Witaj na polskim forum poświęconym sadze Heroes
of Might and Magic. Zarejestruj lub zaloguj się:

Pamiętaj:
0 Użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.
Strony: 1 ... 382 383 384 [385] 386 387 388 ... 546    Do dołu Wyślij ten wątek Drukuj
Wolny temat (Czytany 1429846 razy)
Sylu
książe Szlezwiku, hrabia Esbjerg

*

Punkty uznania(?): 17
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 232


Doświadczenie jest najlepszym nauczycielem.

Zobacz profil
« Odpowiedz #5760 : 25 Listopada 2012, 11:36:19 »
Nie gadaj głupot, bo większość husarii w ogóle nie nosiła skrzydeł. Jak już, to przypinali jedno skrzydło (nie parę) do siodła, co i tak było niewygodne, bo utrudniało wsiadanie. Dźwięku te skrzydła nie wydawały, a nawet jeśli to były zagłuszane przez ewentualny hałas kopyt i chorągwi.


IP: Zapisane
Cytuj
Nigdy nie ogarniam czy Sylath żartuje, nie ogarnia, czy udaje, że żartuje, a tak naprawdę nie ogarnia. Albo udaje, że nie ogarnia, a żartuje.
- Unkown
Hellscream
Orczilla

*

Punkty uznania(?): 4
Offline Offline

Wiadomości: 1 125


One, Two, Hellscream's coming for you...

Zobacz profil
« Odpowiedz #5761 : 25 Listopada 2012, 11:42:32 »
Te skrzydła to i tak były głównie (jak nie jedynie) paradne, bo to jest po prostu niewygodne i zbędne rozwiązanie, żeby mieć z tego użytek w bitwie. W niczym nie pomaga, a jedynie zawadza. Wyglądanie "cool" liczy się mniej od zwyciężania batalii.


IP: Zapisane
Veselar

*****

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 368


Zobacz profil
« Odpowiedz #5762 : 25 Listopada 2012, 11:43:16 »
Nie gadaj głupot, bo większość husarii w ogóle nie nosiła skrzydeł. Jak już, to przypinali jedno skrzydło (nie parę) do siodła, co i tak było niewygodne, bo utrudniało wsiadanie. Dźwięku te skrzydła nie wydawały, a nawet jeśli to były zagłuszane przez ewentualny hałas kopyt i chorągwi.
Historycy się sprzeczają co do kwestii skrzydeł husarii. W objaśnieniu do jakiejś książki przeczytałem to iż husaria przyczepiała skrzydła do konia w wieku osiemnastym. A w poprzednich różnie było, na plecach, bez a czasami na koniu.


IP: Zapisane
I kroczę ciemną doliną.
Divine
(Armiwart)

***

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 38


Зачем я...

Zobacz profil
« Odpowiedz #5763 : 25 Listopada 2012, 11:49:12 »
Cytuj
Husaria bez skrzydeł to jak impreza bez wódki :).
Czyli dzisiejsza młodzież(i nie tylko) nie umie bawić się bez alkoholu?  :> Co za czasy nastały...

A co do tych nieszczęsnych skrzydeł to zgadzam się z Hellsem... A czemu? Bo to Hells...  :D


IP: Zapisane
Fast
Mołdawski Bulbulator

*****

Punkty uznania(?): 12
Offline Offline

Wiadomości: 871


Zobacz profil
« Odpowiedz #5764 : 25 Listopada 2012, 13:35:01 »
Cytuj
Nie gadaj głupot, bo większość husarii w ogóle nie nosiła skrzydeł. Jak już, to przypinali jedno skrzydło (nie parę) do siodła, co i tak było niewygodne, bo utrudniało wsiadanie. Dźwięku te skrzydła nie wydawały, a nawet jeśli to były zagłuszane przez ewentualny hałas kopyt i chorągwi.

http://www.husaria.jest.pl/skrzydla.html

,,Skrzydła miały oddziaływać przede wszystkim na psychikę przeciwnika (co korelowałoby z treścią listu przypowiedniego). Bo o ile szelest piór trudno było wyłowić w zgiełku bitwy, o tyle ich widok mógł płoszyć konie a człowieka przyprawiać o ciarki. Zresztą nie same tylko skrzydła spełniały tą funkcję. Długa kopia z kręcącym się proporcem i łopocząca rozwiana w galopie zwierzęca skóra oddziaływały w ten sam sposób. Szczególnie właśnie na konie, które z natury są dość płochliwe.

