Witaj na polskim forum poświęconym sadze Heroes
of Might and Magic. Zarejestruj lub zaloguj się:

Pamiętaj:
0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Strony: [1] 2 3 4 ... 6    Do dołu Wyślij ten wątek Drukuj
Analogie w Herosach i mitologii Greckiej (Czytany 31349 razy)
Rage Winterchill

****

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Wiadomości: 8


Zobacz profil
« : 17 Listopada 2007, 15:56:10 »
Zastanawialiście sie kiedyś skąd ludzie z 3DO wzięli designy danych potworów, a także ich specjalne skille?
A może interesowała was historia danych monstrów.
Postaram sie znaleźć analogię pomiędzy Gorgoną z Fortress'a a Gorgoną  z mitologii greckiej.

Gorgona (czyli Meduza!!!!!) była rodzajem upiora/demona jakich ślady zachowały się jeszcze w dzisiejszych wierzeniach ludowych w Grecjii. u Hezjoda wymienione są 3 córki Keto i starego bożka morskiego Forkisa: Steno(potężna)  ,  Eurale(daleko wędrująca)   i Meduza (chytra). Potwory o złotych skrzydłach, miedzianych szponach, zębach jak kły dzika, wężach zamiast włosów i wzroku przemieniajacym ludzi w kamień. Nieśmiertelne ( z wyj. Meduzy) Głowa Gorgony była ulubionych tematem sztuki greckiej.Umieszczanychm dla przerażenia wrogów na tarczach (...)

Widać że goście z 3DO wykorzystali mit o Gorgonach aby stworzyć 2 jednostki. Pierwszą z nich jest Meduza z Nighonu, która tak jak jej protoplasta posiada wężowe włosy, kamienne spojrzenie i chyba jets ogólnie bardzo zła;).
Drugą  jest Gorgona z  Tatalii. na potrzebę Fortressu przypisano jej "bykowaty" wygląd i dodano wspaniałą umiejętnosć- zabójcze spojrzenie.

Dane te pochodzą z "Słownika Mitów i tradycji kultury"
Władysława Kopalińskiego.


IP: Zapisane
Kapitan Jack Sparrow

******

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Wiadomości: 413


"...Pewnego dnia, pewnego dnia pękło niebo..."

Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 17 Listopada 2007, 16:15:23 »
No że bardzo dużo potworów jest z mitologi greckiej to fakt. Tytany, meduzy, minotaury... Chociaż o tych gorgonach to całkiem ciekawe  ;). A więc korzystając z okazji zauważe że w HoMM III, minotaury były lepiej umiejscowione bo w labiryncie, czyli jak to w mitologii było.


IP: Zapisane
Pięćdziesięcioro chłopa przy skrzyni umarlaka.
Joł-ho-ho i buteleczkę rumu.
Pojawił się czart i skończył za resztę.
Joł-ho-ho i buteleczkę rumu.




Żywa Legenda:
http://www.ksu.of.pl/

Czekam na:
2008-07-26 - USTRZYKI DOLNE.   KONCERT JUBILEUSZOWY NA XXX-LECIE KSU.
Fehu
Pożeracz Kamieni

******

Punkty uznania(?): 1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 489


To tylko sen. Nikt nam go nie odbierze...

Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 17 Listopada 2007, 16:16:21 »
Zamek Podziemi z HoMM3 wręcz obfituje w mitologię:

1. Troglodyci - według wierzeń bliskiego wschodu troglodyci (zwani dzisiaj neandertalczykami) byli opętanymi przez duchy ludźmi, którzy mieszkali w podziemiach, żywiąc się ludźmi i zwierzętami gospodarczymi

2. Harpie - mityczne kobiety-ptaki, zwane również syrenami, które swoim pięknym śpiewem wabiły żeglarzy, po czym bezlitośnie ich zabijały (pojawiają się chociażby w Odysei)

3. Złe oczy - < tutaj jeszcze się związku z mitologią nie doszukałem >

4. Meduza - < kolega już wytłumaczył >

5. Minotaur - potworny syn króla krety Minosa - człowiek-byk; co miesiąc do jego domu (labiryntu) wrzucanych było 6 Kreteńczyków na pożarcie

6. Chimera - lew z ogonem skorpiona, głową kozy i wężem wyrastającym z grzbietu; potężna bestia zamieszkująca podziemia - pupilek Artemidy

7. Smok - no a smoki to wiadomo, z legend średniowiecznych rycerzy...


IP: Zapisane
Kapitan Jack Sparrow

******

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Wiadomości: 413


"...Pewnego dnia, pewnego dnia pękło niebo..."

Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 17 Listopada 2007, 16:24:51 »
6. Chimera - lew z ogonem skorpiona, głową kozy i wężem wyrastającym z grzbietu; potężna bestia zamieszkująca podziemia - pupilek Artemidy

Tu wprowadzili zmiany  ;). Głowa i tłów lwa, skrzydła nietoperza i ogon skorpiona, jeśli się nie mylę...


IP: Zapisane
Pięćdziesięcioro chłopa przy skrzyni umarlaka.
Joł-ho-ho i buteleczkę rumu.
Pojawił się czart i skończył za resztę.
Joł-ho-ho i buteleczkę rumu.




Żywa Legenda:
http://www.ksu.of.pl/

Czekam na:
2008-07-26 - USTRZYKI DOLNE.   KONCERT JUBILEUSZOWY NA XXX-LECIE KSU.
Luk
The Great LichMaster

*

Punkty uznania(?): 27
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 473


Scream for me Tawerna!

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #4 : 17 Listopada 2007, 16:30:41 »
Nie chcę być niemiły i się czepiać ale Ameryki to Ty nie odkryłeś. Chyba że ktoś w ogóle nie chodził do szkoły i Mitologię grecką myli ze słownikiem wyrazów obcych. Meduzy, minotaury, hydry, cyklopy, harpie i reszta ferajny jest w dużej mierze zaczerpnięta z Mitologii greckiej. Jest tu tylko jednak nieścisłość, mianowicie że Meduza była gorgoną a w 3 gorgony to spiżowe byki które Herakles miał poskromić i zaorać nimi pole. Resztę zaczerpnęli ze średniowiecza (smoki, wywierny), kultury judaistycznej (behemot) czy wierzeń folklorowych (driady, dobre duszki), pewną część wzięli ze sztampy fantastycznej (gobliny,ogry) a część pewnie też wymyślili sami.


Cytuj
Głowa i tłów lwa, skrzydła nietoperza i ogon skorpiona, jeśli się nie mylę...
ogon węża...


« Ostatnia zmiana: 17 Listopada 2007, 16:50:01 wysłane przez Luk » IP: Zapisane
Oliwsen
Ale jak to

*

Punkty uznania(?): 30
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 789


Cichojcie

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #5 : 17 Listopada 2007, 16:44:51 »


6. Chimera - lew z ogonem skorpiona, głową kozy i wężem wyrastającym z grzbietu; potężna bestia zamieszkująca podziemia - pupilek Artemidy



Niektórzy przedstawiają chimerę jako stwora posiadającego trzy głowy - smoka, kozy i lwa, ze smoczymi skrzydłami i ogonem.


IP: Zapisane
Rage Winterchill

****

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Wiadomości: 8


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 17 Listopada 2007, 18:32:40 »
 jedyną nieścisłością jest tu moze tylko i wyłącznie nazwa topiq, popełniłem błąd bo ograniczyłem się do mit. greckiej. trzeba było  rozszerzyć ten zakres.

Jakbys nie zauważył to informację o tym że Meduza była gorgoną zaczerpnąłem z pewnego źródła. Radzę poczytać fachowej literatury.
Ależ oczywiście ze nie odkryłem ameryki ale celem tego topiku jest dokładne opisanie danych potworów itd. Na pewno wiedziałeś kim była Meduza ale kto był jej matką chyba już nie, prawda?? Pozdrawiam.


IP: Zapisane
Luk
The Great LichMaster

*

Punkty uznania(?): 27
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 473


Scream for me Tawerna!

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #7 : 17 Listopada 2007, 19:28:56 »
Cytuj
jedyną nieścisłością jest tu moze tylko i wyłącznie nazwa topiq, popełniłem błąd bo ograniczyłem się do mit. greckiej. trzeba było  rozszerzyć ten zakres.
/

Chodziło mi nieścisłość w Herosie trzecim nie Twoim temacie aczkolwiek jest to uchybienie jeśli chcesz opisać wszystkie stwory występujące "gościnnie" w H3.

Cytuj
Jakbys nie zauważył to informację o tym że Meduza była gorgoną zaczerpnąłem z pewnego źródła. Radzę poczytać fachowej literatury.

Łaaaa, niech zgadnę, to źródło to "Słownik Mitów i tradycji kultury" Władysława Kopalińskiego? Extra, a wiesz, że korzystanie tylko z jednego źródła jest ahistoryczne i prowadzi do serii nieporozumień, przekłamań i minięć z prawdą? Nawet pomimo tego, że jest to opływające prestiżem dzieło Kopalińskiego. Radzę poczytać jak się czyta fachową literaturę.

Cytuj
Ależ oczywiście ze nie odkryłem ameryki ale celem tego topiku jest dokładne opisanie danych potworów itd. Na pewno wiedziałeś kim była Meduza ale kto był jej matką chyba już nie, prawda?? Pozdrawiam.

