Witaj na polskim forum poświęconym sadze Heroes
of Might and Magic. Zarejestruj lub zaloguj się:

Pamiętaj:
0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Strony: [1]    Do dołu Wyślij ten wątek Drukuj
Czy i czemu fantasy jest tak popularne? (Czytany 8017 razy)
Cebulak
(Hadrian)

*

Punkty uznania(?): 7
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 062


Uzależniony od niebieskiego

Zobacz profil
« : 23 Sierpnia 2011, 16:08:14 »
Za co tak lubimy fantasy?
Czy fantasy jest popularne?
Czy często utożsamiamy się z bohaterami danego fantasy?
Wolisz głównego bohatera wybrańca, czy kogoś danego od losu?
Jakie najczęściej czytacie rodzaje fantasy?
Fantasy, bawi, ale i uczy?
Człowiek, elf, krasnolud + orko-podobne coś. Stereotyp Tolkiena, czy przykra rzeczywistość?
Oto pytania wątku, a więc po kolei.

Ja lubię fantasy za to, że jest w niej to czego nie ma w realnym świecie, za magię, za mityczne stworzenia, za oderwanie od świata rzeczywistego. Trudno mi powiedzieć, czy fantasy jest popularne, bo albo mam kolegów co czytają fantasy, albo nie czytają wcale, ale moim zdaniem tak, fantasy jest popularne; zdaje mi się że wszystko zaczęło się gdy stworzono film Władca Pierścieni, bo ja tak zaczynałem, Tolkien był ojcem fantasy w ogóle, od niego zazwyczaj się zaczynało. Lubię utożsamiać się z bohaterami danej książki, pomaga to mi w lepszym jej zrozumieniu. Co do bohatera głównego, to tak jak pewno większość wolę kogoś danego od losu, takiego np: Froda, który był prostym wieśniakiem w Shire, ale został wciągnięty do wielkiej wojny, która go bezpośrednio nie dotyczyła. High fantasy to moja liga, najbardziej popularny, najwięcej w tym rodzaju tworzy, a nie lubię np: urban fantasy, nie przepadam zbyt za heroic fantasy. Fantasy moim zdaniem spełnia rolę pokazywania, co jest dobre, a co złe, pokazuje, że życie nie jest usłane różami, że na swojej życiowej drodze można spotkać różnych ludzi, często zawiera tez jakąś naukę, mniej lub bardziej ukrytą. I to pytanie, które jest dla mnie największą wadą fantasy czyli "Tolkienizacja" swoich dzieł, przez różne stereotyp jak np: elf, człowiek i krasnolud oraz orkopodobne coś, jak często spotyka się elfów oraz krasnoludy w fantasy!


IP: Zapisane
Cytuj
Cahan: Hadrian się ucieszy, a jeśli ktoś nie będzie chciał grać, to będzie znaczyło, że go nie lubi. A przecież Hadriana wszyscy lubią, więc wszyscy zagrają. Plan idealny  8)
Spromultis

***

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Wiadomości: 223


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 24 Sierpnia 2011, 13:25:34 »
Za co tak lubimy fantasy? Ja lubię, bo to coś nowego. Choć jak na ludzkie standardy spędziłem w realnym świecie niezbyt dużo czasu, to już mi się znudził. Dla mnie to chwilowa odskocznia od szarej codzienności.

Czy fantasy jest popularne? Tak myślę że tak. Szkoda tylko, że wyprzedzają je takie rzeczy jak manga/anime.

Czy często utożsamiamy się z bohaterami danego fantasy? Ja nie. Nawet wobec realnego świata jestem bardziej obserwatorem niż uczestnikiem.

Wolisz głównego bohatera wybrańca, czy kogoś danego od losu? Ktoś, kto wskutek zbiegu okoliczności musi ratować świat. Głównie dlatego, że wybrańcy zazwyczaj są bardzo marnie wybierani.

Jakie najczęściej czytacie rodzaje fantasy? Trudno stwierdzić. Nie musi to być takie przepakowane high fantasy, ale ważne, żeby samej fantastyki było dużo. Nie po to czytam fantastykę, żeby czytać o świecie wyjątkowo podobnym do naszego.

