Witaj na polskim forum poświęconym sadze Heroes
of Might and Magic. Zarejestruj lub zaloguj się:

Pamiętaj:
0 Użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 7 ... 20    Do dołu Wyślij ten wątek Drukuj
Kącik historyków (Czytany 56514 razy)
Cebulak
(Hadrian)

*

Punkty uznania(?): 7
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 062


Uzależniony od niebieskiego

Zobacz profil
« Odpowiedz #45 : 29 Stycznia 2011, 17:09:51 »
Na 1 pytanie odpowiedź jest oczywista, tak. Gdyby nie wchłonięto cześć ziem Krzyżaków, mogliby za szybko urosnąć w siłę i stać się zagrożeniem, na które nie mogłyby sobie pozwolić Litwa i Polska. Na drugie pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć, bo jest nie sprecyzowane, chodzi o wszystkie ziemię zakonne? Na 3 pytanie NIE, bo jak się nie da zauważyć władca krzyżacki stał się luteraninem, na co ani papież, ani cesarz się nie zgodzili (pewno papież, by pozwolił na wchłoniecie całych Prus do Polski), a resztę państw mało interesował już zakon Krzyżacki, chociażby dlatego że wydały się ich złe występki. Na 4 wpłynęło znacznie, gdyby nie Gdańsk i reszta portów, właśnie mówilibyśmy po niemiecku lub rosyjsku, a może i po turecku! To właśnie dzięki nim czerpaliśmy główne zyski. Jakby nie doszło do hołdu... no cóż O bizden sonra olurdu


IP: Zapisane
Cytuj
Cahan: Hadrian się ucieszy, a jeśli ktoś nie będzie chciał grać, to będzie znaczyło, że go nie lubi. A przecież Hadriana wszyscy lubią, więc wszyscy zagrają. Plan idealny  8)
Reuel
NaNaNaNaNaNaNa Reuel!

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 876


Kopnął cię ktoś kiedyś w rzyć, koziołku?

Zobacz profil
« Odpowiedz #46 : 29 Stycznia 2011, 17:17:01 »
Myślę, że Hołd Pruski nie był konieczny. Moglibyśmy ich zmieść jednak tego nie zrobiliśmy. Po pierwsze krzyżacy zostali zhołdowani zamiast zostać zmiażdżoną papką głównie dzięki papiestwu, które jak zwykle wykorzystało swe wpływy by nam popsuć przypszłość. Gdybyśmy się im sprzeciwili nasze stosunki wyglądałyby zupełnie inaczej, bo to nie zakon sprzeciwił się papieżowi, tylko nasze państwo nieszcząc zakon chrześcijański mające jego poparcie. Wówczas bylibyśmy w niełasce Watykanu, co pewno pchnełoby nas w kierunku protestantów. Nasze stosunki z zachodem by się wówczas pogorszyły, jednak wschód i północ byłaby bardziej optymistyczna. Wówczas też pewnie byśmy w wielu konfliktach takich jak np wojna trzydziestoletnia popierali protestantów. Na pewno rokowałoby to lepiej na przyszłość, bo w wielu wypadkach przez nietolerancję i nadmierny katolicyzm później traciliśmy aż zanadto wiele. Inną sprawą jest większy wpływ na Prusy Książęce. Nie byłoby problemów z nieposłuszeństwem gdyż zakonu ani lenna by nie było. To także miałoby ogromny wpływ na naszą przyszłość. No i jeszcze sorry za offtop ale weźcie ludzie się zgłaszajcie w większej ilości, ten temat naprawdę nie gryzie, nie założyłem go by dyskusję prowadziło 3 userów tylko trochę więcej osób :)


IP: Zapisane
Belegor
Mistrz oryginalnych pomysłów

*

Punkty uznania(?): 1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2 445


Bestiarysta z zamiłowania

Zobacz profil
« Odpowiedz #47 : 29 Stycznia 2011, 17:30:10 »
Jak dla mnie Zygmunt mógłby porzucic więzy krwi i zając tamtejsze ziemie Zakonu, zwłaszcza, że to by poszerzyło  naszą linię brzegową, a Gdańszczanie nie mieliby innego wyjścia jak się dostosować do polskich, a nie pruskich realiów. Wtedy również wojny szwedzkie inaczej by sie potoczyły- nie miałyby wtedy wsparcia Hohenzollernów.

więc czemu tego nie zrobił, po jaką **** postanowił zostawić siostrzeńcowi, czy bratankowi te Prusy.


IP: Zapisane
"TAWERNO, WALCZ!"

Reuel
NaNaNaNaNaNaNa Reuel!

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 876


Kopnął cię ktoś kiedyś w rzyć, koziołku?