Nie, nie wiedziałem, bo szczerze mówiąc potrzebne mi to jak świni siodło i interesuje mnie to tyle co wczorajszy śnieg. Okres fascynacji Mitologią grecką jak i dinozaurami, samochodami, żołnierzykami itp. mam już za sobą i nie jest mi potrzebne wiedzieć wszystkiego z danej dziedziny. Wystarczy, że będę wiedział kto to był Prometeusz, Bellerofont czy Minos. Ale nie mówię, że temat jest bez sensu wręcz przeciwnie,  trzeba by tylko go poszerzyć o wszystkie mitologie, zebrać informacje do kupy przedstawić to w odpowiedni sposób tworząc własne dzieło, nie tylko przepisując pracę kogoś innego. Pozdrawiam.





IP: Zapisane
Orzi

***

Punkty uznania(?): 1
Offline Offline

Wiadomości: 204


Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 18 Listopada 2007, 01:58:49 »
Nie zapominajmy o mitologii chrześcijańskiej i o aniołach oraz diabłach :) .


IP: Zapisane



Fehu
Pożeracz Kamieni

******

Punkty uznania(?): 1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 489


To tylko sen. Nikt nam go nie odbierze...

Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 18 Listopada 2007, 10:30:40 »
To nie jest mitologia _._
Jak chrześcijanie mogą mieć mity, skoro wierzą w jednego Boga, a mity powiązane są z politeizmem...

Z mitologicznych postaci warto by jeszcze wymienić: centaury, pegazy, jednorożce, dżiny, skorpeny... O nich jeszcze nikt nie wspomniał ;)


IP: Zapisane
Khaziu
SpecHoMM

*

Punkty uznania(?): 15
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 533


...:::Dziel i rządź:::...

Zobacz profil
« Odpowiedz #10 : 18 Listopada 2007, 14:43:47 »
cała religia to mit. niema takiego czegoś jak bóg. elfy. od zarania dziejów w fantastyce były. no i są tu


IP: Zapisane
Kapitan Jack Sparrow

******

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Wiadomości: 413


"...Pewnego dnia, pewnego dnia pękło niebo..."

Zobacz profil
« Odpowiedz #11 : 18 Listopada 2007, 17:56:02 »
cała religia to mit. niema takiego czegoś jak bóg.
O tym każdy może powiedzieć coś innego, więc nie poruzsajmy tego tematu.

Najmniej mityczna jest przystań  :P. Najbardziej chyba loch (ten z III)
I mam pytanie: A krasnoludy skąd pochodzą?


IP: Zapisane
Pięćdziesięcioro chłopa przy skrzyni umarlaka.
Joł-ho-ho i buteleczkę rumu.
Pojawił się czart i skończył za resztę.
Joł-ho-ho i buteleczkę rumu.




Żywa Legenda:
http://www.ksu.of.pl/

Czekam na:
2008-07-26 - USTRZYKI DOLNE.   KONCERT JUBILEUSZOWY NA XXX-LECIE KSU.
Kwapiszon of Might and Magic
Garfield

*

Punkty uznania(?): 2
Offline Offline

Wiadomości: 383


Zobacz profil
« Odpowiedz #12 : 18 Listopada 2007, 18:35:12 »
Chyba nordyckie baśnie. Niech mnie ktoś poprawi jeśli plotę bzdury.


IP: Zapisane
Luk
The Great LichMaster

*

Punkty uznania(?): 27
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 473


Scream for me Tawerna!

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #13 : 18 Listopada 2007, 18:53:56 »
Cholera wie. To tak jak zapytać skąd tak naprawdę są ogry, gobliny czy trolle- co źródło to co innego. W nordyckiej były na pewno ale czy stamtąd sie wywodzą to nie mam pojęcia.


IP: Zapisane
Asir

****

Punkty uznania(?): 1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 718


God Killing Spear

Zobacz profil
« Odpowiedz #14 : 18 Listopada 2007, 19:10:22 »
troche głupawy temat :(


IP: Zapisane
Fan anime Bleach.
Strony: [1] 2 3 4 ... 6    Do góry Wyślij ten wątek Drukuj 
 





© 2003 - 2024 Tawerna.biz - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek elementów znajdujących się w obrębie serwisu bez zgody autorów jest zabronione!
Heroes of Might and Magic i powiązane z nimi loga są zastrzeżonymi znakami handlowymi firmy Ubisoft Entertainment.
Grafiki i inne materiały pochodzące z serii gier Might & Magic są wyłączną własnością ich twórców i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
Powered by SMF 2.0 RC1.2 | SMF © 2006–2009, Simple Machines LLC | Theme by jareQ
Strona wygenerowana w 0.102 sekund z 21 zapytaniami.
                              Do góry