Fantasy, bawi, ale i uczy? Nie wiem, nie obchodzi mnie to.

Człowiek, elf, krasnolud + orko-podobne coś. Stereotyp Tolkiena, czy przykra rzeczywistość? To zależy. Jeśli te trzy typowe fantastyczne rasy nie są całkiem zerżnięte z Tolkiena i autor wprowadza też coś (jak najwięcej) od siebie, to jest dobrze. Jeśli świat to kalka Śródziemia, jest fatalnie. A bywa i tak, i tak. Mnie najbardziej podobają się światy, gdzie dużo jest twórczości autora, a mało Tolkiena.


IP: Zapisane
Psychol55
Ja słyszę a ty słuchasz

******

Punkty uznania(?): 2
Offline Offline

Wiadomości: 441


Krytyk Fasta

Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 27 Sierpnia 2011, 14:16:43 »
Za co tak lubimy fantasy? - Za wszystko, co jest inne, brutalne, magiczne i ciekawe. Tak naprawdę, ja czytam tylko książki SF i Fantasy, gdyż są one po prostu genialne. Normalne życie jest zazwyczaj szare, a gdy siedzisz tak sobie przed biurkiem, i czytasz o losach królestwa, które czeka na zagładę ze stron dziwnych wytworów wyobraźni autora, myśli sobie nad własnym światem, traktujesz go jako alternatywę do właśnie tego życia i starasz się do niego dostosować. W normalnym życiu nie istnieją miasta, które nigdy się nie rozwiną się dalej niż do późnego średniowiecza, na zapleczu mając laboratorium alchemika, wieże maga, no bo jak, fantasy bez magii?. W normalnym życiu, na każdym trakcie nie przytrafiają się zasadzki na ludzi, elfów o dziwnych imionach typu Telvin. A po gościńcach nie śmigają wiedźmini, polując na kikimory, strzygi, utopce itp. Dodatkowo normalną walutą są papierkowe złocisze a nie talary. Za to właśnie kochamy, za odmienność od naszego.

Czy fantasy jest popularne? - Jest. Chociażby, fakt, że gry aż kipią od Fantasy. Jest ich zdecydowanie bardzo dużo, i mogą konkurować z innymi produkcjami. Książki Fantasy są jednym z najbardziej popularnych na świecie i w Polsce. Jakby patrze na ilość   wydanych książek i ich jakość.

Czy często utożsamiamy się z bohaterami danego fantasy? - ja praktycznie nigdy, jedynie rozważam, różne rozwiązania i dialogi, które prowadzi.

Wolisz głównego bohatera wybrańca, czy kogoś danego od losu? - Ja tam najbardziej lubię istoty tajemnicze, które wyjawiają swoje prawdziwe ja pod koniec powieści. Podobają mi się również postacie drugoplanowe i takie popychadła, gobliny itp. Chociaż, taki Wiedźmin jest na pewno, jednym z moich ulubionych bohaterów, a nie zapominajmy, że cykl jest właśnie o nim.

Jakie najczęściej czytacie rodzaje fantasy? - Lubię Mieszanie Fantasy ze SF i Rzeczywistością, że tak powiem. Lubię również klasyczne High Fantasy, Alternative Fantasy i Future fantasy.

Fantasy, bawi, ale i uczy? - W książkach Fantasy, zazwyczaj autorzy łączą ciekawe aspekty, myśli swojego życia, które wplatają niejako do głów stworzonych przez siebie bohaterów. Często dialogi są o sto kroć inteligentniejsze niż w nie jednej książce, a do tego z klimatycznym nastawieniem do stworzonego świata i postaci.

Człowiek, elf, krasnolud + orko-podobne coś. Stereotyp Tolkiena, czy przykra rzeczywistość? - Dziwne jest to, co napisałeś. Czy każde uniwersum musi to zawierać?. Nie. Tolkien zaczerpnął jako pierwszy, z mitów, legend, baśni i stworzył coś, co zostało ciepło przyjęte na następne dziesięciolecia. Jest to tak jakby uniwersalny zestaw, z którego wszyscy nie jako korzystają. Czy to źle?, myślę, że nie. To nie jest przykra rzeczywistość, gdyby tak było ludzie nie powielali by tego schematu, który jak widać, nie znudził się do dzisiaj.