Czynnika psychicznego nie można w żadnym wypadku lekceważyć ani bagatelizować. Przedstawię poniżej kilka przykładów, gdzie odegrał on bardzo istotną rolę.

- W dniu 1-IX-1939 doszło do szarży jaką przeprowadziła grupa konna 18p.uł. pod dowództwem płk. Mastalerza. Choć sama szarża była tylko lokalnym sukcesem, wywołała paraliżujący wpływ na całe lewe skrzydło XIX Korpusu Pancernego gen. Guderiana. Dochodziło do objawów paniki, wszędzie "widziano" polską kawalerię.

- 25-IX-1939 w miejscowości Husynne pod Hrubieszowem została przeprowadzona z powodzeniem szarża ok.400 kawalerzystów na piechotę Armii Czerwonej. Brał w niej udział dywizjon konny Policji Państwowej z Warszawy. Polscy jeźdźcy mieli na głowach blaszane (policyjne) przyłbice. Ich widok wywołał niesamowite wrażenie na żołnierzach sowieckich."

Dziękuje, to tyle. W tej dyskusji naprawdę lepiej polegać na autorytetach historycznych, a nie spec.j.alistów wszelkiej maści ; całą dyskusję zamyka:
--- tu również cytat ---
Cytuj
dla okazałości i postrachu nieprzyjaciela



IP: Zapisane
Veselar

*****

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 368


Zobacz profil
« Odpowiedz #5765 : 25 Listopada 2012, 13:35:10 »
Cytuj
Husaria bez skrzydeł to jak impreza bez wódki :).
Czyli dzisiejsza młodzież(i nie tylko) nie umie bawić się bez alkoholu?  :> Co za czasy nastały...

A co do tych nieszczęsnych skrzydeł to zgadzam się z Hellsem... A czemu? Bo to Hells...  :D
Dorosły się znalazł cholera jego mać.


IP: Zapisane
I kroczę ciemną doliną.
Fast
Mołdawski Bulbulator

*****

Punkty uznania(?): 12
Offline Offline

Wiadomości: 871


Zobacz profil
« Odpowiedz #5766 : 25 Listopada 2012, 13:46:48 »
Cytuj
Cytuj
Czyli dzisiejsza młodzież(i nie tylko) nie umie bawić się bez alkoholu?   Co za czasy nastały..
Dorosły się znalazł cholera jego mać.
Za moich czasów to się szczało Niemcom do zupy, budowano domki na drzewach i bawiono się w powstańców, a nie!


IP: Zapisane
Sylu
książe Szlezwiku, hrabia Esbjerg

*

Punkty uznania(?): 17
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 232


Doświadczenie jest najlepszym nauczycielem.

Zobacz profil
« Odpowiedz #5767 : 25 Listopada 2012, 13:49:52 »
A powiedz mi, Fast, kim jest ten Radosław Sikora?


