Witaj na polskim forum poświęconym sadze Heroes
of Might and Magic. Zarejestruj lub zaloguj się:

Pamiętaj:
0 Użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
Strony: [1]    Do dołu Wyślij ten wątek Drukuj
Legendy Nevkingdom (Czytany 1516 razy)
Tazol

******

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 496


Gaming Monster Channel on YouTube

Zobacz profil WWW
« : 15 Grudnia 2012, 00:44:52 »
Witam, otóż chciałem sprawdzić na ile wyszłoby mi napisanie jakiegoś opowiadania... może nawet coś dłuższego z tego wyjdzie. W każdym razie jest to historia której fabuła rozgrywa się na fikcyjnym kontynencie zwanym Zaemia, a sam główny bohater nazywać się będzie Aslan (Deja vu z Narnią, nieprawdaż? Niestety, tak nazwałem tego bohatera kilka lat temu we własnej głowie i musiałby za dużo biegać po urzędach, żeby się inaczej nazywać ;) Czasem mogę się pomylić i pisać Tazlan zamiast Aslan, ale to wynika z wcześniejszego imienia głównego bohatera i nawyku pisania o Tazlanie. Zmieniłem na Aslan, żebym nie wyszedł na narcyza.) Reszty może nie będę spoilerować, bo to zabiera przyjemność z czytania tych bzdur.

CZĘŚĆ PIERWSZA

Tak, to ten moment. Dzień zerwania jarzma. Nęka mnie tylko jedna myśl - czy zechcą mi pomóc. W sumie sam dalej się waham - zarządca Chert to dość zasłużone stanowisko i Patricius IV zaufał właśnie mnie. Jednak co to ma do rzeczy, skoro ci ludzie praktycznie wymierają głodem przez jego nieudolną politykę? Czym jest dla mnie tytuł nadany przez nieodpowiedzialnego głupca. Tak, on jest głupcem. Stracić tylu żołnierzy, by odbić jedną, nic nie wartą mieścinę woloską. Nawet nie daje nam żadnych dochodów. Jako Wielki Książę trzeba się wyzbyć wszelkich sentymentów dla dobra kraju i obywateli. Nie można działać egoistycznie. Z jednej strony rozumiem, że jego miejsce urodzenia jest dla niego ważne, jednak nie za tą cenę. Nie za cenę dziesięciotysięcznej armii. W sumie to się chowa przy głodzie nad Zatoką Grasjavja. Cóż, chyba ta rozmowa z własnym rozsądkiem ostatecznie zadecydowała. Dziś trzeba ich zbuntować. Przodkowie płaczą w niebie nad zgliszczami dawnej potęgi Księstwa Czerckiego. Tu pojawia się moja misja, czyli zbudować nowe królestwo. Nevkingdom... tak... to jest genialna nazwa dla kraju.
W tym momencie Aslan przestał pisać swój dziennik, gdyż przerwał mu jego skryba Slavjav, otwierając ostrożnie drzwi prowadzące do jego komnaty.
- Aslanie, wszystko jest już przygotowane. Obywatele zostali powiadomieni o obwieszczeniu oraz o obecności obowiązkowej.
- Dobrze - odpowiedział zamyślony Aslan.
- Wahasz się? - zapytał zdziwiony Slavjav - Przecież jeszcze tydzień temu byłeś pewien, że to się uda, że odnowimy kraj naszych przodków. By to się udało musisz być zdecydowany.
- To jest bardzo odpowiedzialna decyzja i nawet po jej podjęciu, aż do końca swych dni nie będę pewny, czy dokonałem dobrego wyboru.
- Pozostaje tylko kwestia ludzi, którzy jednak będą chcieli się pobawić w donosicieli... - odparł zmartwiony Slavjav. - Szpiedzy Patriciusa IV mogą nam pokrzyżować szyki.
- Tym się nie martw. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, naszym jedynym zmartwieniem będzie starcie wojskowe. Przygotuj karetę, musimy wyruszyć na rynek.
- Oczywiście - rzekł Slavjav, zamykając za sobą drzwi komnaty, do której docierało światło z jednego, małego okna. Tym samym Aslan schował swoje pióro oraz dziennik do szuflady szafki nocnej i przyodział swoja rodową szatę o kolorze fioletowym z wyszytym białym krzyżem. Ubrany w rodowe szaty wyszedł przed cytadelę i ruszył karetą przez miasto prosto na rynek. Miasto na chwilę tak jakby umarło. Wszyscy byli w końcu na rynku. Słuchać było tylko bawiące się dzieci, gdyż one nie musiały być na owym obwieszczeniu. Nie minęło 5 minut, gdy kareta Aslana była już na rynku głównym w Chert. Tłumy witały zarządce miasta z entuzjazmem, gdyż darzyli go szacunkiem za całokształt. Być może spływ miał na to stan ekonomiczny miasta, gdyż było bogatsze od stolicy Księstwa Czerckiego - Patrycjatu. Poza tym znajdowało się w samym centrum kraju, więc nie było co się martwić o ataki wrogich wojsk. To sprzyjało rozwojowi ekonomicznemu tego regionu. Jednak to nie wyjaśniało słabej sytuacji stolicy, która notabene była w podobnej sytuacji geograficznej co miasto Chert. Aslan miał na to tylko jedno wyjaśnienie - Patricius IV jako główny zarządca miasta. Myśląc o tym Aslan doszedł na podest, z którego obwieszczał ważne obwieszczenia. Po zamilczeniu wszystkich w mieście nastała tak głęboka cisza, którą zakłócały tylko odgłosy psów i kotów. Wtedy Aslan zaczął mówić
- Obywatele Księstwa Czerckiego, przodkowie Wielkiego Patriciusa! Obecne orędzie jest najważniejszym, jakie wypowiem za swego życia. Sytuacja w kraju jest zła! Nieudolność obecnej władzy jest nie do przyjęcia! Nie możemy się dłużej na to godzić, dla tego musimy protestować. Należy zorganizować...