IP: Zapisane
http://emikozinska.wix.com/emi-kokoz-art

Sprawdźcie co robi moja siostra!
Ptakuba
Sołtys Anduiny

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 533


Multikonto Martina

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3 : 27 Sierpnia 2011, 17:23:56 »
Żyjecie chyba czasami sprzed 10 lat, fantasy NIE jest popularne. Na ogół uchodzi za dziecinne.


IP: Zapisane
Wioska Anduina - moja piaskownica. Zapraszam wszystkich.

"My tutaj jedziemy na zgryzocie, problemach z dzieciństwa i pasywnej agresji."
Hellscream, 10 czerwca 2015
Cebulak
(Hadrian)

*

Punkty uznania(?): 7
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 062


Uzależniony od niebieskiego

Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 27 Sierpnia 2011, 17:36:49 »
Żyjecie chyba czasami sprzed 10 lat, fantasy NIE jest popularne. Na ogół uchodzi za dziecinne.
Dowód/konkret, albo uznam za spam i wysyłam do moderatora :P
P.S. Dziecinne to jest trollowanie mając 17 lat i nie rozumienie podstawowych zasad języka polskiego i bycia anarchistą..


« Ostatnia zmiana: 27 Sierpnia 2011, 18:32:31 wysłane przez Hadrian » IP: Zapisane
Cytuj
Cahan: Hadrian się ucieszy, a jeśli ktoś nie będzie chciał grać, to będzie znaczyło, że go nie lubi. A przecież Hadriana wszyscy lubią, więc wszyscy zagrają. Plan idealny  8)
Psychol55
Ja słyszę a ty słuchasz

******

Punkty uznania(?): 2
Offline Offline

Wiadomości: 441


Krytyk Fasta

Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 27 Sierpnia 2011, 17:49:36 »
Żyjecie chyba czasami sprzed 10 lat, fantasy NIE jest popularne. Na ogół uchodzi za dziecinne.

Co prawda, kiedyś to było inaczej. Wszyscy czytali Fantastykę. W latach 1975-1993 był największy bum. A graficy jak Borys Vallejlo tworzyli tyle w Fantasy, ze głowa boli. Teraz jest mniejszy bum ale jednak jest, napisałem na co. Za dziecinnych uchodzą 40-latkowie, grający w gry, gdzie się macha toporem  :P.

Edit: Nie celowo, powiązałem z Hellsem.


« Ostatnia zmiana: 27 Sierpnia 2011, 20:07:29 wysłane przez Psychol55 » IP: Zapisane
http://emikozinska.wix.com/emi-kokoz-art

Sprawdźcie co robi moja siostra!
Reuel
NaNaNaNaNaNaNa Reuel!

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 875


Kopnął cię ktoś kiedyś w rzyć, koziołku?

Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 27 Sierpnia 2011, 20:49:58 »
Za co tak lubimy fantasy?
A za co można lubić fantasy? Czyż nie za to, że odrywa nas od rzeczywstości i wprowadza nas w świat zupełnie inny od naszego? To fantastyczna sprawa wyobrażać sobie jak wygląda życie w jakimś nieistniejącym świecie, gdzie wszystko jest możliwe. W każdym razie dobrze jednak, że to tylko marzenia, bo osobiście choć dawniej myślałem inaczej to spodobał mi się moje życie, bo choć być może nie ma w nim niewiadomo jakich cudów, pieknych krain, niebezpiecznych przygód to są rzeczy, które swoją niezwykłością zaginają te rzeczy do niebytu ^_^

Czy fantasy jest popularne?
Nie wiem i z tego powodu nie będę się wypowiadał w tej kwestii.

Czy często utożsamiamy się z bohaterami danego fantasy?
Jeżeli jest on podobny do mnie to się z nim utożsamiam, choć nie musi to być koniecznie główny bohater opowieści.