IP: Zapisane
Cytuj
Nigdy nie ogarniam czy Sylath żartuje, nie ogarnia, czy udaje, że żartuje, a tak naprawdę nie ogarnia. Albo udaje, że nie ogarnia, a żartuje.
- Unkown
Cahan
Człowiek - Szparag

*

Punkty uznania(?): 3
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 751


Dragons, dragons everywhere

Zobacz profil
« Odpowiedz #5768 : 25 Listopada 2012, 14:01:15 »
Zgadzam się z Fastem, jeśli chodzi o aspekt psychiczny. Konie są bardzo płochliwe- jak widzą coś dziwnego po raz pierwszy w życiu, to odwalają takie numery (dębowanie, ponoszenie, wierzganie, brykanie), że gleba murowana. A kawalerzysta, który zaliczył glebę często traci zdolność bojową (obrażenia i koń, który nawiał).
Jeśli zaś idzie o to, czy nosili, czy nie... Różnie to bywało (rok). Wszyscy raczej nie nosili, czy jedno, czy 2, czy do siodła, czy na plecach... Niewykluczone, że wszystkie odpowiedzi są pawdziwe. A wsiadanie było niewygodne, czy to ze skrzydłami, czy bez. Jeśli mi nie wierzycie to znajdźcie sobie konia ze 1,7- 1,8m w kłębie i próbujcie się wgramolić na górę :P. Bez stołka raczej ciężko, a husarze nie mieli wygodnych bluzek i bryczesów, tylko ciężkie pancerze...


IP: Zapisane

Cytuj
[Dzisiaj o 22:15:22] ♣ Sojlex: Cahan jest do tego stopnia chłopczyca, że tylko bycie feministką ratuje jej kobiecość :>
Divine
(Armiwart)

***

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 38


Зачем я...

Zobacz profil
« Odpowiedz #5769 : 25 Listopada 2012, 14:05:34 »
Cytuj
Dorosły się znalazł
Wkurza mnie, gdy dzieci piją alkohol, palą papierosy itp.  :P

Cytuj
cholera jego mać.
przeproś...

Cytuj
Za moich czasów to się szczało Niemcom do zupy, budowano domki na drzewach i bawiono się w powstańców, a nie!
A ja robiłem płaszczyki dla ludzików Lego, których przerabiałem na postaci z Władcy Pierścieni.  :D


IP: Zapisane
Fast
Mołdawski Bulbulator

*****

Punkty uznania(?): 12
Offline Offline

Wiadomości: 871


Zobacz profil
« Odpowiedz #5770 : 25 Listopada 2012, 14:06:57 »
Wrzucam to co zdobyłem:

Radosław Rafał Sikora (ur. 1975 w Międzyborzu) – polski historyk i publicysta specjalizujący się w historii nowożytnej i historii wojskowości.
Od 2000 roku absolwent Wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej. W 2010 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii na Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Autor opracowań historycznych, publikowanych w czasopismach i portalach internetowych o tematyce militarno-historycznej, również autor książek o tej tematyce.
Wybrane publikacje[edytuj]

Kłuszyn 1610. Wyd. I. Warszawa: ERICA, 2010. ISBN 9788362329052.
Fenomen husarii. Toruń: Duet, 2003. ISBN 83-918712-8-2.
Wojskowość polska w dobie wojny polsko-szwedzkiej 1626-1629. Kryzys mocarstwa. Poznań: Sorus, 2005. ISBN 83-89949-09-1.
Lubieszów 17 IV 1577. Zabrze: Inforteditions, 2005. ISBN 83-89943-05-0.
Niezwykłe bitwy i szarże husarii. Warszawa: ERICA, 2011. ISBN 978-83-62329-27-4.
Linki zewnętrzne[edytuj]

Strona autorska Radosława Sikory
Radosław Sikora w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI)
Praca doktorska: Taktyka walki, uzbrojenie i wyposażenie husarii w latach 1576-1710. Siedlce: UPH, 2010.
Kategorie: Absolwenci Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach Absolwenci Politechniki Wrocławskiej Polscy historycy wojskowości


« Ostatnia zmiana: 25 Listopada 2012, 14:10:09 wysłane przez Fast » IP: Zapisane
Cahan
Człowiek - Szparag

*

Punkty uznania(?): 3
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 751


Dragons, dragons everywhere

Zobacz profil
« Odpowiedz #5771 : 25 Listopada 2012, 14:08:18 »
Cytuj
Dorosły się znalazł
Wkurza mnie, gdy dzieci piją alkohol, palą papierosy itp.  :P

Cytuj
cholera jego mać.
przeproś...

