowiadania. Jest ona, wbrew pozorom stwarzanym przez obszerność tekstu, lekka i prosta w odbiorze. Zakotwiczona w średniowieczu (chociaż istnieją konkretne daty, to, nie oszukujmy się, są one jedynie "przykładowe"), bogata w różne historyczno-kulturowe smaczki, które pokazują, że autor doskonale zna okres, w którym pisze...

Są momenty "na poważnie", jak opis mocy pewnych zakonników, a także elementy humorystyczne, jak biedny, oszczędzający Karl. Autor miejscami przerywa nużące, przydługie ekspozycje przemyśleniami tego ostatniego bohatera, które zawierają się w takich frazach jak "Eh… zasrane to życie".

Autor też potrafi jednocześnie stworzyć nawiązanie do kultury masowej, które jest jednocześnie adekwatne do kanwy utworu - jak na przykład ustawicznie powtarzane pozdrowienie religijne, które samo w sobie nawiązuje do "Trylogii husyckiej" Sapkowskiego.

Na największy poklask zasługują sceny walk, które są żywe, dynamiczne i przyciągają uwagę z magnetyczną siłą. Jeżeli chodzi o pojedyncze "momenty" konkursu, to walka pomiędzy Starym Skorpionem a prymusem Karmazynowego Kolegium jest najświetniejszym przykładem porywającego eskapizmu (pomimo wszelkich błędów interpunkcyjnych itd.), na jaki się natknąłem podczas czytania prac.

Podsumowując - jeżeli ktoś jest wrażliwy na niedbały zapis lub nie lubi tego rodzaju średniowiecznych low fantasy, to prawdopodobnie zmęczy się podczas czytania "Zaćmienia nadziei". Całej reszcie - gorąco polecam.

Wystawiam końcowa ocenę 10/10, lecz gdybym miał zbagatelizować stylistyczne wad, byłaby to spokojna jedenastka, gdyż fabularnie to bardzo dobre dziełko.

Pozdrawiam


IP: Zapisane
Ptakuba
Sołtys Anduiny

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 533


Multikonto Martina

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #221 : 22 Czerwca 2017, 07:28:19 »
https://www.youtube.com/watch?v=oyFQVZ2h0V8


IP: Zapisane
Wioska Anduina - moja piaskownica. Zapraszam wszystkich.

"My tutaj jedziemy na zgryzocie, problemach z dzieciństwa i pasywnej agresji."
Hellscream, 10 czerwca 2015
Strony: 1 ... 12 13 14 [15]    Do góry Wyślij ten wątek Drukuj 
 





© 2003 - 2024 Tawerna.biz - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek elementów znajdujących się w obrębie serwisu bez zgody autorów jest zabronione!
Heroes of Might and Magic i powiązane z nimi loga są zastrzeżonymi znakami handlowymi firmy Ubisoft Entertainment.
Grafiki i inne materiały pochodzące z serii gier Might & Magic są wyłączną własnością ich twórców i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
Powered by SMF 2.0 RC1.2 | SMF © 2006–2009, Simple Machines LLC | Theme by jareQ
Strona wygenerowana w 0.037 sekund z 26 zapytaniami.
                              Do góry