Wolisz głównego bohatera wybrańca, czy kogoś danego od losu?
Dla mnie jeśli ktoś dobrze wykreuje takiego wybrańca czy kogoś danego od losu to nie ma żadnej różnicy, oboje są równie fajni.

Jakie najczęściej czytacie rodzaje fantasy?
Nie znam się na tym, wyznaje dość amatorskie podejście, czytam tą książkę fantasy, która mi się spodoba i tyle.

Fantasy, bawi, ale i uczy?
Uczy, uczy jeśli się tylko znajdzie coś dobrego oraz wartego zobaczenia.

Człowiek, elf, krasnolud + orko-podobne coś. Stereotyp Tolkiena, czy przykra rzeczywistość?
Osobiscie nie łapie twierdzenia, że wszystko co ma krasnoluda, orka, elfa czy coś tam innego to kopia twórczości tego wybitnego artysty, jeśli on sam wykreował tylko hobbity. Reszta postaci pochodzi z mitologi różnego rodzaju i jeśli użyje sie ich oryginalnie to nie ma to nic wspólnego z tolkienowską twórczością. John pokazał tylko jak bardzo ciekawe mogą  być niektóre postacie z tego typu źródeł i rozpoczął na nie modę.


IP: Zapisane
Adaskop

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 147


Abraham.

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 28 Sierpnia 2011, 11:30:45 »
Po Trzech miesiąc mój pierwszy post.:)

Czy fantasy jest popularne?
Czy fantasy jest bardzo popularne to ja bym się zastanowił. Owszem sprzedają się książki typu cykl HP ale czy jest to taka fantastyka prawdziwa ja bym się sprzeczał. Raczej udziecinnianie jak wspomniano wyżej. Ale omijając takie pseudo komercyjne "hity" to wcale nie wiem czy fantastyka jest tak popularna. Książkowa wcale nie wiedzę prymu. Przykład mam wsród najbliższych dajmy na to  znajomych, czy mojej aktualnie maturalnej klasy. Tam, w takich społecznościach fanów prawdziwej fantastyki i powtarzam fanów a nie osób które przeczytały 2 przeczytały dwie książki w ciągu 5 lat bo dostały na urodziny można policzyć na palcach jednej ręki. Aczkolwiek patrząc na wyniki sprzedaży jest nieźle wśród fantastyki
Filmów też w porównaniu z romansidłami, horrorami etc jest dość mało. Dlatego też jak cokolwiek wychodzi wysokobudżetowego w kinie czy tv to staram się zawsze obejrzeć. Coś jak filmy historyczne. Według mnie nie ma tego jeśli chodzi o film dużo.
Co innego to gry. W grach jest to element nieodłączny, bardzo często spotykany. Więc tu akurat nie można powiedzieć, że gry wszelakiego typu stronią od fantastyki.

Jakie najczęściej czytacie rodzaje fantasy?
Uwielbiam polskie książki. Bardzo dużo twórców z Polski. Poczynając od Pilipiuka, Komudy , Sapkowskiego, Piekary, Ziemkiewicza(Kiedyś) a kończąc np. na Grzędowiczu czy Pani Kossakowskiej. Poza tym, lubię brutalną fantastykę, jeśli można to tak określić. Wydaję mi się wtedy bardziej "życiowa", a co za tym idzie bardziej do mnie przemawia.


Czy często utożsamiamy się z bohaterami danego fantasy?

Niestety czasami tak:). Niektórym autorom udaję się stworzyć takich bohaterów, że po prostu wczuwam się w nich i w ich przygodę. Aczkolwiek nie jest to reguła.

Wolisz głównego bohatera wybrańca, czy kogoś danego od losu?
Nie ma tu reguły. Nie mam pojęcia.

Fantasy, bawi, ale i uczy?

Oczywiście, że uczy. Ale akurat bardzo wiele książek uczy w taki czy inny sposób, więc nie jest to domena fantastyki. Aczkolwiek mimo obiegowej opinii, że fantastyka to tylko smoki, krasnale, czary etc to oczywiście tak nie jest.


