Witaj na polskim forum poświęconym sadze Heroes
of Might and Magic. Zarejestruj lub zaloguj się:

Pamiętaj:
0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Strony: [1]    Do dołu Wyślij ten wątek Drukuj
Eragon = Star Wars (Czytany 4423 razy)
Nekro_L

******

Punkty uznania(?): -1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 476


Zobacz profil
« : 08 Czerwca 2010, 17:46:25 »
Ten dział wydawał mi się najbardziej odpowiedni dla tego tematu - w końcu dotyczy książki fantasy, a i widziałem jeden temat o Sci-Fi. Wiele osób na tym forum czytało "Eragona", a Gwiezdne Wojny oglądali chyba wszyscy, więc powinniście wiedzieć o co chodzi.
No więc tak. Eragona lubię. Jednak już od dłuższego czasu dręczyła mnie bardzo poważna sprawa - fabuła. Czytając książkę po raz któryś (i jej kontynuacje) postanowiłem założyć ten temat.
No więc właśnie. Fabuła. Czy nie zauważyliście, że jest łudząco podobna do "starszych" części Gwiezdnych Wojen? Poniżej postaram się to udowodnić.

Eragon / SW 4: Nowa nadzieja
Dobre stare czasy minęły. Wszystko przez Galbatorixa / Dartha Sidiousa który wcześniej wymordował Smoczych Jeźdźców / Rycerzy Jedi przy pomocy zdrajcy Morzana / Anakina Skywalkera. Galbatorix / DS stał się władcą wielkiego i potężnego Imperium. Jednak nie wszyscy są z tego zadowoleni. Władcę za wszelką cenę starają się obalić Vardeni / Rebelianci. Tak wygląda sytuacja. Tymczasem młody Eragon / Luk wychowywany przez wuja / wuja i ciotkę odnajduje jajo smoka / robota R2-D2 z wiadomością od księżniczki Lei. Wuj Eragona / rodzina Luka zostaje(ą) zamordowani przez Ra'zaców / bandytów. Eragon / Luk wyrusza więc ze starym Jeźdźcem Bromem / Jedi Obi-Wanem, aby zabić Ra'zaców / uratować Leię. Niestety Brom / Obi-Wan ginie zabity przez Ra'zaców / Dartha Vadera (Anakina). Jednak w czasie podróży Eragon / Luk poznaje Murtagha / Hana Solo przy pomocy którego udaje mu się uratować Aryę / Leię i dotrzeć z nią do Vardenów / Rebeliantów. Na końcu książki / filmu Eragon / Luk pomaga Vardenom / Rebeliantom wygrać bitwę z siłami Imperium, oraz zabić Cienia Durzę / zniszczyć Gwiazdę Śmierci.

Najstarszy / SW 5: Imperium kontratakuje
Imperium zabija przywódcę Vardenów Ajihada / niszczy bazę Rebeliantów. Eragon / Luk udaje się do Oromisa / Yody aby poznać kolejne tajemnice Jeźdźców / Jedi. Na końcu książki / filmu Eragon / Luk pojedynkuje się z Murtaghiem / DV od którego dowiaduje się, że jest synem Morzana / że DV jest jego ojcem.

Brisingr / SW 6: Powrót Jedi
Eragon / Luk wraca do Oromisa / Yody aby dokończyć szkolenie. Niestety niedługo potem Oromis / Yoda umiera zabity przez Galbatorixa / ze starości. Eragon / Luk przy pomocy Aryi / DV zabija kolejnego Cienia / DS.

Mimo, że "Dziedzictwo" liczy sobie cztery tomy, a starsze części Star Wars to trylogia trudno nie zauważyć tych podobieństw w obu fabułach, nie sądzicie? Osobiście uważam, że wiele wątków jest różnych, ale główny to dokładnie to samo - nowe pokolenie Jeźdźców / Jedi stara się zabić mrocznego tyrana, który ich zniszczył.


IP: Zapisane
Gwynbleidd

*

Punkty uznania(?): 3
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 141


We dance like marionettes swaying to the Symphony

Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 08 Czerwca 2010, 18:06:07 »
Podobieństwa nie trudno zauważyć. Do podobnych wniosków doszedłem czytając pierwszą część. Drugą tylko zacząłem, ale szybko mnie znudziła i tak sobie leży na półce od jakiś 2,3 lat... Myślę, że Paolini nie jest zbyt odkrywczy. Książka jest przewidywalna, fabuła oklepana, nie wciąga. Nie rozumiem skąd taka wielka popularność tego "dzieła".


IP: Zapisane
Luk
The Great LichMaster

*

Punkty uznania(?): 27
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 473


Scream for me Tawerna!

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #2 : 08 Czerwca 2010, 18:57:42 »
Co to jest eragon? ; P
Najlepiej jest sprzedać to co się już raz dobrze sprzedało. Więcej przykładów?



IP: Zapisane
Pablossd

******

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 460


Podpis zgodny z podpisem...

Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 08 Czerwca 2010, 19:06:39 »
O kurde...  ;D wprawdzie przeczytałem Eragona, a (oczywiście mówiąc to włączam automatycznie tryb ,, Lol - nie oglądałeś tego?  :o Żałuj stary  :P ,epickie sprawy..." itd. ) Gwiezdnych wojen wogóle nie oglądałem, ale aż takich podobieństw to się nie spodziewałem... Teraz już rozumiem, skąd Paolini wytrzasnął te cztery gruba...
ej,  :huh: wait a second - jakie cztery tomy? Wyszedł już czwarty? <pobieżnie sprawdza w googlach> hm... jest tylko o tym, że jakiś gość robi okładkę... i ma wyjść na jesień...  ^_^

No nic, podobieństwa jako takie aż rażą... teraz ta książka trochę straciła moje uznanie...