Cytuj
Za moich czasów to się szczało Niemcom do zupy, budowano domki na drzewach i bawiono się w powstańców, a nie!
A ja robiłem płaszczyki dla ludzików Lego, których przerabiałem na postaci z Władcy Pierścieni.  :D

A za moich czasów, to bawiło się w wojnę (zawsze byłam generałem :D), w ratuj księżniczkę (tak, to ja byłam smokiem), w dom(złodziej/morderca to ja)... A wóda tylko psuje imprezy.


IP: Zapisane

Cytuj
[Dzisiaj o 22:15:22] ♣ Sojlex: Cahan jest do tego stopnia chłopczyca, że tylko bycie feministką ratuje jej kobiecość :>
Sylu
książe Szlezwiku, hrabia Esbjerg

*

Punkty uznania(?): 17
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 1 232


Doświadczenie jest najlepszym nauczycielem.

Zobacz profil
« Odpowiedz #5772 : 25 Listopada 2012, 14:11:47 »
@Fast
Dzięki, że mnie wyręczyłeś  :P

A teraz wracając do cytatu, który przytoczyłeś z tamtej strony. Odniosłeś go do mojej wypowiedzi, którą także zacytowałeś kilka postów temu. Jednak nie wiem czemu, gdyż w ogóle moja wypowiedź nie wyklucza zdania pana Sikory. Wytłumaczysz mi to?


IP: Zapisane
Cytuj
Nigdy nie ogarniam czy Sylath żartuje, nie ogarnia, czy udaje, że żartuje, a tak naprawdę nie ogarnia. Albo udaje, że nie ogarnia, a żartuje.
- Unkown
tomus88888888

**

Punkty uznania(?): 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 26


Zobacz profil
« Odpowiedz #5773 : 25 Listopada 2012, 14:14:18 »
Cytat: Cahan
A wóda tylko psuje imprezy.
:huh:

Weź tu się w dzisiejszych czasach baw bez wódy?


IP: Zapisane
'Sprawiedliwym jest to, że silni mnożą się i rosną, a słabi giną. Inaczej świat stałby się domem inwalidów, co dopiero byłoby niesprawiedliwością'
S. Wokulski
'Pepe to najlepszy stoper we współczesnej piłce nożnej.'
Niedziel
Oto moja forumowa hejtlista:
Menelag (x2), jareQ, Luc, Nikt (x2), MOD_ELITE, Grownock

Opuścili:
Freezon

Mój blog:
Taktowlasniewyglada.blogspot.com
Fast
Mołdawski Bulbulator

*****

Punkty uznania(?): 12
Offline Offline

Wiadomości: 871


Zobacz profil
« Odpowiedz #5774 : 25 Listopada 2012, 14:14:26 »
Hmmm... no to wybacz, ja fragment o tym "niewydawaniu dźwięku" odebrałem jako - właśnie - bagatelizowanie motywu psychologicznego.


IP: Zapisane
Strony: 1 ... 382 383 384 [385] 386 387 388 ... 546    Do góry Wyślij ten wątek Drukuj 
 





© 2003 - 2024 Tawerna.biz - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikowanie jakichkolwiek elementów znajdujących się w obrębie serwisu bez zgody autorów jest zabronione!
Heroes of Might and Magic i powiązane z nimi loga są zastrzeżonymi znakami handlowymi firmy Ubisoft Entertainment.
Grafiki i inne materiały pochodzące z serii gier Might & Magic są wyłączną własnością ich twórców i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
Powered by SMF 2.0 RC1.2 | SMF © 2006–2009, Simple Machines LLC | Theme by jareQ
Strona wygenerowana w 0.035 sekund z 18 zapytaniami.
                              Do góry