Zobacz profil
« Odpowiedz #48 : 29 Stycznia 2011, 17:34:43 »
Belegor już mówiłem że w tamtych czasach polscy królowie byli ślepymi lizusami papieża, nie bacząc na konsekwencje. Swoją drogą niewiadomo czy wogóle by do potopu doszło jeśli byśmy się oddalili od papieża, bo wtedy znając życie byśmy sprzyjali protestantom.


IP: Zapisane
Cebulak
(Hadrian)

*

Punkty uznania(?): 7
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 062


Uzależniony od niebieskiego

Zobacz profil
« Odpowiedz #49 : 29 Stycznia 2011, 17:39:00 »
Facepalm... Jaki papież? Przecież Krzyżacy przeszli na luteranizm, a papież nie uznał w ogóle Hołdu Pruskiego.
Jak już mówiłem, papież pewno sam nalegał, by zakon znikł z powierzchni ziemi (coś na kształt templariuszy), bo szerzyły luteranizm wśród ludności RON. Raczej chciałeś powiedzieć Michał, że każdy kolejny król był nieudacznikiem( no po za Batorym, Sobieskim i Poniatowskim)


IP: Zapisane
Cytuj
Cahan: Hadrian się ucieszy, a jeśli ktoś nie będzie chciał grać, to będzie znaczyło, że go nie lubi. A przecież Hadriana wszyscy lubią, więc wszyscy zagrają. Plan idealny  8)
Belegor
Mistrz oryginalnych pomysłów

*

Punkty uznania(?): 1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2 445


Bestiarysta z zamiłowania

Zobacz profil
« Odpowiedz #50 : 29 Stycznia 2011, 17:50:08 »
Owszem, papież nie miał wtedy wiele do powiedzenia, bowiem krzyżacy zrzekli sie tego, przechodząc na luteranizm. Raczej bym sie obawiał reakcji Prusów za Polską i Habsburgów. Nie wiem czy Hohenzollerni nie byli z nimi bliżej spokrewnieni?


IP: Zapisane
"TAWERNO, WALCZ!"

Cebulak
(Hadrian)

*

Punkty uznania(?): 7
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 062


Uzależniony od niebieskiego

Zobacz profil
« Odpowiedz #51 : 29 Stycznia 2011, 17:56:53 »
Owszem, papież nie miał wtedy wiele do powiedzenia, bowiem krzyżacy zrzekli sie tego, przechodząc na luteranizm. Raczej bym sie obawiał reakcji Prusów za Polską i Habsburgów. Nie wiem czy Hohenzollerni nie byli z nimi bliżej spokrewnieni?
:co: W ogóle nie rozumiem o cym teraz mówisz, jakiej reakcji Prusów za polską i Habsburgami? Habsburgowie( w tym czasie także cesarze niemieccy) mają trudną sytuację, bo albo wzmocnią Polskę, albo zmniejszą swój autorytet u papieża i duchownych-elektorów, co powodować mogło 3 głosy mniej, a co doprowadzić mogło, że Habsburgowie nie byli by więcej cesarzami!


IP: Zapisane
Cytuj
Cahan: Hadrian się ucieszy, a jeśli ktoś nie będzie chciał grać, to będzie znaczyło, że go nie lubi. A przecież Hadriana wszyscy lubią, więc wszyscy zagrają. Plan idealny  8)
Belegor
Mistrz oryginalnych pomysłów

*

Punkty uznania(?): 1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2 445


Bestiarysta z zamiłowania

Zobacz profil
« Odpowiedz #52 : 29 Stycznia 2011, 18:15:41 »
Chodzi mi o Prusaków, żyjących na terenie Burgundii, czyli w obecnych Niemczech. Bo Prusy po dzieliła właśnie Polska w XVIII wieku i po I wojnie światowej. Dawny zakon przyłączył sie do Prusów, gdy tylko nasze wpływy osłabły.


IP: Zapisane
"TAWERNO, WALCZ!"

Cebulak
(Hadrian)

*

Punkty uznania(?): 7
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 062


Uzależniony od niebieskiego

Zobacz profil
« Odpowiedz #53 : 29 Stycznia 2011, 18:26:55 »
Podwójnie o co ci chodzi? Jaka Burgundia, a nie Brandenburgia, bo Burgundia, znajduje się w obecnej Francji :/ Na terenie terenie Brandenburgii żadni Prusacy nie żyli, no może pojedyncze okazami.


IP: Zapisane
Cytuj
Cahan: Hadrian się ucieszy, a jeśli ktoś nie będzie chciał grać, to będzie znaczyło, że go nie lubi. A przecież Hadriana wszyscy lubią, więc wszyscy zagrają. Plan idealny  8)
Belegor
Mistrz oryginalnych pomysłów

*

Punkty uznania(?): 1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2 445


Bestiarysta z zamiłowania

Zobacz profil
« Odpowiedz #54 : 29 Stycznia 2011, 18:33:05 »
Czekaj, bo chodzi mi o Prusaków, którzy potem połączyli Niemcy, tak raczej mi chodziło o Brandeburczyków- wybacz za dużo AoE.