C.D.N.

Jeśli ktoś to przeczyta to z góry poproszę o racjonalną ocenę powyższej grafomanii i wypisanie wszystkiego, co należy poprawić. Polepszenie moich umiejętności pisarskich na pewno ułatwi mi ten semestr z historii i wosu. Kłania się uniżenie Tazol.


IP: Zapisane
Fast
Mołdawski Bulbulator

*****

Punkty uznania(?): 12
Offline Offline

Wiadomości: 871


Zobacz profil
« Odpowiedz #1 : 15 Grudnia 2012, 14:29:31 »
Cytuj
na fikcyjnym kontynencie zwanym Zaemia,
A czemu nie Zjemia? :D Cóż... no siłą rzeczy trąci "Ziemią". Chyba, że tak miało być. Jeżeli to jakaś nazwa konkretnego uniwersum to będziesz musiał światu nadać pazurrr. Inaczej to będzie po prostu Ziemia 2.0.

Aslan coś tam oznaczało, więc spoko - mimo to wciąż mam w głowie lwa.
Automatycznie Twoje opowiadanie uzyskuje ocenę x>6/10.

Cytuj
wymierają głodem przez jego nieudolną politykę?
Nie jestem pewien tego zwrotu. "Wymierają głodem"; "Wymierają zarazą"; "Wymierają wojną" - gdy zastosuje się proste analogie to wychodzi na to, że ze zdaniem jest coś nie tak.

Cytuj
Czym jest dla mnie tytuł nadany przez nieodpowiedzialnego głupca.

Na końcu mógłby być znak zapytania. W zasadzie nie musi, ale potem jest:
Cytuj
Tak, on jest głupcem.
Zupełnie jakby sobie jego postać odpowiadała na zadane chwilę wcześniej w myślach /pytanie/.
Cytuj
Stracić tylu żołnierzy, by odbić jedną, nic niewartą mieścinę woloską.

Cytuj
W sumie to się chowa przy głodzie nad Zatoką Grasjavja.
Przyjąłeś pewną stylizację i ten zwrot: "chowa się" niezbyt tu pasuje. Tj. mi osobiście się gryzie.

Cytuj
Nevkingdom... tak... to jest genialna nazwa dla kraju.
A ja się nie zgodzę bo trąci angielszczyzną i to strasznie :D To jakieś pro-angielskie uniwersum?

Cytuj
- Tym się nie martw. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, naszym jedynym zmartwieniem będzie starcie wojskowe
.
"Starcie wojskowe"...? Też jakoś tak zgrzyta. Ja bym to zastąpił czymś w stylu: konflikt zbrojny, zatarg o ziemię blablabla.

Cytuj
Tym samym Aslan schował

Tamten zamknął drzwi i tym samym Aslan coś schował? "Tym samym" to chyba bardziej odnosi się do skutku czegoś. Lepiej by było tego użyć na zasadzie: "wbił mu nóż w serce i tym samym skrócił jego męki" etc. Tutaj średnio to pasuje.

Cytuj
Tłumy witały zarządce miasta z entuzjazmem, gdyż darzyli go szacunkiem za całokształt.

Darzyć kogoś szacunkiem za całokształt...? Mogłeś dodać, że za całokształt rządów czy coś, bo tak to nie wiadomo, czy za to, że koty z drzew zdejmuje i podatki zmniejsza, czy za to, że ma fajną żonę i chłop do rany przyłoż - a najpewniej chodziło Ci o stosunek wobec poddanych itd :)

Cytuj
Być może wpływ miał na to stan
Cytuj
od stolicy Księstwa Czerckiego - Patrycjatu.

Stolica Księstwa to "Patrycjat" ? :> Nie silisz się specjalnie przy wymyślaniu nazw dla bogatych i monumentalnych miast.