Edit: O, i teraz to z Barrym Troterem...   :/


IP: Zapisane
Pomyśl, co może być lepszego od udawania zadziwiającej istoty, której w realnym świecie jest się przeciwieństwem?... Prawdopodobnie robienie to ku uciesze innych ludzi, którzy podświadomie i tak uznają cię za idiotę... :>
Regeth

*****

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 390


Thor Mit Uns!

Zobacz profil
« Odpowiedz #4 : 08 Czerwca 2010, 19:10:04 »
To o plagiat zahacza


IP: Zapisane
Cebulak
(Hadrian)

*

Punkty uznania(?): 7
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 062


Uzależniony od niebieskiego

Zobacz profil
« Odpowiedz #5 : 08 Czerwca 2010, 19:16:04 »
O, a takiego czegoś nie zauważyłem, widać skąd się biorą pomysły :P
Brak oryginalności, ale w tych czasach trudno o takie coś, bo dużo już wykorzystano, dużo napisano i się piszę...


IP: Zapisane
Cytuj
Cahan: Hadrian się ucieszy, a jeśli ktoś nie będzie chciał grać, to będzie znaczyło, że go nie lubi. A przecież Hadriana wszyscy lubią, więc wszyscy zagrają. Plan idealny  8)
Nekro_L

******

Punkty uznania(?): -1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 476


Zobacz profil
« Odpowiedz #6 : 08 Czerwca 2010, 20:46:34 »
Luk, Eragon to pierwsza część cyklu Dziedzictwo - czterech książek (jedna jeszcze nie wydana) Krzysia Paoliniego (na razie debiutanckich).
Pablo (mogę tak do Ciebie mówić?) jasne, że wyszły tylko trzy tomy. Ale to że wyjdzie czwarty mamy jak w banku, więc tak mi się napisało ; P

Brak oryginalności, ale w tych czasach trudno o takie coś, bo dużo już wykorzystano, dużo napisano i się piszę...
Zgadzam się całkowicie. Teraz trudno wymyślić coś naprawdę oryginalnego...

A jeszcze nie wspomniałem, że Eragon i Star Wars też zaczynają się tak samo - Durza łapie Aryę, Vader łapie Leyię.


IP: Zapisane
Pablossd

******

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 460


Podpis zgodny z podpisem...

Zobacz profil
« Odpowiedz #7 : 08 Czerwca 2010, 21:53:37 »
Jasne, Nekro_L , w końcu uganianie się za takimi końcówkami może doprowadzić do obłędu...  :)

A co do odpowiedzi naszego administratora:

Gdyby nie
 
; P
na końcu pierwszego zdania, musiałbym się z tobą zgodzić, jakoby Luk był w jakiś sposób niedoinformowany na temat tej książki...  :>
Lecz jak widać ten 2 dziwnie rozdzielone znaki interpunkcyjne, jeśli by je połączyć, tworzą emotikona, z którego można by wywnioskować, że:
albo nasz administrator przeczytał ową książkę, i nawet nie chce jej sobie przypominać;  ^_^
albo nie chce zanieczyszczać swojej czaszki ową splagiatowaną powieścią fantastyczną...  :P

Oczywiście to tylko moje przypuszczenia, co do których praktycznie/wogóle nie jestem pewien...  ;)


« Ostatnia zmiana: 08 Czerwca 2010, 21:56:16 wysłane przez Pablossd » IP: Zapisane
Pomyśl, co może być lepszego od udawania zadziwiającej istoty, której w realnym świecie jest się przeciwieństwem?... Prawdopodobnie robienie to ku uciesze innych ludzi, którzy podświadomie i tak uznają cię za idiotę... :>
Gwynbleidd

*

Punkty uznania(?): 3
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 141


We dance like marionettes swaying to the Symphony

Zobacz profil
« Odpowiedz #8 : 08 Czerwca 2010, 22:00:12 »
nie chce zanieczyszczać swojej czaszki ową splagiatowaną powieścią fantastyczną...  :P

Nie dziwie się. Jeśli już coś plagiatować, to tak aby chociaż było ciekawe, a nie denne i wciągające jak średniowieczne manuskrypty...

Czaszka też ma ograniczoną pojemność, więc lepiej marnować ją na ciekawsze rzeczy.


IP: Zapisane
Belegor
Mistrz oryginalnych pomysłów

*

Punkty uznania(?): 1
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 2 445


Bestiarysta z zamiłowania

Zobacz profil
« Odpowiedz #9 : 09 Czerwca 2010, 08:29:17 »
Trzeba przyznać Paolini bardzo się wzoruje na Gwiezdnych wojnach, ale stara się dodawać coś orginalniejszego, w każdym tomie coraz więcej.


IP: Zapisane
"TAWERNO, WALCZ!"

Strony: [1]    Do góry Wyślij ten wątek Drukuj 
 





© 2003 - 2024 Tawerna.biz - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek elementów znajdujących się w obrębie serwisu bez zgody autorów jest zabronione!
Heroes of Might and Magic i powiązane z nimi loga są zastrzeżonymi znakami handlowymi firmy Ubisoft Entertainment.
Grafiki i inne materiały pochodzące z serii gier Might & Magic są wyłączną własnością ich twórców i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
Powered by SMF 2.0 RC1.2 | SMF © 2006–2009, Simple Machines LLC | Theme by jareQ
Strona wygenerowana w 0.028 sekund z 17 zapytaniami.
                              Do góry