IP: Zapisane
"TAWERNO, WALCZ!"

Reuel
NaNaNaNaNaNaNa Reuel!

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 876


Kopnął cię ktoś kiedyś w rzyć, koziołku?

Zobacz profil
« Odpowiedz #55 : 29 Stycznia 2011, 18:51:37 »
Facepalm... Jaki papież? Przecież Krzyżacy przeszli na luteranizm, a papież nie uznał w ogóle Hołdu Pruskiego.
Jak już mówiłem, papież pewno sam nalegał, by zakon znikł z powierzchni ziemi (coś na kształt templariuszy), bo szerzyły luteranizm wśród ludności RON. Raczej chciałeś powiedzieć Michał, że każdy kolejny król był nieudacznikiem( no po za Batorym, Sobieskim i Poniatowskim)
Nie facepalm tylko przeanalizuj to co pisze i też się zastanów. Po wojnie trzynastoletniej zakon był lennikiem polskim, co nie było mu na rękę. Więc rozpoczął wojnę, która wbrew jego oczekiwaniom zbliżała się bardziej do podbicia zakonu przez Polskę niż do wyzwolenia z zależności lennej. Tu jednak pomogli cesarz i papierz, którzy w obronie zakonu przycisneli nasz kraj i doprowadzili do rozmów pokojowych, a to że one zakończyły się nie tak jak chciał Watykan to inna sprawa. W końcu dostali za wieczne popieranie Krzyżaków.


IP: Zapisane
Belegor
Mistrz oryginalnych pomysłów

*

Punkty uznania(?): 1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2 445


Bestiarysta z zamiłowania

Zobacz profil
« Odpowiedz #56 : 29 Stycznia 2011, 19:20:32 »
Wieczne- w XVIw. juz je stracili wraz z przejściem na luteranizm całych Prus Książęcych. Słowa Papieża można było zignorowac, ale nie Cesarza bo on dysponował armią, którą mógł wesprzec Krzyżakow.


IP: Zapisane
"TAWERNO, WALCZ!"

Bandaro
Użytkownik jest na liście obserwowanych Obserwowany
******

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 477


Dziki z natury...

Zobacz profil
« Odpowiedz #57 : 29 Stycznia 2011, 20:13:09 »
Belegorze, Krzyżacy nie mieli poparcia ani Papieża, ani Cesarza, król Polski mógł bez ceregieli przyłączyć Krzyżaków do Polski, a Cesarz by na to w tamtym czasie nawet nie mrugnął. Cesarski kanclerz na wieść o hołdzie powiedział ''Jeśli wasz król to uczynił, to pewną jest rzeczą, że przez to i powagę wszelką i dobre mniemanie u wszystkich utracił''. Dwory Europy nie potrafiły pojąć czemu król nie włączył Prus do Polski, tą decyzję traktowana jako przejaw słabości.


IP: Zapisane
Reuel
NaNaNaNaNaNaNa Reuel!

*

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 876


Kopnął cię ktoś kiedyś w rzyć, koziołku?

Zobacz profil
« Odpowiedz #58 : 29 Stycznia 2011, 20:26:37 »
Musieli mieć bo by w mojej książce do 2 gimnazjum nie wciskali takiego kitu, na której oparta była moja poprzednia wypowiedź (lubię tą książkę mam do niej sentyment i często do niej sięgam choć jest do 2 gim) ;D


IP: Zapisane
Bandaro
Użytkownik jest na liście obserwowanych Obserwowany
******

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 477


Dziki z natury...

Zobacz profil
« Odpowiedz #59 : 29 Stycznia 2011, 20:41:18 »
Dzięki mojemu udziałowi w konkursie pani wypożyczyła dla mnie książkę z biblioteki o wydarzeniach, było tam o Hołdzie Pruskim. Sądzę że ta książka jest nad gimnazjalną, do podstawówki nie ma co porównywać.

ps. Chyba nie będziemy dyskutować która książka jest wiarygodniejsza?


IP: Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 7 ... 20    Do góry Wyślij ten wątek Drukuj 
 





© 2003 - 2024 Tawerna.biz - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek elementów znajdujących się w obrębie serwisu bez zgody autorów jest zabronione!
Heroes of Might and Magic i powiązane z nimi loga są zastrzeżonymi znakami handlowymi firmy Ubisoft Entertainment.
Grafiki i inne materiały pochodzące z serii gier Might & Magic są wyłączną własnością ich twórców i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
Powered by SMF 2.0 RC1.2 | SMF © 2006–2009, Simple Machines LLC | Theme by jareQ
Strona wygenerowana w 0.035 sekund z 17 zapytaniami.
                              Do góry