Cytuj
To sprzyjało rozwojowi ekonomicznemu tego regionu. Jednak to nie wyjaśniało słabej sytuacji stolicy, która notabene była w podobnej sytuacji geograficznej co miasto Chert.
Sytuacja geograficzna hmm... no nie wiem co o tym myśleć.

Cytuj
Aslan miał na to tylko jedno wyjaśnienie - Patricius IV jako główny zarządca miasta.

Człowiek był wyjaśnieniem? A może postępki, bądź czyny, bądź polityka kogoś tam była wyjaśnieniem tego i tego.

Cytuj
Myśląc o tym Aslan doszedł na podest
,
:lol: Dobra. Doszedł na podest. Niezłe. Ten to ma wyczucie chwili XD
Mogłeś napisać wszedł na podest, a tak to się zrobiło nieco dziwnie...

Cytuj
z którego obwieszczał ważne obwieszczenia.

i komunikował ważne komunikaty :D Nie no gafa trochę.

Cytuj
Po zamilczeniu wszystkich w mieście nastała tak głęboka cisza, którą zakłócały tylko odgłosy psów i kotów.

Cytuj
Należy zorganizować...

Szkoda, że zastosowałeś Deus ex Machinę ;)
To do czego się przyczepiłem to w sumie są haczki.  Utwór w odbiorze nie jest zły. Nie popełniasz błędów, które popełnia wielu innych userów - warsztat masz znośny. Cóż - to wprowadzenie do fabuły i składa się głównie z jednego dialogu i połowy-przemowy. W międzyczasie ktoś doszedł na podest i tyle... Aby móc to jakoś "racjonalnie" ocenić będę[ziemy?] potrzebować części drugiej i może jeszcze paru kolejnych jeżeli zachowasz podobne proporcje jeżeli chodzi o długość.

Staraj się i pisz dalej :)



« Ostatnia zmiana: 15 Grudnia 2012, 20:40:40 wysłane przez Fast » IP: Zapisane
Nimrod
Super Ślunzok

*****

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 388

I'am the One who knows path through the Darkness

Zobacz profil
« Odpowiedz #2 : 15 Marca 2013, 01:11:14 »
Cytuj
- Obywatele Księstwa Czerckiego, przodkowie Wielkiego Patriciusa!

chyba potomkowie ;]  -(chyba że czas tam biegnie wspak)

tak pobieżne sprawdziłem ze Fast tego niema, błędów innych nie chciało mi sie poprawiać

aah jeszcze jedno  -ta nazwa tego królestwa i tytuł opowiadania, boli. Zwłaszcza ze masz to w tle południowosłowiański kraj a słowo kingdom jakoś tak totalnie tu nie pasuje. Novikraj (albo i zamiast j) by pasowało, Novikraljevstvo może nawet Novaizemlja. Jak już koniecznie chcesz taki to może Nevikindom chociaż mniej trąci angielszczyzną.


« Ostatnia zmiana: 15 Marca 2013, 01:15:10 wysłane przez Nimrod » IP: Zapisane
"TAWERNO WALCZ!"
"Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. To od dawki zależy, pamiętaj wiec gdy czytasz i masz dość, możesz zawsze skończyć i wyjść, bo zamiast Cie *uleczyć*...  Zabije"
Hellscream
Orczilla

*

Punkty uznania(?): 4
Offline Offline

Wiadomości: 1 125


One, Two, Hellscream's coming for you...

Zobacz profil
« Odpowiedz #3 : 31 Marca 2013, 16:23:52 »
Nie wiem, czy to jest grafomania, skoro od 15 grudnia 2012 nic nowego nie napisałeś ani nie odpowiedziałeś na krytykę Fasta i Nimroda. :P

W oczy gryzą mnie niektóre powtórzenia oraz krótka zawartość dziełka. Niczym reklama na Polsacie, przerwałeś w najciekawszym momencie opowiadania. ;P Shame on you!

Mniej LoLa, kontynuuj swoja przygodę literacką, bo póki co, nie mam wiele do powiedzenia, a nie chce mi się na siłę szukać błędów gramatyczno-leksykalnych.


IP: Zapisane
Strony: [1]    Do góry Wyślij ten wątek Drukuj 
 





© 2003 - 2024 Tawerna.biz - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek elementów znajdujących się w obrębie serwisu bez zgody autorów jest zabronione!
Heroes of Might and Magic i powiązane z nimi loga są zastrzeżonymi znakami handlowymi firmy Ubisoft Entertainment.
Grafiki i inne materiały pochodzące z serii gier Might & Magic są wyłączną własnością ich twórców i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
Powered by SMF 2.0 RC1.2 | SMF © 2006–2009, Simple Machines LLC | Theme by jareQ
Strona wygenerowana w 0.033 sekund z 18 zapytaniami.
                              Do góry