Człowiek, elf, krasnolud + orko-podobne coś. Stereotyp Tolkiena, czy przykra rzeczywistość?

Nie chce mi się zagłębiać w historię fantastyki jak i powszechną ale Tolkien sam czerpał z innych źródeł. Zarówno ze starych baśni i mitologii jak i jakieś powieści więc to nie jest tak, że każda powieść która to zawiera jest kopią Tolkiena. Czytałem wiele interesujących książek, w który mimo że występowały wyżej podane stworzenia były wykreowane tak mistrzowsko, że nawet nie pomyślałem o Tolkienie.



IP: Zapisane

wojtusownik

***

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 30


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 30 Sierpnia 2011, 10:31:58 »
Za co tak lubimy fantasy?
Wielbię fantasy bo dzięki niemu mogę poznać inny, ciekawy świat.
Czy fantasy jest popularne?
 ? ? ? ?
Czy utożsamiamy się z bohaterami danego fantasy?
Ja nigdy, częściej rozważam różne rozwiązania inne od tych w książce.
Wolisz głównego bohatera wybrańca czy kogoś danego od losu?
Nie lubię wybrańców, bo w wielu {nie wszystkich} książkach wiadomo że on przeżyje.
Jakie najczęściej czytacie rodzaje fantasy?
Nie wiem, nie znam się.
Fantasty bawi, ale i uczy?
Zależy jakie.
Człowiek, elf, krasnolud + orko-podobne coś. Stereotyp Tolkiena czy przykra rzeczywistość?
Jest wiele książek z elfami, krasnoludami, ludźmi i orkami, ale tylko niektóre są niemal identycznie zrobione.


IP: Zapisane
Życie to zmiany, chaos, ochyda, cierpienie.
                Śmierć to spokój, porządek, wieczne piękno.

                                    NECROPOLIS
Brembech1234

***

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Wiadomości: 6

Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 31 Sierpnia 2011, 21:47:08 »
myślę, że prawdziwym bestsellerem fantasy była by książka z oryginalnym światem i ukrytym głębszym przesłaniem(przykład oryginalnego świata:np.Planescape torment-co wcale nie oznacza, że ten świat ma być tak mroczny i pesymistyczny), a nie kolejne książki fantasy, zaśmiecające wręcz empikowe regały pokroju:"szedłem sobie szedłem, a tu nagle orki z lasu biegną na mifghard".

niemal wszystkie fantasy to dziś marne kopie tolkiena( might and magic niestety po trochu też, ale to akurat pasuje do hirołsowej rozgrywki).Aż smutno mi patrzeć na miernotę niektórych z autorów kolejnych książek i opowiadań fantasy(oczywiście zdarzają się miłe wyjątki) oraz ich brak wyobraźni, aby wymyślić coś nowego...

czekam na kolejne fantazyjne perełki...być może kiedyś coś mnie tknie i sam taką napiszę... :rolleyes:


IP: Zapisane
Zerri

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 1


Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #10 : 11 Stycznia 2019, 10:57:21 »
Czemu? Ponieważ to, tak samo jak gry i filmy, mozliwosc oderwania sie od codzienności - a w przypadku powiesci fantastycznej to chyba maksymalne oderwanie sie w kierunku świata odmiennego od tego znanego za oknem.


IP: Zapisane
Strony: [1]    Do góry Wyślij ten wątek Drukuj 
 





© 2003 - 2024 Tawerna.biz - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek elementów znajdujących się w obrębie serwisu bez zgody autorów jest zabronione!
Heroes of Might and Magic i powiązane z nimi loga są zastrzeżonymi znakami handlowymi firmy Ubisoft Entertainment.
Grafiki i inne materiały pochodzące z serii gier Might & Magic są wyłączną własnością ich twórców i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
Powered by SMF 2.0 RC1.2 | SMF © 2006–2009, Simple Machines LLC | Theme by jareQ
Strona wygenerowana w 0.109 sekund z 22 zapytaniami.
                              Do góry